Vzpomínáte si na dobu, kdy jsme se na menstruační tampony dívaly jako na objekt, který spadl z vesmíru? Pokrok je nezastavitelný a do módy se dostávají menstruační kalíšky. Vložkám už odzvonilo a možná je jen otázka času, kdy tento ne tak úplně nový vynález nahradí i tampony. Pokud se jim ovšem dostane více pozornosti.
Menstruační kalíšek – život bez mykóz
Zatím je kalíšek poněkud opomíjen, přestože mnoho žen a dívek ho stále nosí v kosmetické tašce. O co se vlastně jedná? Je to hygienická pomůcka určená pro ženy při menstruaci. Vyrábí se z kvalitního měkkého lékařského silikonu, což zaručuje jeho zdravotní nezávadnost a také zabraňuje množení různých škodlivých mikroorganismů, a tedy vzniku mykóz. Tím se hned na začátku dostáváme k jeho obrovské výhodě oproti tamponům a vložkám, které, i když se často vyměňují, mnohdy nedokážou zabránit podobným problémům.
Jak moc jsou nebezpečné tampony? Dívka kvůli nim přišla o nohu
Plavání bez bakterií
Menstruační kalíšek mohou používat všechny ženy, které již mají za sebou pohlavní styk. Stejně jako tampony je vhodný pro všechny typy sportu, včetně plavání. Zejména ve vodě ho určitě oceníme, protože na rozdíl od tamponů nenasákne vodou a zabraňuje množení bakterií. Navíc je možné ho používat i v noci. Jeho používání je vysoce hygienické, lehce se zavádí i vyjímá a ženy, které si ho aplikují, o něm prý vůbec neví. Existuje několik velikostí, takže každá žena by si měla najít ideální přímo pro ni.
U žen, které kalíšek dlouhodobě používají, ještě nebyl zaznamenán žádný případ „syndromu toxického šoku“, což je stav, se kterým se mohou setkat uživatelky tamponů. Jak jistě víte, může být i životu nebezpečný, ale na druhé straně riziko, že na vás spadne most, hrozí také vždy, když pod ním procházíte. Pozitiv tedy dokážeme vyjmenovat spoustu, ale je opravdu tak zázračný, jak se tváří?
Pravidelná sterilizace: Jeden kalíšek na celý život?
Negativa můžeme najít u všech hygienických pomůcek, záleží na každé ženě, co jí vyhovuje nejvíce. Kalíšek máme sice vždy po ruce, takže se nemusíme stresovat sháněním tamponů na místech, kde se sehnat nedají, ale to může být pro někoho také velká nevýhoda. Nutnost opláchnout ho po každém vyjmutí může být v některých situacích problém. Výrobci doporučují nosit s sebou láhev čisté vody, to ale také není vždy dost dobře možné. Po třech týdnech by se měl kalíšek vyvařit. Právě fakt, že se dá použít vícekrát, by mohl někomu vadit.
Žádné velké reklamy zatím na menstruační kalíšky nejsou, a tak informovanost pacientek ještě zdaleka není tak vysoká. Dokonce i někteří gynekologové ho zatím nemohou doporučovat vzhledem k nízké obeznámenosti s ním. Zatím to ale vypadá, že jednoznačně vítězí pozitiva.
Cena
Na prvním místě musíme zmínit hledisko ekonomické – cena za jeden kalíšek s neomezenou životností proti vložkám a tamponům každý měsíc je nesrovnatelná. Ovšem každá žena má jiné potřeby a je na ni, jestli zůstane u osvědčených pomůcek nebo zkusí něco nového.