Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Nadměrné brnění rukou může být příznakem nedostatku vitamínů i vážných nemocí

Petr Gorás

Petr Gorás

19. 12. 2021

Parestezie neboli brnění rukou nemusí být nic vážného, zvlášť pokud se s ním setkáváme jen občas během spánku, nebo při přeležení končetiny. Pokud se však objevuje zdánlivě bezdůvodně, případně brnění přechází do bolesti, pálení či necitlivosti, může už jít o něco vážnějšího. Příčin může být spousta a v tomto článku se podíváme na nejčastější z nich.

Přeleželá ruka

S dočasným brněním či mravenčením v rukou se občas setká každý z nás, obzvláště ve spánku. Lékařsky se tomu říká dočasná parestezie a je následkem delšího tlaku na nerv – například při dlouho překřížených nohách nebo pokud si v noci přeležíme ruku. Náš mozek totiž na nějakou dobu ztratí kontakt s danou končetinou, a jakmile je tlak uvolněn, vyšle najednou silný signál, který pociťujeme jako ono mravenčení a brnění. U zdravého jedince pak toto brnění do pár sekund vymizí.

Psychosomatika odhaluje duševní příčiny nemocí. Jak pomůže v léčbě?

Nedostatek vitamínů a brnění ruky

Jedná se především o nedostatek těch vitamínů a minerálů, které jsou důležité pro správnou funkci nervové soustavy – E, B1, B3, B6, B12, hořčík a vápník. Tyto vitamíny se většinou nachází v potravinách, jako jsou maso, vajíčka, mléčné výrobky, luštěniny, semena (a oleje z nich), ořechy a zelená listová zelenina. Zvlášť pokud jste na veganské stravě, může být brnění rukou způsobeno právě nedostatkem béček a vápníku – při vyvážené stravě však stačí doplňovat pouze vitamín B12.

Syndrom karpálního tunelu

Jedná se vlastně o speciální případ skřípnutého nervu, kdy je jeden z hlavních nervů směřujících do ruky sevřen v takzvaném karpálním tunelu v zápěstí. Až třikrát častěji přitom tento problém postihuje ženy. Také je častěji spojena s povoláními, které zahrnují dlouhou práci na počítači, práci s vibrujícími nástroji, nebo i některé repetitivní manuální činnosti.

Projeví se především brněním až bolestivostí zápěstí a prstů (kromě malíčku) a někdy je postižená ruka i studená. Pokud máte podezření na tento problém, podívejte se na náš článek o syndromu karpálního tunelu.

Karpální tunely způsobují potíže hlavně ženám. Jak zvládnout bolest a příznaky zánětu?

Diabetes

Zhruba každý druhý člověk s diabetem má nějakou formu nervového poškození (tzv. diabetická neuropatie), která se může projevit i jako brnění a necitlivost končetin, obzvláště v noci. Mnohem běžnější je sice u cukrovky mravenčení v nohou či chodidlech, ale objevit se může právě i v rukou. Zde pak nezbývá než se snažit udržet správnou hladinu cukru v krvi.

Neuropatie

Zmínili jsme již diabetickou neuropatii, ale cedle toho může mít neuropatie mnoho dalších příčin. Vedle diabetu je to třeba borelióza, roztroušená skleróza, poškození ledvin, poškození jater a další. Pokud tak vedle brnění rukou pociťujete i únavu, svalovou slabost či brnění v jiných částech těla případně i poruchy vyprazdňování, může se jednat o nervové poškození.

Brnění rukou v těhotenství

Během těhotenství je brnění a necitlivost rukou i nohou docela hojných záležitostí. Jednou z častých příčin (podle některých odhadů až 60%) je již zmiňovaný syndrom karpálního tunelu. Tentokrát však z trochu jiných příčin – zadržování tekutin, hormonální změny a příbytek váhy. Často tak tento problém sám od sebe odezní pár měsíců po porodu. Pokud navíc pociťujete i svalovou slabost či problémy s pamětí, může se jednat i o nedostatek vitamínu B12.

Neuropatii může způsobit i nedostatek vitamínu B12. Vegani, mějte se na pozoru!

Alkohol a kouření

Docela častým, avšak podceňovaným důsledkem nadměrného pití je alkoholická neuropatie. I ta se může projevit jako brnění v rukách, pálení a někdy dokonce i křeče. Alkohol může být totiž toxický pro nervovou tkáň. Další příčinou je i to, že alkohol může z těla odvádět vitamíny důležité pro správnou funkci nervů.

Kouření zase způsobuje nižší průtok krve v prstech, což může opět vést k brnění či necitlivosti. Vedle toho mohou cigarety zásadně zhoršovat již stávající nervové problémy z jiného původu.

Vyšetření při brnění rukou

Při vyšetření jsou brány v potaz všechny přidružené symptomy a životospráva. Pro potvrzení diagnózy se pak přistupuje k různým speciálním vyšetřením. Krevní testy mohou zjistit nedostatek vitamínů, nerozpoznanou cukrovku, nefunkčnost ledvin a podobně. Elektromyografie (EMG) zase může zjistit, jak je na tom vaše nervová soustava. V některých případech se pak provádí i vyšetření CT nebo magnetická rezonance.

Výhřez ploténky a jak si s ním poradit. Je lepší se operaci vyhnout?

Způsobuje koronavirus či vakcína brnění rukou?

Onemocnění koronavirem ve velmi vzácných případech skutečně vede k brnění rukou. Nikoli však přímo, ale tím, že způsobuje vzácný Guillain Barre syndrom, kdy imunitní systém začne napadat nervový systém. Brnění rukou či prstů není běžným vedlejším příznakem po obdržení vakcíny, ale občas se přece jen může vyskytnout ve vakcinované paži. V drtivé většině případů to pak ale není nic vážného a do pár dní by to mělo zmizet. Navíc nejde ani tak o reakci těla na látku, jako spíše na samotný vpich jehly.

Ohodnoťte tento článek:
3,7
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Nadměrné brnění rukou může být příznakem nedostatku vitamínů i vážných nemocí