Na začátku roku jste si dali předsevzetí, že letos konečně něco uděláte s kilogramy navíc, které vám přidělávají vrásky na čele? I když se snažíte hýbat a vsadili jste na dietu, vytouženého cíle ne a ne dosáhnout? Nejste v tom sami, podobný problém řeší i mnoho dalších osob. My jsme si proto posvítili na nejčastější příčiny neúspěchu a teď s nimi seznámíme i vás.
Zhubnout nejde přes noc
Kila navíc se na vašem těle neobjevila přes noc, nějakou dobu to trvalo. Dost možná jste jídlem řešili nějaké problémy nebo stres, možná za tím bylo i něco jiného. Ať tak či tak, je třeba si uvědomit, že stejně jako nějakou dobu trvalo, než jste se dostali na aktuální váhu, bude chvíli trvat i to, než zhubnete. Obrňte se trpělivostí, nenechte se odradit prvním neúspěchem.
Pozor na drastické diety
Ve snaze zhubnout jste vyzkoušeli už nejednu dietu, někdy jste hladověli, jindy jste si mohli dopřát jen ovoce nebo jinou potravinu, jindy jste mohli pít jen šťávy. Sice to chvíli vypadalo, že kila jdou dolů, ani jste se ale nenadáli, a všechna byla zpět. Víte, co měly všechny tyto diety společné? Slibovaly, že rychle a skoro zázračně zhubnete, přitom ale vedly k tomu, že tělo si začalo zásoby ukládat na horší časy, zpomalilo metabolismus a začalo šetřit. Tudy cesta opravdu nevede.
Víte, že tím ale neříkáme, že nemáte zkoušet žádnou dietu? Jen si musíte vybrat tu pravou, která vás nenechá hladovět, zasytí vás a poskytne vám všechny důležité živiny, vitamíny a minerály. Příkladem je např. low carb dieta nebo keto dieta, při které snížíte příjem sacharidů, ale nahradíte je kvalitními bílkovinami a tuky. Hlad zaženete, žaludek zasytíte, tělu dodáte vše potřebné. Jen bude muset hledat zdroj energie jinde než v sacharidech, a vy začnete hubnout tukové zásoby. Další možností je vyškolený výživový poradce, který vám může sestavit jídelníček na míru.
Pijete málo vody
Mnozí z nás pitný režim podceňují, našemu organismu to nedělá dobře. Při hubnutí to platí dvojnásob, kdo pije málo vody, ten nemůže ani hubnout. Voda je totiž nezbytná pro správné zavodnění organismu. Proč je zavodnění tak důležité? Jednoduše proto, že díky němu může probíhat v těle látková přeměna a správně fungovat náš metabolismus.
A kolik by toho tedy člověk měl denně vypít? Záleží na tělesné hmotnosti jedince, obecně se udává, že na každý kilogram naší hmotnosti bychom měli vypít asi 40 ml tekutin. Když je řeč o tekutinách, je třeba si říct, že se do nich nepočítá káva ani alkohol, nejlepší je pít čistou vodu nebo neslazený bylinkový čaj. Že toho tolik nevypijete? Udělejte si džbán vody, přidejte do ní plátek citronu nebo snítku máty či jiné bylinky, a pokaždé, když půjdete kolem, si sklenku nalijte. Pijte průběžně po celý den, nic večer nedohánějte. To byste svému tělu neprospěli.
Hýbete se, jen když máte náladu
Zdroj: Freepik.com
Ruku v ruce jde s hubnutím nejen zdravá výživa, ale i pohyb. Aby ale vedl ke snižování tělesné hmotnosti, mělo by jít o pravidelný pohyb, při kterém se taky trochu zapotíte. Ne že byste museli každý den trávit dlouhé hodiny v posilovně, stačí si vyjít jeden den na svižnou procházku, další se projet na kole, pak si jít zaplavat nebo zacvičit jógu a podobně.
Víte, že vaše snažení nakopne i to, když si najdete parťáka, se kterým budete cvičit? Až nebudete moci, vyburcuje vás, když se vám nebude chtít, přesvědčí vás, že to děláte s nějakou vidinou a nevzdáte se. Můžete si vzájemně doporučit cvičení vhodné pro ženy, můžete se vzájemně podporovat.
Málo spíte
Dalším nepřítelem hubnutí, a to docela překvapivě, je nedostatek spánku. Kdo málo spí, ten správně neregeneruje, jeho tělo neodpočívá, dobře mu nefunguje ani metabolismus. Dochází k vyšší tvorbě ghrelinu, který mozku signalizuje chuť k jídlu nebo pocit hladu, vám pak nezbývá, než se i v noci najíst.
Pokud chcete zhubnout, dopřejte si víc než 5 nebo 6 hodin spánku. Jeho potřeba je individuální u každého z nás, obecně se ale doporučuje minimálně 7-8 hodin spánku každý den. Zásadní je dbát i na jeho kvalitu, neměl by být přerušovaný.
Jídlo hltáte
Každá vteřina je nám vzácná, klid si nenajdeme ani na to, abychom si v klidu snědli oběd nebo svačinu. Rychle do sebe jídlo hodíme, abychom se zase vrátili k práci nebo jiným povinnostem. To se pak ale nesmíme divit, že se ručička na váze zasekla. Na jídlo bychom měli mít klid, ideálně vypnout počítač, zapomenout na starosti, každé sousto si vychutnat, jíst pomalu. Tělu totiž nějakou dobu trvá, než vyšle signál, že má dost, když jídlo jíte ve shonu, sníte toho násobně víc.
Zapomínáte na snídani
Už naše babičky říkaly, že snídaně je grunt, bez ní nemáme vycházet z domu. Pamatujete? A dodržujete to? Že ne? Další velká chyba. Snídaně je nejdůležitější jídlo dne, v žádném případě bychom ji neměli vynechávat. Snídaně mám po noci nastartuje metabolismus a dodá energii na první polovinu dne.