Menu
WomanOnly
Domácnost

Nebojte se zimy. 13 tipů, jak ušetřit za vodu, elektřinu a plyn

Adéla Lišková

Adéla Lišková

28. 10. 2018

Zejména před nadcházejícími zimními měsíci si spousta lidí láme hlavu nad tím, jak poplatí všechny ty vysoké účty za energie. Poradíme vám, jak je snížit, a přitom nemrznout.

1. Zateplení

Zejména ze starších rodinných, případně panelových, domů uniká teplo špatně zateplenou střechou či stěnami. Na kvalitní izolaci se v tomto případě vyplatí nešetřit, investice se vám vrátí v podobě ušetřených výdajů na topení.

2. Kvalitní okna

Dvojité sklo dnes už není žádné terno. Více tepla v domě či bytě udržíte, pokud si pořídíte okna s trojskly.

3. Závěsy

Ani trojitá skla však nezmůžou úplně vše. Nějaké teplo okny vždy utíká. Proto si na zimu obstarejte tlusté závěsy, ideálně s hliníkovou vrstvou, které na noc zatahujte. Takové závěsy vám přes zimu zadrží teplo v místnosti a v létě zase zabrání prostupu nepříjemného horka. Neměly by ovšem zakrývat topení a zabraňovat tak šíření tepla v pokoji. Dobré je také stahovat žaluzie či rolety.

4. Rychlé větrání

Pokud potřebujete vyvětrat, nejhorší co můžete udělat, je nechat okna otevřená trošku a na dlouhou dobu. Nejenže místnost pořádně neprovětráte, ale také přijdete o spoustu tepla. Udělejte to tedy přesně naopak – otevřete okna jen na chviličku, ale zato dokořán.

9 rad k nezaplacení, jak ušetřit za jídlo

5. Alternativní dodavatelé

Ujistěte se, že dodavatelé, od kterých odebíráte elektřinu, jsou pro vás opravdu tou nejvýhodnější nabídkou. Spousta lidí přichází o peníze jen proto, že jsou líní zjistit si, co jim může nabídnout konkurence.

6. Jednejte s distributory

Pokud jste se rozhodli sjednat si nového dodavatele, snažte se vytěsnit co nejvíce prostředníků, kvůli kterým se cena energie pro koncového zákazníka často zvyšuje. Nejvýhodnější nabídku vám dá přímo distributor.

7. Neodolatelné nabídky

Dejte si pozor na mimořádně snížené tarify a jiné slevy. Tyto výhody často mívají jen omezené trvání, je tedy dobré si ověřit, zda se vám nabídka skutečně vyplatí.

8. Pozor na skokové zvyšování teploty v místosti

Chystáte se na více dní v zimě odjet z domu? Snižte pak hodnotu vytápění na minimum. Po návratu ale pozor. Pokud z ničeho nic zvednete teplotu o několik stupňů, vaše spotřeba to značně pocítí. Učitě je vhodnější teplotu pomaleji a plynule navyšovat.

9. Elektrospotřebiče s nízkou spotřebou

Jestliže se chystáte koupit novou myčku, pračku či jiný spotřebič, sledujte energetické štítky. Výrobky s nízkou spotřebou energie jsou označeny štítkem A až A+++. Bývají sice dražší, ovšem v dlouhodobém horizontu jsou vlastně výhodnější než levnější varianty. Nejdůležitější jsou pak tyto štítky u všech tepelných spotřebičů a především sušičky na prádlo.

Jak ušetřit za plyn? Topení v zimě nemusí být noční můrou

10. Úsporné žárovky

Stejná věc platí u žárovek. Úsporné jsou sice dražší, avšak vše se vám vrátí v podobě ušetřené energie, a také v delší životnosti.

11. Přístroje opravdu vypínejte

Elektronické přístroje, jako je například počítač či DVD přehrávač, často necháváme zapnuté a ani o tom nevíme. Obvykle se totiž po delší době nečinnosti přepnou do pohotovostního režimu, kdy vypadají jako vypnuté, avšak elektřinu ve skutečnosti stále spotřebovávají, aby mohly ihned znovu naskočit.

12. Vypojujte nabíječky

Přístroje, které nepoužíváte, je optimální vypojit ze zásuvek. Zejména to platí o nabíječkách, které mohou těžko tušit, že zrovna nic nenabíjíme, a tak čerpají elektřinu nazdařbůh.

13. Sprchujte se

Co se týče spotřeby vody, je lepší vyměnit vanu za sprchu. Za vodu také významně ušetříte, pokud si pořídíte úspornou sprchovou hlavici.

Ohodnoťte tento článek:
4
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Nebojte se zimy. 13 tipů, jak ušetřit za vodu, elektřinu a plyn