Známe to všechny, jíme ve spěchu, často nezdravě a doufáme, že si s tím naše tělo nějak poradí. Organismus ten nápor ale často nestíhá a vysílá signály pomocí zhoršeného zažívání: špatné trávení, nadýmání i bolesti břicha jsou u mnohých z nás na denním pořádku. Napravit to částečně mohou bylinky na podporu trávení. Poradíme vám, které jsou na to nejlepší.
Chutná máta i heřmánek
Nejznámější ze všech je máta, která zklidní křeče v žaludku a obecně pomáhá při žaludečních potížích. Nejlepší je uvařit si čaj z čerstvé či sušené máty po jídle, kdy je nám těžko, neboť podpoří trávení a má rovněž uklidňující účinky na náš metabolismus.
Obdobnou službu prokáže i heřmánek, který zklidňuje hladké svalstvo trávicího traktu. Pro lepší zažívání doporučujeme udělat si z něj čaj již před jídlem a osladit lžičkou medu. Kromě žaludku si budou lebedit i naše chuťové buňky, protože je vynikající.
Překvapí vás kopr i majoránka
Kopr znáte možná akorát v koprové omáčce či v kombinaci s lososem, ale jeho účinky na trávicí trakt jsou rovněž nezanedbatelné. Neocenitelnou pomoc představuje při nadýmání, ale zklidňuje celý organismus.
Majoránka zase posiluje žaludek a uvolňuje křeče v břiše, neboť zvyšuje tvorbu žaludečních šťáv. Tak odlehčuje těžká jídla a urychluje trávení. S tímto aromatickým a vynikajícím koření proto v jídle nešetřete!
Medvědí česnek, kmín či bazalka na trávení také pomáhají
Mezi další klasiky českých bylinkových zahrádek, které ocení náš žaludek, patří medvědí česnek, který podporuje trávení a má antiseptické účinky.
Kmín zase posiluje žaludek a působí účinně proti nadýmání, zatímco bazalka uvolňuje křeče a má zklidňující účinky.
Libeček pomáhá z těla vylučovat škodlivé látky a působí protinadýmavě.
Z těch méně známých bylinek zase využijte na podporu trávení monardu a včelník, ten navíc představuje účinnou pomoc při nadýmání. Využijme přírodní cesty pro lepší fungování našeho organismu z vlastní zahrádky!