Nejlepší betakaroten najdete v mrkvi i rajčatech. Jak poznáte jeho nedostatek?
Taťána Kročková
5. 8. 2021
Betakaroten je provitamín A, který najdeme převážně v červeně nebo oranžově zbarveném ovoci a zelenině. K čemu v našem těle slouží a odkud jej můžeme získat? Jak se projevuje nedostatek vitamínu A a jak naopak jeho nadbytek? A souvisí betakaroten s opalováním? V našem článku naleznete odpověď.
Betakaroten a jeho účinky v organismu
Betakaroten je přírodní žlutočervené barvivo, které v těle pomáhá vytvářet vitamín A. Z jedné molekuly betakarotenu se vytvoří dvě molekuly vitamínu A. Betakaroten v těle funguje jako antioxidant (neutralizuje volné radikály) a stimulant imunitního systému, podporuje také dobrý zrak a podílí se na mnoha metabolických procesech, ale souvisí i s opalováním, protože velice pomáhá k ochraně a regeneraci naší pokožky při slunění.
Zároveň přirozeně zbarvuje pokožku do oranžova, což se může stát při jeho nadbytečném příjmu. Toho se ale také využívá v případě různých samoopalovacích krémů, které se používají pouze zevně a které pokožku přirozeně dooranžova či dozlatova zbarvují, což je v tomto případě naopak žádoucí. Betakaroten a vitamín A se také využívají na podporu léčby rakoviny.
Vitamíny skupiny B. Proč nám dnes chybí např. vitamin B12 a co nám hrozí?
Jak se projevuje nedostatek betakarotenu?
Mezi hlavní projevy nedostatku betakarotenu a vitamínu A patří poruchy menstruace a pohlavních funkcí, kožní problémy, poruchy vidění (šeroslepost), suchá a svědící kůže na ramenou, loktech a v podkolení (tzv. husí kůže).
Typickým příznakem nedostatku vitamínu A bývá šeroslepost. O co přesně jde? Šeroslepost poznáte tak, že špatně vidíte ve tmě, anebo po zhasnutí déle trvá, než začnete rozeznávat ve tmě obrysy. Jestliže neuvidíte ve tmě obrysy předmětů nebo postav do 7 sekund, je velmi pravděpodobné, že trpíte šeroslepostí.
V čem je betakaroten?
Přírodní betakaroten se nachází v červeně, žlutě nebo oranžově zbarveném ovoci a zelenině (mrkev, rajčata, dýně, dýně Hokkaidó, batáty, červené a žluté papriky, mango, meruňky, nektarinky, broskve…), ale i v zelené listové zelenině (brokolice, špenát, řeřicha, kapusta, mangold…) a dále také v živočišných produktech jako například ve vaječném žloutku (jehož zbarvení také betakaroten podporuje) nebo v mase a vnitřnostech (například růžové zbarvení lososa). V červeném mase a vnitřnostech se nachází poměrně velké množství vitamínu A.
Účinky řeřichy na zdraví. Vitamínová bomba, kterou doma snadno vypěstujete
Vlivem skladování a působením světla a tepla u oranžově zbarvených potravin, zejména ovoce a oranžové zeleniny, se může obsah betakarotenu i zvýšit, ve tmě a chladu se naopak ztrácí, ale při procesu mražení zůstává množství betakarotenu stabilní. Betakaroten je prekurzorem vitamínu A, který patří mezi vitamíny rozpustné v tucích. Jeho nadbytek pak v organismu může způsobovat různé potíže, neodbourává se z těla snadno jako je tomu u vitamínů rozpustných ve vodě, které se obvykle při nadbytku vyloučí močí.
Mrkvový, avelanový či kokosový olej na opalování. Který má nejvyšší UV faktor?
Nadbytek betakarotenu a vitamínu A – příznaky
Optimální příjem betakarotenu je 6-15 mg u dospělých a 3-6 mg u dětí denně. V těle se pak betakaroten přirozeně mění na potřebný vitamín A. Opatrné by s příjmem vitamínu A měly být zejména těhotné ženy. Těm se například nedoporučuje konzumovat játra a vnitřnosti, které velké množství vitamínu A obsahují, nebo suplementovat vitamín A ve velkém množství. Vitamín A totiž ve svém nadbytku v těle těhotné ženy působí jako toxický teratogen, který poškozuje plod. Těhotná žena přesto potřebuje i tento vitamín, a to ve větší míře než obvykle, ale vhodnější je přírodní betakaroten v rostlinné stravě. Doplňky stravy obsahující betakaroten se těhotným příliš nedoporučují, a to ani kojícím ženám a dětem.
Vitamín A v masti se také někdy předepisuje k léčbě akné či spalniček. S vitamínem A by to rozhodně neměly přehánět ani malé či odrostlejší děti. Těm bohatě stačí mrkvové šťávičky. A pokud to s betakarotenem náhodou přeženete, můžete si všimnou u dítěte (nebo i u sebe) toho, že vám zežloutne pokožka nebo zoranžoví dlaně. Vypadá to sice děsivě, ale po vysazení betakarotenu stav poměrně brzy odezní.
Předávkování vitamínem A je ale každopádně nebezpečné, protože vitamín A je ve svém nadbytku toxický. A jeho projevy jsou v organismu různé. Vždy je tedy šetrnější užívat raději betakaroten, a to ideálně přírodní betakaroten obsažený v ovoci a zelenině.
Jak vybrat betakaroten a kdy jej užívat?
Pokud máte zájem o betakaroten v tabletách na podporu slunění a pro vyšší ochranu pokožky, vybírat můžete dle doporučení vašeho lékaře či lékárníka. Dávky betakarotenu by pro vás měly být bezpečné. V létě se betakaroten užívá hlavně kvůli opalování, ale pokud máte projevy nedostatku betakarotenu, rozhodně vám neuškodí. Vždy je ale lepší volit přirozenou formu konzumace potravin, které betakaroten obsahují.
Jak vybrat nejlepší opalovací krém? Nabízíme 11 tipů pro bezpečné opalování
Další možností je používání kosmetických přípravků a opalovacích krémů s obsahem betakarotenu, které můžete bez obav vybírat i mezi přírodní a čistě bio kosmetikou. Vynikající na opalování je například i mrkvový olej, který má přirozený UV faktor a jímž si můžeme natírat pokožku celého těla před odchodem na slunce.
Betakaroten jako E 160a
Betakaroten existuje také jako aditivum, které se používá k barvení margarínů, sýrů, majonéz, jogurtů, zmrzlin, ovocných nápojů, cukrovinek, limonád, dezertů a pudinků.