Menu
WomanOnly
Péče o vlasy

Nejlepší henna na vlasy. Jak si obarvit vlasy přírodním způsobem a na co dávat pozor?

Henna na vlasy je přírodní barva, kterou lze velmi šetrně a opakovaně barvit vlasy. Chemie ve vlasech škodí a pokud chcete sáhnout po přírodní variantě barvení vlasů a toužíte po tom stát se obletovanou zrzkou, může být pro vás henna tou pravou volbou. Poradíme vám, jak si obarvit vlasy hennou, na co dávat pozor a jaká úskalí barvení vlasů hennou přináší.

Barvení vlasů hennou – vždy jen na rezavý odstín

Pokud se rozhodnete vyměnit chemické barvy za přírodní hennu, určitě je to dobrá volba. Má ale několik úskalí. V prvé řadě byste měli vědět, že hennou lze barvit vlasy pouze na zrzavý odstín a henna vám vlasy vždy jen ztmaví. Výsledný odstín po barvení hennou bude záviset na vaší přirozené (či původní) barvě vlasů. Jestliže jste blondýnka, vaše vlasy se po barvení hennou zbarví jemně do oranžova, naberou zlatý až světle a pronikavě zrzavý odstín. Pokud jste plavovláska nebo máte světle hnědé vlasy, hennou barvené vlasy budou více zrzavé. Čím tmavší máte vlasy, tím sytější a tmavší odstín rudé po barvení vznikne. Vlasy tak mohou být i temně rudé až červené.

Pamatujte si také, že pokud si jednou nabarvíte vlasy hennou, nebudete si je už moci přírodním způsobem zesvětlit. Použití chemické barvy bezprostředně po barvení hennou se ale nedoporučuje.

Nejlepší péče o barvené vlasy. Jak zregenerovat vlasy i zachovat barvu!

Z henny na chemickou barvu – zelené vlasy po henně?

Pokud nebudete s výsledkem při barvení vlasů hennou spokojeni, nebo si to časem rozmyslíte a budete chtít změnit barvu vlasů, není to tak jednoduché. Jakmile už se jednou zavážete henně, nenechá vás jen tak snadno odejít. Z henny na chemickou barvu nemůžete jen tak snadno přejít, nedoporučuje to většina kadeřnic. Co by se mohlo stát? Zelené vlasy po henně by asi nechtěl mít nikdo. A právě zezelenání vlasů se uvádí jako nežádoucí účinek používání chemické barvy na vlasy barvené hennou. Existuje však jiná cesta.

Jestliže jste přírodní hennu na vlasy použili jenom jednou, brzy vám odroste a vymyje se. V odstupu několika měsíců klidně můžete zkusit opětovné barvení zesvětlující barvou na bázi chemie. Vybírejte si však šetrnější barvy, které neosahují dráždivé látky. Na trhu je dnes již spousta barev na vlasy bez parabenů, bez peroxidu a amoniaku (čpavku), případně bez dalších dráždivých chemický sloučenin.

Dlouhodobé barvení vlasů hennou versus chemie

Pokud ale hennu používáte opakovaně celé roky a pak se z ničeho nic rozhodnete přejít opět na chemii, není to snadná volba. Ideální je nechat vlasy pořádně odrůst a minimálně celý rok si na ně hennu nedávat. Vlasy sice nebudou vypadat nic moc a budete mít odrosty (případně šediny), ale existuje větší pravděpodobnost, že vám pak nová barva na vlasy snáze chytí a vlasy vám nezezelenají.

“Zkoušela jsem zesvětlující melír na odrosty a konečky vlasů po třech měsících, kdy jsem vynechala opětovné barvení hennou, kterou si opakovaně barvím vlasy již spoustu let. Výsledek však rozhodně nebyl dle mých představ. Vlasy mi sice nezezelenaly, ale vůbec tu chemii nezvládly, jsou velmi slabé, suché, lámavé a zesvětlily se jen velmi málo a nevýrazně. Výsledek vůbec nestál za to a pro příště jsem se rozhodla zůstat u přírodního barvení hennou,” svěřuje se Kamila, která na hennu nedá dopustit už kvůli alergiím na mnohé chemické látky v kosmetice a barvách na vlasy.

Postup barvení vlasů hennou

Henna na vlasy

Jak si tedy nabarvit vlasy hennou? Postup je následující – sežeňte si v bylinkářství, zdravé výživě nebo v některém z internetových eshopů čistou 100 % hennu (prášek z rostliny Lawsonia inermis). Dejte si do konvice převařit vodu a připravte si keramickou misku a nekovovou vařečku k míchání. Nasypte do misky odpovídající množství prášku (podle toho jak dlouhé máte vlasy), přelijte vroucí vodou a důkladně rozmíchejte. Můžete přidat i citrónovou šťávu. Směs nechte odstát a vychladnout na tělesnou teplotu.

Vezměte si latexové nebo silikonové rukavice, dejte si přes ramena ručník. Ideální je ještě použít mastný krém na okolí vlasové pokožky hlavy, krk a uši, abyste si nezabarvili navíc to, co si barvit nemáte. Rozpusťte si vlasy a na suché vlasy nanášejte důkladně rozmíchanou hennu, která vám vytvoří hustou kašičku barvou i konzistencí připomínající bláto. Hennu naneste buďto na odrosty při opakovaném barvení, nebo při prvotním barvení hennou pečlivě na celé vlasy. Jakmile máte hotovo, můžete vlasy nahoře sepnout skřipcem a dát si na ně igelitovou čepici, igelitový sáček, či nechat vlasy jen tak volně zaschnout.

Oplachování henny z vlasů

Hennu dle svých možností můžete nechat na vlasech i několik hodin, klidně i půl dne či celý den. Počítejte ale s tím, že vám henna na vlasech zaschne a pořádně zatuhne (pokud ji necháte pod igelitem a máte více mokrou variantu nanášení tak ani ne, ale zase vám bude nepříjemně z vlasů stékat). Vymýt hennu z vlasů není snadné, ale ne nemožné. Stačí vlasy pořádně namočit a postupně sprchou vymývat zaschlou hennu. Některé ženy již nepoužívají žádný šampon, lze ale použít ryze přírodní šampon, který není agresivní. Vlasy poté dobře vytřete ručníkem a nechte volně proschnout v teple na vzduchu nebo použijte fén.

Může se vám stát, že se vám nespláchnutá henna bude ještě nějakou chvíli z vlasů drolit jako prášek, ale velice rychle ji bez problémů vyčešete. Výsledek je ohromující. Vlasy dostanou patřičnou výživu, budou lesklé, zdravé a krásně zrzavé.

Nejlepší henna na vlasy – účinky

Henna vám zároveň poskytne skvělou výživu pro vaše vlasy. Má silně dezinfekční a hojivé účinky, vyhání z vlasů parazity (vši), pomáhá při lupech ve vlasech, alergiích, ekzémech na vlasové pokožce hlavy, mykózách. Kdysi se používala i jako afrodiziakum, protijed či k mumifikaci těl a barvení paruk ve starověkém Egyptě.

Henna na tělo a tetování

Henovník bílý (Lawsonia inermis) je rostlina, která obsahuje spoustu červených pigmentů. Henna se k nám dováží hlavně z nejteplejších oblastí Východu, především Indie, Arábii i Afriky. Potřebuje především teplo – a čím více horka, tím více barevných pigmentů henna vytváří. Její drcené listy na prášek se tradičně používají k barvení látek (hedvábí a vlny) a zdobení těla, například nehtů, vlasů, kůže a podobně. Dnes je i u nás populární dle vzoru indických žen malování hennou na tělo neboli tetování hennou.

Přírodní henna na vlasy – nežádoucí účinky?

100 % přírodní henna nemá žádné nežádoucí účinky. Může maximálně na vlasech lehce svědit, pokud ji tam máte delší dobu, ale ani to ne. Bývá snášena velmi dobře. Problém nastává v případech, kdy se henna kombinuje s jinými přípravky a na to si dávejte opravdu velký pozor! Pokud si chcete barvit vlasy hennou, dejte si tu práci a kupte si 100 % hennu v prášku. Nic jiného!

Barvy na vlasy s obsahem henny nejsou henna! Jsou to paskvily, u kterých riskujete i silné alergické reakce! Vůbec nejhorší je tzv. černá henna. Protože henna nemá přirozeně žádný černý odstín, kombinuje se s chemickými barvami tak, aby vytvořila černý odstín, který se uvádí k použití na vlasy či tělo. Ovšem na černou hennu již bylo tolik opravdu silných alergických reakcí s drastickými následky, že žádný rozumný člověk by si tento produkt nikdy nekoupil.

Ohodnoťte tento článek:
3,8
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Nejlepší henna na vlasy. Jak si obarvit vlasy přírodním způsobem a na co dávat pozor?