Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Neléčená endometrióza může způsobit neplodnost. Jak ji rozpoznat včas?

Endometrióza je chronické onemocnění, které trápí spoustu žen. O co se vlastně jedná, jak rozpoznat příznaky a jakým způsobem se dá endometrióza léčit?

Co je endometrióza?

S endometriózou se může setkat takřka každá žena v produktivním věku. Uvádí se, že endometriózou trpí každá desátá žena. Při této diagnóze dochází k prorůstání děložní sliznice mimo dělohu, tedy do celého jejího okolí a rovněž i do některých okolních pánevních orgánů, například do vaječníků, ale i střev, žaludku a podobně.

Endometrium se nazývá děložní výstelka, která je toho příčinou. Její nezdravé rozrůstání souvisí i s vytvářením takzvaných čokoládových cyst nebo srůstů. Jen určité procento pacientek má konkrétní potíže a prokázanou diagnózu, ale mnohé jiné ženy třeba žijí s endometriózou a ani o tom neví. Je to zkrátka vcelku častý a obvyklý jev. Nemusí však být bez příznaků a rozhodně ne bez následků. Někdy může i malé ložisko endometriózy u žen působit velké potíže a bolesti, naopak třeba rozlezlá endometrióza se nemusí nijak výrazně projevovat.

Jak se zbavit endometriózy s pomocí bylinek. Vyhněte se operaci

Endometrióza – příznaky

Jak poznat endometriózu? Jak bolí endometrióza? Tyto otázky mohou trápit nejednu ženu. Mezi typické příznaky endometriózy může skutečně patřit silná a bolestivá menstruace, bolest při sexu a nepravidelné pobolívání břicha v pánevní oblasti. Záleží vždy na tom, kde přesně je endometrióza lokalizovaná. Pokud prorůstá i střevy, žena může pociťovat bolest při vyprazdňování. Někdy se objevuje i krev v moči. Endometrióza se ale může dostat i do žaludku či do mnoha jiných orgánů takřka po celém těle, ale například slezina nebo srdce nebývají nikdy endometriózou zasaženy.

Příznaky endometriózy jsou velmi různorodé a nespecifické, proto bývá i těžké toto onemocnění odhalit. Většinou je to bolest v závislosti na daném orgánu, silné menstruační bolesti, případně také bolesti při pohlavním styku. Neléčená endometrióza může vést až k neplodnosti ženy! Pokud tedy plánujete miminko a stále nemůžete otěhotnět, i neschopnost otěhotnění může být jedním z příznaků možné endometriózy. Endometrióza – diskuze na internetu mezi ženami často odkrývá přínosné zkušenosti s nespecifickými příznaky endometriózy a následnou neplodností.

Příznaky endometriózy:

  • silná a bolestivá menstruace
  • bolestivá či výrazně probíhající ovulace
  • chronická bolest v podbřišku či kdekoliv v oblasti břicha
  • bolest v křížích
  • bolest při nebo i po pohlavním styku
  • bolest žaludku na začátku menstruace
  • nevolnost při menstruaci
  • bolesti před a při menstruaci
  • silné menstruační krvácení
  • chronická únava
  • neplodnost
  • problémy s vyprazdňováním

Diagnóza endometrióza a jak k ní dojít včas

Endometrióza může být do určité míry rozpoznatelná na ultrazvuku, ale určitě ne ve všech případech. Jasně zjistitelná je až pomocí laparoskopie. Důvodem k podezření na endometriózu může být nemožnost počít dítě nebo opakovaná bolest v pánevní oblasti, chronické záněty vejcovodů či výskyt myomů v oblasti dělohy.

Mimoděložní těhotenství. Proč k němu dochází a jak jej poznáme?

Endometrióza – léčba vždy nepomůže

V rámci léčby endometriózy se provádí chirurgické odstranění některých srůstů a částí rozlezlého endometria mimo dělohu, ale může se vyzkoušet také pouze konzervativní léčba. Ta spočívá v nasazení hormonální léčby, protože právě hormonální nerovnováha a nadbytek ženských pohlavních hormonů podporuje prorůstání sliznice mimo dělohu.

Chirurgický zákrok se provádí laparoskopicky a postižená místa se také mohou ošetřit laserem, protože při rozšíření endometriózy vznikají srůsty, zánět a krvácení těchto míst. Léčba ale vždy nepomůže. Endometrióza se může vracet, anebo způsobí již trvalou neplodnost, pokud zasáhne vejcovody. Projevy endometriózy zmírňuje či dočasně odstraní těhotenství díky mnoha výrazným hormonálním změnám. Zamezit jí také může chirurgické odstranění dělohy, které se však provádí pouze v závažných případech.

Endometrióza a těhotenství

Endometrióza těhotenství poněkud ztěžuje. Endometrióza se může objevit jak u dvacetiletých dívek, tak ale také vzácně u žen v klimakteriu. Nejčastěji však postihuje ženy různého věku v jejich plodném období a bohužel právě může způsobovat neplodnost. Pokud se vám podaří i s endometriózou, nebo po léčbě endometriózy otěhotnět, projevy a příznaky endometriózy obvykle dočasně vymizí. Trvalým řešením zamezení vzniku dalších ložisek bývá ukončení reprodukčního cyklu, tedy klimakterium ženy.

Endometrióza může také zvyšovat riziko mimoděložního těhotenství, předčasného porodu nebo potratu či jiných komplikací, pokud se ženě s endometriózou tedy vůbec podaří otěhotnět.

Endometrióza a alternativní medicína

Kromě chirurgického zásahu nebo hormonální léčby se ženám podávají analgetika od případné bolesti, ale jsou zde samozřejmě i možnosti bylinné nebo jiné alternativní léčby, která může být nejen podpůrná. Léčivé rostliny mnohdy dokážou pravé divy. Hormonální léčba nebo ztráta plodnosti v klimakteriu mohou mít nepříjemné vedlejší účinky, které se pak často také řeší pomocí bylin a různých doplňků stravy.

Celkově mohou při endometrióze pomoci bylinky podporující ženský cyklus a imunitu, dále jsou to také bylinky na psychiku a nervy působící proti depresi a úzkosti. Využít se mohou jak bylinné čaje, tak třeba tinktury z bylin. Vyzkoušet můžete i homeopatickou léčbu pod vedením zkušeného homeopata.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Neléčená endometrióza může způsobit neplodnost. Jak ji rozpoznat včas?