Není šalvěj jako šalvěj. Které druhy šalvěje léčí a proč šalvěj raději nepít?
Taťána Kročková
8. 6. 2020
Znáte šalvěj? Tato bylinka nabízí pomoc v případě mnoha zdravotních potíží. Krásně voní a dá se pěstovat i v květináči nebo doma na zahrádce. Ne všechny druhy šalvěje však mají jednotné a bezpečné použití. Které druhy šalvěje vlastně známe a jaké mají účinky?
Šalvěj lékařská – pěstování a použití
Šalvěj lékařská patří u nás mezi nejpoužívanější druhy šalvěje. Už svým názvem napovídá, že jde o léčivku využívanou k léčebným účelům. Bylinka je vysoká kolem 20 – 30 cm, jiné druhy u nás, a především v teplých oblastech, však dorůstají i větší výšky – zhruba půl metru až metr a půl. Šalvěj má většinou stříbřité listy a modrofialové květy. Pěstuje se v bylinkových zahrádkách a už z dálky láká svou specifickou muškátovou vůní, která však někomu nemusí být příjemná. Šalvěj se také používá v aromaterapii a v kuchyni jako koření.
Šalvěj lékařská a další druhy šalvěje se určitě dají považovat i za okrasné rostliny naší zahrady. Šalvěj pochází původně z jižních evropských oblastí. Proto má ráda slunce, světlo a teplo, ale nemá ráda průvan, chlad a kyselou půdu. Dobře se vám bude vyjímat také v květináči na terase. Šalvěj je trvalka, která vám vydrží až pět let. Obrázek šalvěje vám ihned připomene, že tuhle rostlinku dobře znáte. Její název byl zmíněn i v oblíbeném českém filmu Dívka na koštěti. Babské ucho neboli šalvěj přeslenitou totiž čarodějnice Saxana potřebovala k tomu, aby mohla zůstat ve světě lidí.
Co se sbírá ze šalvěje?
K léčebným účelům se využívají především listy šalvěje. Sbírá se ale také celá kvetoucí nať šalvěje. Šalvěj kvete od června do července, sklízí se nejčastěji během letních měsíců.
Šalvěj v kuchyni
Jak sušit šalvěj? Není to složité, lístečky rozprostřete na plátno nebo na síto, případně zavěste celou nať na suché a temnější místo, třeba v podkroví. Usušené lístky šalvěje krásně voní, můžete si je také úplně nadrtit a uchovat v pytlíčku či ve sklenici jako koření pro použití v kuchyni. Šalvěj recepty obzvláštní, ale pozor – tato bylinka se nehodí úplně ke všemu! Šalvěj se využívá hlavně k rybám a masitým pokrmům nebo do masových paštik.
Šalvěj lze také uchovat čerstvou, a to ve vodě či krátkou dobu v lednici. Můžete ji ale i zmrazit – ideálně nasekanou nať šalvěje spolu s trochou vody nalít do tvořítek na led a umístit do mrazáku.
Druhy šalvěje rostoucí u nás i v Americe
Šalvěj náleží k rodu Salvia a patří mezi hluchavkovité rostliny. Je příbuzná z mnoha dalšími našimi léčivkami. Její latinský název Salvia je odvozen od řeckého slova salvare = léčit. Existuje více druhů šalvěje, kromě šalvěje lékařské je to například také šalvěj jabloňolistá, šalvěj levandulolistá, šalvěj hajní, šalvěj křovitá, šalvěj muškátová, šalvěj lepkavá, šalvěj luční, šalvěj zářivá, šalvěj přeslenitá, šalvěj zahradní nebo u nás chráněná šalvěj etiopská. Mnohé z těchto druhů šalvěje mají podobné účinky jako šalvěj lékařská a využívají se k léčebným účelům, některé slouží ale jen jako zahradní okrasa.
Léčivá je šalvěj lékařská, ale také šalvěj muškátová, šalvěj levandulolistá, šalvěj křovitá, Salvia tomentosa, Salvia miltiorrhiza a také další druhy šalvěje, které pocházejí ze Středomoří a z Jižní, Střední i Severní Ameriky.
Chia semínka – šalvěj hispánská
Mezi americké druhy šalvěje patří například šalvěj hispánská, která pochází ze Severní Ameriky a z Mexika. U nás se dnes těší velké popularitě hlavně její semínka – chia, která se konzumují pro svůj obsah cenných látek. Chia semínka si můžete například přidat do jogurtu nebo do smoothie, ale je potřeba je nejprve nechat chvíli nabobtnat.
Chia semínka. Co na nich všichni vidí a jak je používat v kuchyni?
Šalvěj bílá jako vykuřovadlo
Zaujmout vás ale také může třeba šalvěj bílá, která se používá jako vykuřovadlo a ochrana prostoru proti negativním energiím. S touto šalvějí měli své zkušenosti už indiáni. Rovněž semínka šalvěje bílé se konzumují, obdobně jako chia semínka. Semena i listy šalvěje bílé mají obdobné léčivé účinky jako šalvěj lékařská a další léčivé druhy šalvěje. Smotky sušených listů šalvěje bílé, která dosahuje velikosti až 1 a půl metru, se používají k tradiční očistě obydlí a k různým šamanským a očistným rituálům. Vykuřování šalvějí se provádí také před porodem.
Divotvorná šalvěj – droga pro šamanské rituály
Dalším pozoruhodným druhem šalvěje je šalvěj divotvorná, té bychom vám ale raději doporučovali se vyhnout. Jedná se o halucinogenní rostlinu, která pochází z Mexických hor a používá se výhradně k různým šamanským rituálům. Říká se jí také aztécká nebo mexická šalvěj a patří mezi omamné látky, jejichž přechovávání a pěstování je u nás nezákonné. Šalvěj divotvorná obsahuje psychoaktivní látku zvanou salvinorin A, která je považována za nejsilnější přírodní halucinogen.
Šalvěj – léčivé účinky a způsob užití
Léčivé účinky běžné šalvěje lékařské nám však vnímání naši reality nijak nezmění, leda nás snad dovedou k uzdravení. Šalvěj má silně dezinfekční účinky, proto se považuje za přírodní antibiotikum. Používá se často ke kloktání a k výplachům při bolestech v krku, angínách, aftech a zánětech zubů. Vnější forma použití šalvěje je častější, protože šalvěj není zcela bezpečná pro pravidelné a hojné vnitřní užívání. I když se šalvěj pije jako čaj nebo bývá součástí čajových směsí, je třeba jisté opatrnosti v užívání.
Šalvěj dezinfikuje celou trávicí soustavu, zevně se hodí také na proleženiny, hnisavé rány nebo bodnutí. Vyrobit si můžete šalvějovou mast, tinkturu ze šalvěje nebo šalvějový ocet na štípance a proleženiny. Vnitřně šalvěj působí jako dobrá prevence proti mrtvici, ale opravdu šalvěj pijte pouze s mírou, v malých dávkách a jen výjimečně. Silné účinky má šalvěj na zuby – léčí záněty zubů, záněty dásní nebo paradentózu. Tinktura ze šalvěje vyrobená z lihu nebo silný odvar ze šalvěje můžete použít přímo na zuby či na kloktání. Na zuby a dezinfekci úst – i proti zápachu z úst lze žvýkat listy šalvěje. Žvýkání šalvěje však zase nepřehánějte a nežvýkejte šalvěj příliš často kvůli její toxicitě.
Šalvěj proti pocení a na zastavení laktace
Vnitřní použití šalvěje ve formě čaje pomáhá ženám v klimakteriu – šalvěj zabraňuje pocení a návalům horka. Šalvěj muškátová se používá v aromaterapii jako esenciální olej, který pomáhá ženám nejen s menstruačními problémy, ale také v období klimakteria. Naředěný 100 % esenciální olej – muškátová šalvěj se hodí k masážím podbřišku při silné a bolestivé menstruaci, ve formě inhalace pomáhá od nepříjemných psychických stavů, při migrénách, PMS, nevolnostech a podobně. Použití šalvěje muškátové je spojeno s funkcí hormonálního systému ženy.
Šalvěj lékařská – vnitřní užití se také osvědčuje jako způsob jak zastavit laktaci u kojících žen, které již nemohou či nechtějí kojit a potřebují odstavit dítě. Šalvěj totiž zastavuje tvorbu mateřského mléka. Rozhodně tedy není vhodná pro těhotné a kojící ženy!
Šalvěj – nežádoucí účinky
Šalvěj lékařská obsahuje toxický thujon, který ve větších dávkách může způsobit otravu a spoustu nepříjemných nežádoucích účinků. Mezi ně patří například závratě, nevolnost, podráždění nervů, bolesti hlavy, ale také zmatenost, křeče nebo halucinace. Nemusíte se obávat – v malých dávkách vám nežádoucí účinky při vnitřním použití šalvěje však nehrozí.