Menu
WomanOnly
Vlasová kosmetika

No poo aneb mytí vlasů bez šampónu. Proč má tato metoda stále více příznivců?

Adéla Lišková

Adéla Lišková

22. 6. 2021

Podle vyznavačů metody „no poo“ není mytí vlasů šampónem nutné, ba je to dokonce škodlivé. Čím vším ho můžete nahradit?

O škodlivosti chemických látek v jídle, pití či kosmetice slyšíme na každém kroku. Spousta lidí tak v honbě za zdravým životním stylem hledá přírodní alternativy k produktům běžné spotřeby, s jejichž nákupem si až doteď hlavu příliš nelámali.

Škodlivé látky v šampónech

Zelená revoluce se nevyhnula ani vlasové kosmetice. Někteří lidé však nepovažují za zdravé ani přípravky vlasové péče od výrobců přírodní kosmetiky, které jsou dnes běžně dostupné i v drogériích.

Šampóny podle nich obecně obsahují pro organismus škodlivé látky, které při mytí pokožkou prosakují do těla. Chemikálie se takto prý dostávají se do krevního oběhu, prostřednictvím kterého kolují po celém organismu a následně se v těle začnou hromadit.

Jak vybrat šampón na vlasy a které látky obsažené v šamponech nám škodí?

No poo aneb bez šampónu

Odpůrci šampónů rovněž tvrdí, že použitím šampónu z vlasů odstraníte jejich přirozenou ochranou bariéru, což má za následek zvýšení produkce kožního mazu, takže si brzy vlasy musíte mýt znovu. Dále jim vadí vysoká cena některých přípravků.

Nejlepším řešením je tak při mytí vlasů šampóny úplně vynechat. Pro tuto metodu se vžil název „no poo“, který je zkratkou anglického „no shampoo“, což v překladu znamená „bez šampónu“. Co používají místo něj?

Jedlá soda a jablečný ocet

Jednou ze základních surovin pro mytí vlasů podle „no poo“ je jedlá soda. Na jedno mytí se používá jedna lžíce jedlé sody rozmíchaná ve sklenici vody. Na mokré vlasy se aplikuje směs a po dvouminutovém masírování se opláchnou vlažnou vodou.

25 příznivých účinků jablečného octa. Poradíme i s užíváním a dávkováním

Jablečný ocet pak představuje náhradu kondicionéru. Ocet má usnadnit rozčesávání a pomoci udržet pH vlasové pokožky na přirozené úrovni. Jedna lžíce octa smíchaná se sklenicí vody slouží vyznavačům „no poo“ jako přírodní bezoplachový kondicionér. Na mastné vlasy lze místo octa použít citronovou šťávu.

A jak často vlasy tímto způsobem mít? Obecné doporučení neexistuje, záleží především na produkci kožního mazu. Nemělo by to však být víc jak dvakrát týdně, jelikož jedlá soda vlasy vysušuje. U „no poo“ však obecně platí čím méně, tím lépe.

Na vlasy s bylinkami

Existuje spousta dalších receptů a návodů, jak si vlasy umýt bez šampónu. Oblíbené jsou hlavně různé bylinné lektvary a výluhy. Používají se například kopřivy, růže, máta, měsíček, ztmavující rozmarýn a šalvěj anebo naopak heřmánek s dobře známými zesvětlujícími účinky.

Mytí vlasů mýdlem

Další alternativou je mýt si vlasy mýdlem. Nemyslí se tím však klasické mýdlo – to je ostatně i podle odborníků nebezpečný nesmysl, který zbytečně rozhází pH vlasové pokožky. Na vlasy existují speciální mýdla, patří k nim například olivové mýdlo.

Avšak i speciální vlasová mýdla jsou zásaditá.  Ochranná vlasová bariéra a pokožka mají obvykle zase mírně kyselé pH, u každých vlasů to ovšem není stejné. Něčí vlasy tak mohou mytí mýdlem vlasů snášet dobře, jiné ale ne.

Jak správně pečovat o vlasy? Bez pravidelné péče vám kadeřník nepomůže!

Mírnější „low poo“

Při méně radikální metodě zvané „low poo“ se na mytí vlasů používá jen a pouze přírodní kondicionér. Naopak „nejčistší“ variantou „noo poo“ je mýt si vlasy pouze vlažnou vodou.

Co na to odborníci?

V názorech na škodlivost klasických šampónů se rozchází nejen veřejnost, ale i experti. Rozhodně se však shodují v tom, že záleží na jednotlivých složkách konkrétního výrobku, není tedy správné házet všechny přípravky do jednoho pytle. Pomůže tedy hlavně číst etikety a snažit se o účincích obsažených látek sehnat co nejvíce informací.

Ohodnoťte tento článek:
4
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

No poo aneb mytí vlasů bez šampónu. Proč má tato metoda stále více příznivců?