Menu
WomanOnly
Domácnost

Nejčastější plísně v bytě a jaké zdravotní problémy nám způsobují

Bytové plísně rády osidlují potraviny, zdi, oblečení i nábytek. Nezvaní hosté navíc způsobují zdravotní potíže a útočí na naše dýchací cesty. S jakými plísněmi se doma můžete setkat a co způsobují vašemu tělu?

Plísně na nábytku i v potravinách

Plísně jsou vláknité mikroskopické houby, které se pomocí spor přenášejí především vzduchem. K jejich množení jim ale dopomáhá i hmyz a voda. Jejich výskytu si všimnete pouhým okem, velmi často poznáte jejich přítomnost typickým zatuchlým a vlhkým zápachem. Dokážou přežít téměř kdekoliv, nejraději však mají staré jídlo, zdivo, textilie a lidskou kůži.

Kde se plísně nejčastěji objevují?

  • zdi a stropy
  • podlahy
  • okna a okenní rámy
  • potraviny
  • koupelna
  • květináče
  • místa s vyšší vlhkostí (zadní strana lednice, pračky, myčky apod.)

Jak účinně bojovat s projevy alergie? Myslete na prevenci!

Proč se plísním v bytech daří?

Hlavní příčinou plísní je vzdušná vlhkost. Vodu obsahují potraviny, omítka i další stavební materiály. Doma se sprchujeme, koupeme, myjeme nádobí, pereme a sušíme prádlo. Jestliže si vlhkost držíme doma, vytváříme plísním doslova živnou půdu. Nebezpečné plísně se proto objevují nejvíce v koupelnách a kuchyních. Výjimkou však nebývá ani černá, šedá či růžová plíseň v ložnici a dalších místnostech.

Do potravin se plíseň uchýlí v případě špatného skladování, přezrání, nedodržování hygieny při výrobě nebo nevhodné manipulaci. Plísně mají nejraději ovoce a zeleninu s vysokým obsahem vody.

Chraňte potraviny před plísní

  1. Při výběru potravin v obchodě si hlídejte, zda kupujete skutečně čerstvé ovoce. Jakmile vidíte náznak plísně, domů si potravinu rozhodně neberte.
  2. Lednici 2x měsíčně vyčistěte octovou vodou.
  3. Chléb nebalte do igelitového sáčku, ale uložte ho raději do chlebníku.
  4. Dózy k uskladnění potravin udržujte suché.
  5. Konzumujte potraviny před datem spotřeby.
  6. Jestliže máte hodně ovoce a zeleniny, raději část nasušte, zamrazte nebo zavařte.
  7. Jídlo napadené plísní okamžitě vyhoďte.

Příznaky plísně v těle

Jakmile se spory plísní rozmnoží a do vzduchu se dostane vysoká koncentrace výtrusů, snadno je vdechnete do plic. Podráždění dýchacích cest vyvolává alergickou reakci či další nemoci z vlhkosti. A jaké má alergie na plísně příznaky? Poznáte ji podle kašle, bolesti v krku, zánětu vedlejších nosních dutin, pálení a slzení očí, bolestí hlavy, podráždění pokožky či zhoršeného dýchání. Citlivým jedincům mohou plísně v podlaze, na oknech, nábytku i potravinách způsobit astmatický záchvat. Plísně mohou ve vzácných případech způsobit i těžký zápal plic.

Ohrožené skupiny, kterým mohou plísně nejvíce ublížit:

  • alergici a astmatici
  • lidé se sníženou imunitou
  • diabetici
  • kardiaci
  • onkologičtí pacienti
  • osoby s chronickou obstrukční plicní chorobou
  • děti a senioři
  • kuřáci

Nejčastější plísně v našich domovech

Štětičkovec

Patří do rodu Penicillium a v bytech ho najdete nejčastěji. Velmi snadno se šíří z místnosti do místnosti a v bytech se drží zuby nehty. Štětičkovce poznáte podle zelenošedého nebo modrozeleného zbarvení. Napadá především citrusy, kompoty, marmelády, ovocné šťávy a pečivo. V některých případech se objevuje ve vlhkých budovách nebo v domech poškozených vodou. Kvůli produkci mykotoxinů způsobuje zdravotní problémy včetně alergických reakcí a zánětů očí, uší, plic a srdeční blány. Některé druhy štětičkovce mohou vyvolat i rakovinné bujení.

Našli jste štetičkovce na potravině? Okamžitě ji vyhoďte a odpadky odneste do popelnice. I když se plíseň nachází jen na malém kousku, napadená je celá potravina.

Plíseň hlavičková

Kromě štětičkovce se v domácnostech velmi často objevuje plíseň hlavičková. Najdete ji na zkaženém ovoci a vlhkých stavebních materiálech. Šíří se vzduchem a velmi snadno se množí. Poznáte ji podle vláknitých chomáčků s tmavošedými výtrusnicemi. Nejvíce ohrožuje alergiky a astmatiky.

8 kroků k detoxikaci plic. Zvyšuje imunitu a bojuje s alergiemi

Čerň střídavá

Plíseň čerň střídavá se v podobě nevábných černých skvrn ráda uchytává na zelenině, rostlinách, nábytku, zdech a okenních rámech. Líbí se jí vlhké dřevo a ve vzduchu se jí daří nejlépe od května do listopadu. Největší problémy v domácnostech dělá na sklonku léta a během podzimu. Patří k nejagresivnějším alergenům, způsobuje alergické a astmatické záchvaty a je zodpovědná za nemoci průdušek. Plíseň je toxická především pro děti, kterým může při dlouhodobém pobytu v zamořeném prostředí způsobit alergii či astma.

Kropidlák žlutý

Jednou z nejnebezpečnějších plísní v bytech je kropidlák. Poznáte ji podle žlutozelené barvy, která se objevuje hlavně na zdech, kobercích a potravinách. Nejčastěji kontaminuje arašídy a další ořechy, cibuli, pomeranče a hroznové víno. Libuje si v teplém a vlhkém prostředí. Pokud zasáhne jen malou plochu, můžete se jí zbavit sami. Jestliže se objeví na větší ploše, zavolejte raději odborníky. Při manipulaci s touto plísní si nasaďte roušku, ochranné brýle a rukavice.

Karcinogenní mykotoxin této plísně způsobuje onemocnění jater, různé infekce, aspergilózu průdušek a problémy s mozkovými a plicními tepnami. V některých případech může dokonce přivolat infarkt.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Nejčastější plísně v bytě a jaké zdravotní problémy nám způsobují