Menu
WomanOnly
Zábava a volný čas

Nepodceňte zazimování zahrady a začněte už dnes

Kateřina Beranová

Kateřina Beranová

12. 10. 2014

Podzim už je v plném proudu a s tímto ročním obdobím přichází také typické počasí. Právě tento čas je nejvhodnější doba pro zazimování zahrady. Příprava venkovních rostlinek na zimní spánek je velmi důležitá, přesto si mnoho lidí neví rady, jak by měli přesně postupovat. Proto jsme pro vás připravili podrobný postup, díky kterému při zazimování zahrady nic neopomenete.

Ideální čas, kdy začít

Pokud si říkáte, že na zazimování zahrady je ještě spousta času, pak se mýlíte. Právě říjen je měsíc, ve kterém je nejvyšší čas se zazimováním začít. První mrazíky jsou sice ještě v nedohlednu, ale čas uteče jako voda a vy na ně musíte být připravena. Proto se zazimováním zahrady neotálejte a začněte s příchodem sychravého počasí.

Ptáte se, proč je zazimování zahrady tak důležité? Je to proto, že rostliny zimou a mrazem velmi trpí a je důležité je před těmito negativními vlivy chránit seč můžeme. Pokud před zimou věnujeme zahradě dostatečnou péči a pozornost, na jaře se nám odmění krásnými barevnými květy a zelenou trávou. V opačném případě vám dá velké úsilí, aby se vám podařilo zahradu po zimě opět oživit.

Trávník

K nejvyužívanějším a nejdůležitějším prvkům zahrady patří trávník, bez něho by nebyla zahrada zahradou. Proto byste mu měla věnovat dostatečnou pozornost i při zazimování. Nejprve trávník posekejte max. na délku 6 cm. Poté celou zahradu důkladně uhrabejte, abyste se zabavila všech větviček, listí a zbytků posekané trávy. Nedílnou součástí údržby trávníku by mělo být také jeho provzdušnění.

V poslední fázi, která je nejdůležitější, trávník důkladně pohnojte hnojivem s vysokým obsahem draslíku. Takové hnojivo je více mrazuvzdorné, než ostatní druhy a ochrání tak trávník před poškozením sněhem a mrazem. Na takto ošetřený trávník byste neměla šlapat, nebo to alespoň omezit na minimum, zabráníte tak vzniku plísní.

Stromy

Před zimou je ideální čas na to, abyste pokácela staré a nemocné stromy. Zdravé stromy zbavte všech vzrostlých plodů, ponechané plody by se mohly stát zdrojem nákazy. Kořenovou mísu stromků, které brzy na jaře vykvétají: meruněk, broskví, třešní a švestek, přikryjte kompostem a zahradní zeminou. Citlivější stromy můžete obalit netkanou látkou a ostatní stromy obalit pletivem, zabráníte tak okusu zvěří.

Nezapomeňte také před zimou sklidit a zazimovat plody, které na nich rostou.

Zdroj: Shutterstock.com

Zdroj: Shutterstock.com

Záhony

Chloubou každé zahrady jsou záhonky s okrasnými květinami, ale také se zeleninou, proto neopomeňte zimní přípravu ani zde. Nejprve záhonky důkladně vyplejte. Poté hlínu důkladně zryjte, aby se mrazem nevytvořily velké hroudy hlíny. Zrytí záhonů by mělo proběhnout co nejpozději, protože slimáci kladou svá vajíčka až na podzim, proto se držte pravidla čím déle, tím lépe.

Rostliny, které jsou náchylné na mráz, nezapomeňte přikrýt ideálně hnojem, nebo alespoň suchým listím.

Zahradní technika

Důležité je také zazimovat zahradní techniku, aby vám příští sezónu spolehlivě sloužila. Všechnu techniku důkladně vyčistěte a rozbité kousky opravte. Vyplatí se také koupě nové techniky, která je v období před zimou výrazně levnější, než po zbytek roku.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Nepodceňte zazimování zahrady a začněte už dnes