Pokojovky umí nejen zvelebit náš domov, ale také pročistit vzduch a zlepšit naši náladu. Bojíte se, že u vás doma rostlinky nevydrží, protože je zapomínáte pravidelně zalévat? Máme pro vás tip na pokojové rostliny nenáročné na zálivku, které zaručeně vydrží.
Proč si pořídit pokojovou rostlinu?
Ovzduší uvnitř domů, bytů i kanceláří obsahuje různý podíl nebezpečných látek. Patří sem zejména pyly, bakterie, plísně, formaldehyd a výfukové plyny z ulice. Pokud je koncentrace těchto látek příliš silná, může docházet k bolestem hlavy, pálení očí, závratím a nevolnostem. Řešením je pravidelná výměna vzduchu větráním a pořízením pomocníků, které vzduch pročistí i bez vaší práce. Pokud si nechcete hned pořizovat čističku vzduchu, vsaďte na odolné pokojové rostliny. Pouhá jedna pokojovka v místnosti razantně sníží podíl nežádoucích látek ve vzduchu. Rostliny dokážou čistit vzduch na bázi fotosyntézy. Navíc v půdě uvnitř květináče se nachází mikroorganismy, které mají rovněž čistící účinek. Velkou výhodou je i to, že pouhá přítomnost rostlin v bytě vám přinese radost a snižuje hladinu stresu.
Vybírejte pečlivě
Existuje spousta pokojových rostlin, které nejsou náročné na zálivku, teplotu, hnojení ani světelné podmínky a přežijí téměř všechno. Každý druh má však svá specifika, a proto byste měli vybírat na základě toho, jaké podmínky můžete rostlince nabídnout. Někdy jsou vhodné pokojové rostliny do tmy, jindy uděláte lépe, pokud jim dopřejete více světla.
Pokojové rostliny kvetoucí
Chryzantéma
Odolná chryzantéma odstraňuje ze vzduchu nebezpečný formaldehyd, amoniak, benzen a xylen. Seženete ji v každém zahradnictví a v určitých obdobích roku dokonce i ve větších supermarketech. Má ráda světlá a slunná místa a v zimě zvládne i teplotu 5 – 10 stupňů Celsia. Po odkvětu ji dokonce můžete vysadit i na zahradě.
Jak vyrobit přírodní hnojivo pro pokojové rostliny? Z banánové slupky!
Elegantní zelenec si hravě poradí s formaldehydem i xylenem. Vypadá jako druh traviny a je nenáročný na údržbu. Jestliže mu ponecháte světlé místo bez přímého slunečního záření, vydrží vám navěky. Užijete si i drobných bílých kvítků, ze kterých po odkvětu vyrůstají další výhony rostliny.
Lopatkovec
Máte doma málo místa, ale přesto si chcete pořídit nenáročnou pokojovku? Pak pro vás bude ideální lopatkovec, který dosahuje malého vzrůstu a zároveň skvěle čistí vzduch. Patří mezi pokojové květiny do stinných koutů, protože mu nedělá dobře velké množství slunečního svitu. Má typické srpkovité listy a udělá parádu nejen doma, ale i v kanceláři.
Tato pokojovka patří mezi nejodolnější rostliny vůbec. Nemusíte ji často zalévat, naopak přemokřením jí jen uškodíte. Nepotřebuje vyšší vlhkost, stačí jí sušší půda. Radost jí udělá jen trocha slunečního svitu. Jestliže na ní zapomenete a zálivku hodně zanedbáte, nemusíte se ničeho bát. Naopak je možné, že se vám za vaši nepozornost odmění krásnými bílými květy.
Péče o pokojové rostliny v zimě. Co musíme dělat jinak?
Pokojové rostliny nekvetoucí
Dracena
Oblíbená dracena s dlouhými širokými listy pochází původně z Afriky, Asie, Madagaskaru a Kanárských ostrovů a žádá jen mírnou zálivku v období, kdy roste. Celou zimu zvládne s občasným zalitím a přežije i zcela na suchu. Má ráda světlé, ale nikoliv slunné stanoviště. Pokud máte domácího mazlíčka, buďte na pozoru. Pro zvířata je tato rostlina silně toxická. Ze vzduchu odstraní dracena formaldehyd, benzen, xylen a trichlorethylen.
Je ideální pro začátečníky a věčné hubitele rostlin. Díky tlustým listům, ve kterých ukrývá veškerou vlhkost, vydrží bez vody tři týdny a to dokonce i během horkého léta. Bohatě stačí, pokud ji budete zalévat jedenkrát měsíčně.
Fíkus benjamin
Fíkus benjamin zatočí s formaldehydem, benzenem a trichlorethylen. Za svou práci chce světlé prostředí bez přímého slunečního záření a vyšší vlhkost vzduchu. Pokud máte doma suchý vzduch, vlhčího prostředí dosáhnete občasným mlžením nebo rosením listů a půdy. Zároveň je třeba dbát na to, aby před každým zaléváním rostlina pořádně vyschla. Pro zapomětlivce by to ale neměl být velký problém. Řadí se mezi velké pokojové rostliny, proto vyžaduje více místa a je ideální do větších bytů a domů.
Fíkus je odolná pokojovka, která čistí vzduch. Jak ho správně pěstovat?
Ledviník
Ledviníku se nejlépe daří na chladném a vlhkém místě. Této kapradině uděláte radost pravidelným rosením a zaléváním. Umístit ji můžete do dobře větrané koupelny, do chodby, ložnice nebo třeba do obývacího pokoje. Skvěle vynikne umístěná v závěsném květináči.
Jak se starat o fialky? Krásná kvetoucí pokojovka nemá vysoké nároky
Chamaedorea
Tato palma miluje přímé slunce a jasné světlo. Nejlépe jí je při teplotách mezi 18 a 24 stupni, ale zvládne i teplotu kolem 12 stupňů Celsia. Upřednostňuje vyšší vlhkost vzduchu, které dosáhnete velmi snadno rosením. Rozhodně se nejedná o květinu, která by patřila mezi nízké pokojové rostliny. V dobrých podmínkách totiž dokáže vyrůst do výšky až 120 cm.
Nenáročná popínavá rostlina se světle zelenými listy je mezi lidmi oblíbená už řadu let. Nesnáší přímé slunce, stačí jí polostinné místo, nepravidelná zálivka a občasné hnojení. Některé kultivary mají sytě zelené listy s bílými skvrnami.
Aloe vera
Aloe vera zvládne nejen čistit vzduch, ale také působit pozitivně naše zdraví. Některé druhy mají uvnitř listů zázračnou tekutinu plnou blahodárných látek. Jedná se hlavně o enzymy, aminokyseliny, vitaminy a další sloučeniny s antibakteriálními a protizánětlivými vlastnostmi. Aloe si žádá pouze mírnou a občasnou zálivku. Zimu zvládne dokonce bez vody. V létě ji dejte na přímé slunce, které jí dělá dobře a během zimy ji udržujte na světlém, ale chladnějším místě o teplotě 5 – 10 stupňů.
Nechcete řešit zalévání? Zkuste samozavlažování
Samozavlažovací květináče jsou skvělou volbou pro ty, kteří nechtějí nebo nemají čas řešit pravidelné zalévání rostlin. Květina si sama z rezervoáru vezme tolik vody, kterou potřebuje a zbytek si nechá na horší časy. Díky tomu nedojde k přemokření ani vzniku hniloby a plísní.