Menu
WomanOnly
Zdravá výživa a stravování

Nejvíce škodlivá éčka v potravinách. Víte, čemu se vyvarovat?

Veronika Tichá

Veronika Tichá

9. 1. 2015

Éčka v potravinách jsou stále obestřena tajemstvím. Co to vlastně je a jsou opravdu všechny škodlivé? Není hysterie kolem emulgátorů jen nafouknutá bublina? Je nutné číst etikety u všech druhů potravin? Všechny tyto otázky se vám pokusíme zodpovědět.

Potraviny, které se prodávají v supermarketech, musí obsahovat přídatné látky zlepšující jejich kvalitu a díky kterým vydrží třeba i několik dní. V této souvislosti mluvíme o emulgátorech, lidově také „éčkách“. Evropská unie definuje emulgátory jako látky, které umožňují vytvořit nebo uchovat stejnorodou směs dvou nebo více nemísitelných fází v potravině, například oleje s vodou, ale pod tímto označením se skrývají také přírodní barviva, sladidla, zahušťovadla nebo konzervační látky.

Zdraví prospěšná éčka

Jaká éčka nám tedy nemohou uškodit? Jsou to přírodní barviva jako například chlorofyl z kopřiv (E 140) nebo jiné konzervační látky jako kyselina sorbová (E 200).  Také kyselina askorbová se označuje éčkem (E 300), přestože se ve skutečnosti jedná o vitamin C, v marmeládách zase najdeme E 440a neboli pektin. Tato označení jsou prodejci povinni používat na svých výrobcích pod vlivem Evropské unie, která se pokusila všechna éčka sjednotit.

Škodlivá éčka

My bychom ale měli být na pozoru před jinou skupinou emulgátorů, které sice podle výzkumů mohou uškodit pouze ve větším množství, ale proč nakupovat potraviny, jejichž etikety jsou „přeéčkované“, a tedy plné chemie, když trh nabízí spoustu zdravějších alternativ. Tyto látky mohou mít spoustu vedlejších účinků od nevolností po karcinogenní efekt. Rozhodně bychom se měli velkým obloukem vyhnout potravinám s označením uvedeným v následující tabulce, protože jsou škodlivé jak dětem, tak dospělým:

E 102, 104, 110, 122-124, 127-133, 142, 151, 154, 155, 180, 210-224, 226-228, 230-233, 235, 242, 249, 250, 284, 285, 310-312, 320, 321, 927, 954

Tyto látky jsou na stupnici škodlivosti označeny číslem 5, tedy hodnotou nejvyšší. Jsou mezi nimi takové sloučeniny jako oxid siřičitý, formaldehyd nebo dichlordifluormetan. Nemyslíte, že už jejich názvy jsou odstrašující?

Takže na nákupy jedině s lístečkem, na kterém budete mít označeny zapovězená éčka, pokud vám není lhostejné, co dostáváte do vašeho organismu. Nebuďte líní pročítat etikety! I když si nebudete pamatovat označení nevhodných přísad, mělo by pro vás být varováním, že se na etiketách bude vyskytovat větší než malé množství slov, kterým ani za mák nerozumíte. My radíme nakupovat čerstvé potraviny, udělejte si čas od času výlet na farmářský trh a budete mít zase klidné spaní.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Nejvíce škodlivá éčka v potravinách. Víte, čemu se vyvarovat?