O redukci váhy slýcháváme ze všech stran spoustu protichůdných informací. Dodržováním těchto „zaručených“ rad však často může vést ke stagnaci váhy, či hůře k jojo efektu. Tento seriál se vás proto bude snažit navést na tu správnou cestu. Rozebereme a vyvrátíme nejčastější mýty týkající se hubnutí. Jako první si posvítíme na pravidlo, které zakazuje konzumaci jídla po páté hodině večerní.
Zní to poměrně logicky. Večer už se tělo zklidňuje, chystáme se ke spánku a již nepotřebujeme tolik jídla. Kolik z vás však opravdu úderem páté hodiny zasedne k televizi či knížce a ani se nehne?
Proč to nefunguje?
Pokud tělo hladoví, uvědomuje si, že je s ním něco v nepořádku. Může reagovat zpomalením metabolismu a ukládáním si tukových zásob na horší časy. A to je přece přesný opak toho, čeho chceme dosáhnout!
Dalším rizikem je neovladatelná chuť, přicházející zpravidla odpoledne nebo večer. Najednou se přistihnete, jak se ládujete vším možným, nejlépe sladkým a tučným. Tělo prostě zahájí protest, a pokud nemáte vůli pevnější než skála, podlehnete.
Jak je to tedy správně?
Ideálně bychom měli naposledy jíst 2-3 hodiny před spaním. Pro většinu populace to znamená jakousi druhou večeři či večerní svačinku. Měla by být lehká a obsahovat především bílkoviny. Posloužit vám tedy může nízkotučný tvaroh, bílý jogurt či kousek sýra s obsahem tuku v sušině do 30 %. Přidat můžete i kousek zeleniny, ale pouze pokud ji dobře trávíte a nebude vám z ní navečer těžko.
Obzvláště důležité je najíst se, pokud jste večer vyvíjeli nějakou fyzickou aktivitu. Podrobněji si o tom povíme v některém z dalších dílů tohoto seriálu, který se bude zabývat stravováním po cvičení.