Návod na pěstování aloe vera. Jaké jsou účinky čerstvé rostliny?
Adéla Lišková
17. 9. 2018
Přípravky s aloe vera lze dnes bez problému koupit v obchodech, odborníci se však shodují, že čerstvá rostlina je daleko účinnější. Zkuste si ji vypěstovat sami podle našeho návodu.
Aloe vera – léčivá rostlina
Již po staletí se aloe vera používá na nejrůznější bolístky, ale i jako podpůrný prostředek pro celkové zdraví a krásu. Její blahodárné účinky potvrdil značný počet vědeckých studií. Rostlina obsahuje více než 200 aktivních látek, které jsou prospěšné pro lidský organismus. Ty zahrnují aminokyseliny, polysacharidy, vitamíny, minerály i antioxidanty.
Šťáva z aloe vera. Na co všechno ji použít a je skutečně bezpečná?
Na popáleniny i kožní problémy
Šťáva z aloe vera, kterou získáte pouhým vymačkáním listů, se od pradávna využívá k urychlení hojení odřenin, popálenin, omrzlin nebo třeba štípanců od hmyzu. Šťáva má hydratační a protizánětlivé účinky, likviduje bakterie, viry a plísně.
Z důvodu příznivého působení na pokožku obsahuje výtažek z aloe vera spousta kosmetických přípravků. Rostlina léčí akné, lupénku, ekzém i spoustu dalších kožních problémů, dokáže také zmírnit průběh pásového oparu. Někteří zubaři aloe vera dokonce aplikují na ošetření dásní po vytržení zubu.
Na zažívání a oslabenou imunitu
Aloe vera pomáhá při rozličných zažívacích problémech, jako je pálení žáhy, časté zácpy či naopak průjmy nebo potíže se slinivkou břišní. Čistí střeva, potlačuje nadměrnou kyselost žaludečních šťáv a podporuje vylučování žluči.
Osobám s oslabeným imunitním systémem může šťáva z aloe vera pomoci vypořádat se s infekcemi. Je dobré kombinovat vnitřní a vnější použití. Aloe vera také snižuje hladinu cholesterolu, působí proti ukládání tuku v tepnách a zmírňuje artritické bolesti a bolesti kloubů.
Jak pěstovat aloe vera
Aloe vera vám bez problému může růst doma v květináči, kde budete mít léčivý zázrak vždy po ruce. Mnohým domácím pěstitelům slouží také jako dekorace. Původně se jedná o pouštní rostlinu, takže její údržba není příliš náročná. Při pěstování aloe vera je však důležité dodržet pár podmínek. Podívejte se s námi, jak na to.
1. Kde pořídit rostlinu
Aloe vera koupíte v téměř v každém zahrádkářství, sehnat ji ale můžete i v květinářství či hobbymarketu. Lze pořídit i semena rostliny. Aloe vera se rozmnožuje pomocí nich, anebo řízků – vyrostou nové rostlinky, které se přesadí.
2. Kdy začít
S pěstováním je ideální začít v jarním období, když venkovní teplota stoupne nad 20 stupňů Celsia. Řízkování se pak provádí v létě. Výhony nechte dva dny zaschnout a pak vysaďte.
3. Půda
Pro aloe vera se hodí propustná půda kombinovaná s pískem. Ideální poměr složek je třetina kompostu, třetina listové zeminy a třetina písku. Do půdy je čas od času dobré přidat minerální hnojivo, nedělejte to však v zimě. Rostlinu přesazujte na jaře, stačí pak vyměnit jen vrchní část zeminy.
4. Světlo a teplota
Aloe vera má ráda sluneční paprsky, umístěte ji k oknu, nejlépe směřujícímu na jih. Rostlině vyhovuje běžná pokojová teplota, v zimě by neměla klesnout pod 5 stupňů Celsia. Má raději sušší než vlhčí prostředí, nevystavujte ji ani průvanu.
5. Zalévání
Rostlina je zvyklá na sucho, takže nepotřebuje příliš zavlažovat. Nejčastější chybou při pěstování aloe vera je právě přelévání, při kterém začínají uhnívat kořeny. Aloe vera stačí zalévat jednou týdně, v zimních měsících pak jednou za tři týdny až měsíc.