Nadčasové perly ženy nosí i dnes. Jejich symbolika a magická moc fascinovaly od nepaměti
Taťána Kročková
21. 11. 2022
I když perlové náhrdelníky zrovna nenosíme na běžné příležitosti, jedná se o velmi vzácné poklady, které mají svou historii a také symboliku. Co to vlastně perly jsou, proč jsou tolik vzácné, jak vznikají, se rozdělují a jakou mají cenu? A co jejich magická a léčivá moc? Traduje se o nich totiž ledacos…
Jak vznikají perly
Perly byly odedávna ceněny stejně jako drahokamy. Nepatří však mezi kameny a minerály, vznikají úplně jiným způsobem, a to uvnitř lastur perlorodek, perlotvorek nebo mořských ústřic. Perly obsahují především uhličitan vápenatý. Nejdokonalejší perly vznikají ve zcela hladkém a kulatém tvaru, což je vzácný přírodní úkaz. Spousta perel ale mívá různé nepravidelné tvary a také různé odstíny barev. Odedávna byly ceněny ve šperkařství a používaly se k výrobě drahých šperků s mocnou symbolikou. Tyto šperky se například darovaly k zásnubám, byly symbolem lásky a vztahu dvou lidí a dědily se po ženské linii.
Jak vlastně taková perla vznikne? Utváří se tehdy, když se do schránky mlže dostane nějaké cizí těleso, někdy stačí jen zrnko písku. Perla pak v rámci své obranné reakce začne vylučovat hmotu, která tvoří vnitřek schránky a ta cizí těleso obaluje. Tak vznikne perla, která se v jedné schránce může vytvořit vždy jen jedna a trvá to i několik let.
Umělý chov perel
V dnešní době se ale perly produkují uměle tak, že se do jejich schránky cizí těleso vloží záměrně. Tyto perly se sbírají nejvíce v oblasti Karibiku, Číny, Japonska, Tahiti a Vietnamu.
Lovkyně perel
Lovení perel je snad druhé nejstarší řemeslo na světě. O tom prvním se raději zmiňovat nebudeme. Lovkyně perel můžete najít i v křížovkách, toto označení je “ama”. Mezi lovkyně perel patřily výhradně ženy, které jsou pro tento úkol fyzicky i psychicky jako stvořené. Uvádí se, že mají na rozdíl od mužů silnější vrstvu podkožního tuku, která je chrání před chladem studených moří, v nichž se perly vyskytují.
Amy se kdysi dokázaly potápět do neuvěřitelných hloubek a zadržovat dech na velmi dlouhou dobu. Zkuste si představit, že byste se ponořili jen tak hravě, a to každý den, do hloubky 25 metrů a zadržovali dech na celé dvě minuty! Později pak tyto udatné ženy začaly nosit potápěčský oblek, nebylo to ale dříve než po 2. světové válce. S pokrokem doby pak měly i modernější neopreny. Nejvíce takových lovkyní perel bylo vždy v Japonsku, kde se perly nacházejí v tamějších studených vodách. Možná ještě dnes žijí staré lovkyně perel, které se kdysi touto profesí živily.
Jak se dělí perly
Podle toho, odkud perly pocházejí, je rozdělujeme na:
- Perly Akoya, které pocházejí z Číny, Vietnamu či Japonska. Mají obvykle velikost 5 až 9 mm a různé barvy od krémové, růžové přes stříbrnou až po zelenou.
- Tahitské perly, které jsou produkovány zvláštním druhem ústřic s černými okraji vyskytujícím se v oblasti Francouzské Polynésie. Tyto perly jsou vzácné už proto, že těchto ústřic v chovu bývá málo, protože nepřežívají. Perly z této produkce bývají velmi různorodé, nejčastěji však černé.
- Perly z jižního Pacifiku. Ty se pěstují v Austrálii, Barmě, Indonésii a okolních zemích. Jsou poměrně velké, obvykle mají 1 až 2 cm v průměru, a prodávají se za hodně vysoké ceny. Jejich typická barva je bílá, žlutá, žlutooranžová nebo modrá, mohou mít i růžový nebo zelený nádech.
- Perly Mabe. Ty mají tvar polokoule, což je způsobeno tím, že vznikají přímo na stěnách schránek ústřic. Pěstují se v Číně, Japonsku a USA. Protože jsou maličké, používají se hlavně pro výrobu prstenů a náušnic, do nichž se vsazují svou plochou stranou.
- Sladkovodní perly. Ty jsou produkovány perlorodkou říční a nejsou tolik vzácné a drahé. V jedné lastuře jich na rozdíl od mořských perel může vzniknout několik, klidně i dvacet. Bohužel dnes je i tak najít tyto perly velkou vzácností, protože perlorodky žijící pouze dnes již v čistých vodách jsou kriticky ohrožené a jejich výskyt je u nás pouze ojedinělý.
Velikost perel
Perly bývají různé velikosti, nejčastěji od 6 mm až po 2 cm v průměru.
Tvary perel
Perly mohou mít různý tvar, ne vždy jsou pravidelně kulaté. Často se objevují ve tvaru slzy nebo jsou oválné či ploché. Pokud je perla vyloženě nepravidelná, říká se jí barokní perla. Čím více jsou perly kulatější a pravidelnější, tím více jsou samozřejmě také dražší.
Nejznámější naleziště perel
Kromě zmíněných oblastí Číny, Japonska, USA, Indonésie, Tahiti a Austrálie se perly nacházejí také v Rusku, v oblasti Sibiře, v Mexiku, na Srí Lance, sladkovodní perly i u nás, například ve Vltavě, Blanici či Otavě, ale velmi vzácně.
Pro jaké znamení zvěrokruhu se nejvíce hodí perly?
Z astrologického hlediska se perly nejvíce hodí pro znamení Raka, Ryb, Štíra, Vah, Blížence nebo Kozoroha (pro Kozoroha zejména černá perla).
Symbolika perel a jejich využití v historii
Perly znali již staří Egypťané, kteří je dávali i do svých hrobek. Ve starověkém Římě perly symbolizovaly moudrost, štěstí a určitou moc. Od nepaměti perly sloužily jako amulety pro ochranu svého nositele. Perly jsou spojeny se symbolikou vody, moře a oceánu. Jsou symbolem čistoty, lásky, závazku, krásy i bolesti a utrpení nebo sebeobětování. Ve starém Řecku se perly považovaly za slzy bohů, případně slzy bohyně Afrodity, a symbol nejvyšší dokonalosti. O tom, že se perly pojí s láskou a manželstvím nemůže být pochyb. Bývají častým darem ženicha nevěstě o svatebním dni a říká se, že mají novomanželům přinášet štěstí.
Perly samy o sobě léčí, čistí, podporují harmonii duše a těla, proto se hodí i při psychosomatických onemocněních. V případě negativních emocí se posiluje negativní vyzařování perel, proto jsou vhodné jen pro opravdu duchovně čisté, vyspělé a moudré bytosti. Perly jsou totiž velice citlivé a posilují i citlivost a vnímavost člověka. Na Východě se perly odedávna používaly k léčbě psychických poruch, epilepsie a závislostí na alkoholu a návykových látkách.
Očista perel
Perly odedávna patří k vodě a také ta jim jako mocný živel dokáže dodávat energii. Perly čistíme oplachováním ve vodě a nabíjíme na měsíčním světle, ideálně za úplňku. Mohou se rovněž nabíjet položené na velkých křišťálech. Celkově je ale potřeba o perly pečovat a chránit je, jsou velice citlivé a zranitelné. Snadno je poškodí cokoli z vnějšího prostředí, mohou se poškrábat nebo se poškodit pod vlivem různých chemických látek, potu, parfému a podobně. Tímto se zkracuje jejich životnost.
Perly se také nedoporučuje nosit s ostatními kameny, například velmi nevhodná kombinace je údajně s diamanty, jejichž energie mohou jít proti sobě. To ale šperkaři neví, proto se i dost často objevují šperky právě v kombinaci s diamanty a dalšími kameny.
Význam perel podle barev
- Černá perla – symbol moci a dokonalosti, úspěchu
- Bílá perla – symbol nevinnosti, křehkosti, lásky
- Růžová perla – pouto, závazek, symbol lásky a štěstí
- Zlatá perla – symbol úspěchu a bohatství, prosperity
- Modrá nebo zelená perla – symbol štěstí
Nejznámější perly světa
Nádherné perly vždy patřily mezi mocné a vzácné poklady, kterými se zdobili panovníci napříč časem. Mezi nejznámější a nejslavnější perly například:
Perla La Peregrina
La Peregrina (Poutnice), která byla nalezena počátkem 16. století v Americe v Panamském zálivu otrokem, jenž si touto perlou vykoupil svoji svobodu. Tato perla má bílou barvu a hruškovitý tvar. Její rozměry jsou 17,35–17,90 mm x 25,50 mm. V historii poměrně dost putovala. Dobyvatel Vasco Núñez de Balboa ji dovezl do Španělska jako dar pro panovníka Ferdinanda II. Aragonského. Jeho pravnuk Filip II. ji později daroval jako svatební dar své nastávající, Marii Tudorovně. O nějakou dobu později přešla do vlastnictví rodiny Bonapartů, ti ji v 19. století prodali do Anglie markýzi z Abercom. Naposledy tuto vzácnou perlu vlastnila Elisabeth Taylor, které ji daroval její manžel Richard Burton. Koupil ji za 37 000 dolarů. V roce 2011 se pak perla vydražila v přepočtu za 238 600 000 Kč.
Perly Marie Antoinetty
V londýnské aukční síni Christie’s vydražili za 700 000 liber náhrdelník z perel, které patřily Marii Antoinettě. Sáček s perlami předala královna před popravou své přítelkyni Elizabeth Leveson-Gower, jež byla manželkou britského velvyslance v Paříži, a ta si z nich nechala vytvořit náhrdelník, ještě s rubíny i diamanty.
Perla Naděje (The Hope Pearl)
Perla Naděje (The Hope Pearl). Tuto neuvěřitelně velkou perlu o průměru 15 cm si pořídil Král Slunce, francouzský panovník Ludvík XIV. v roce 1669. V 19. století pak byla součástí rozsáhlé sbírky perel anglického bankéře Henryho Philipa Hopea, podle něhož také získala svůj název. Tato perla má bílou, nazlátlou barvu a 454 karátů. Je zasazena do přívěsku ve tvaru koruny, který obsahuje také další drahokamy jako diamanty, smaragdy a rubíny. V současnosti ji vlastní soukromý dubajský sběratel.
Perla Lao Tzu
Perla Lao Tzu neboli Allahova perla. Ta byla nalezena v moři před Filipínami v roce 1934. Váží 6,37 kg a měří 23,8 palců. Její cena se pohybuje okolo 40 000 000 USD.
Perla Umm Al Quwain
Perla Umm Al Quwain je považována za nejstarší perlu světa. Její stáří se odhaduje na 7 500 let. Údajně byla nalezena v hrobě ve Spojených arabských emirátech.
Perla La Regente
Perla La Regente je další velkou perlou. Dokonce je považována za 5. největší perlu na světě nebo dokonce 1. největší perlu pravidelného tvaru. Má ukázkové parametry, barvu i lesk. Byla ve vlastnictví Napoleona Bonaparta, který ji věnoval Marii Louise, jež ji měla zasazenou ve své tiáře. Tato perla byla později v majetku Fabergého a dále ruské aristokratické rodiny. Dnes patří anonymnímu majiteli na Středním Východě.
The Miracle of the Sea
Perla Zázrak moře (The Miracle of the Sea). Má 300 karátů a vlastnila ji čínská císařovna Tzu-Hsi. Perla má velikost jako malé vajíčko.
The Black Beauty
Perla Černá kráska (The Black Beauty). Tato jedinečná černá s duhovými odlesky perla pochází z Jižní Ameriky a vlastní ji americká rodina průkopníka pěstování perel ve Spojených státech.
Cartierův náhrdelník za panské sídlo na 5. Avenue NY
O tom, že jsou perly velmi drahé, nemůže být pochyb. Důkazem toho může být například to, že v roce 1917 vyměnil Pierre Cartier dvojitou šňůru přírodních perel za panské sídlo na 5. Avenue v New Yorku.
Zdroje: wikipedie, eppi.cz, lapetien.cz, Skrytá moc drahých kamenů: J. P. Kreperát