Noční můry z koronaviru. Proč nás trápí děsivé sny a jak se jich přestat bát?
Taťána Kročková
17. 3. 2020
Strach je přirozená obrana organismu, kterým tak reagujeme na pocit ohrožení. Čím více strach navenek potlačíme, tím více se uloží někde hluboko uvnitř a může nám v případě dlouhodobého chronického stresu způsobit mnohá psychosomatická onemocnění. Strach ale také můžeme prožívat ve snech, a to nejčastěji v podobě nočních můr. Proč mají lidé děsivé sny a jak se před nimi mohou chránit?
Noční můry spojené s náročným životním obdobím
V současné době, kdy řádí pandemie koronaviru, spousta lidí statečně čelí stresu a návalům úzkosti. Mnohým citlivějším lidem se už předtím, než se nákaza rozšířila, zdály nepříjemné sny předpovídající budoucí události, které poznamenaly celý svět. Obava o zdraví a o své blízké se bezesporu promítá i do našich snů. Nikdo nemá klidný spánek a dokud vážná hrozba nepomine, mít ani nebude. V dobách globálních krizí a ohrožení se velice často u lidí ve zvýšené míře objevují noční můry a nepříjemné sny. Lidé se už i delší dobu předem, před vypuknutím krize, setkávají ve snech se zemřelými, anebo se jim zdává o typických symbolech, které předpovídají katastrofy a onemocnění.
Druh a povahu snu je někdy těžké rozlišit. Zatímco u některých lidí se ve snech objevují katastrofické scénáře, u jiných dochází k významným snům, které jim umožňují prohlédnout podstatu jejich dlouhodobých problémů a osobních krizí. U dalších z nás se pak objevují krásné, takzvané kompenzační sny, ve kterých jsme šťastní a spokojení, a které nám alespoň částečně umožňují zvládat náročnou realitu a dovolí nám si od ní na chvíli při pokojném spánku odpočinout.
Co způsobuje noční můry?
Noční můry jsou typické negativní a nepříjemné sny často až hororového obsahu, anebo spojené se silně negativními pocity. Hlavní emocí těchto snů bývá strach. Lidé se z těchto snů probouzejí s křikem, pláčem, v napětí a s obavou, že by se jejich noční můra mohla vyplnit. Po zjištění, že realita je naštěstí zcela jiná, obvykle nastává velká úleva. Pokud má nepříjemný sen byť jen malý náznak předpovídajícího charakteru, člověk se obvykle tímto snem trápí celý den. Vzpomínky na zlý sen se mu neustále vrací a snaží se přijít na to, co přesně mu sen měl sdělit.
Obvyklé noční můry může způsobovat těžké jídlo před spaním, nástup nemoci našeho organismu, velké starosti a stres, nepříjemná událost, kterou jsme prožili, ale třeba i některé léky, alkohol či návykové látky. Noční můru vám může přivodit i místo, na kterém spíte, pakliže na vás působí negativně a necítíte se na něm dobře. Případně i osoba, která s vámi sdílí lože, a příliš dobře ji neznáte, anebo nejste zvyklí vedle ní spát. Samozřejmě že možnou příčinou je i sledování hororových a drastických seriálů, filmů nebo čtení knih s tímto obsahem.
Noční můry často mívají těhotné ženy. Jejich psychika je křehká a hormonální systém funguje zcela jinak, než je tomu v běžném stavu. Navíc každá těhotná matka se podvědomě obává o své dítě, takže noční můry u těhotných s tématikou ohrožení jejich dítěte bývají také dost obvyklé.
Noční můry a děsy: Jaký je mezi nimi rozdíl?
Je třeba odlišit noční můry od nočních děsů. Noční můry probíhají ve fázi REM spánku, pro kterou je typický útlum těla a naopak zvýšená mozková aktivita. Z tohoto stavu se člověk dokáže snadno probudit a své sny si obvykle pamatuje. Opakované noční můry se stejným či obdobným dějem vždy na něco upozorňují a mohou být způsob, jak se tělo přirozeně vyrovnává s prožitým traumatem. U dětí předškolního a mladšího školního věku bývají noční můry poměrně časté.
Noční děsy však nemají s nočními můrami nic společného. Jedná se o děsivé sny probíhající v non REM fázi spánku, kdy je mozek utlumen, ale naopak pohyby těla jsou zachovány. Proto při těchto děsech člověk někdy kolem sebe kope, škrábe a rozhazuje rukama či celým tělem bojuje s neviditelným nepřítelem. Z tohoto stavu je však člověka těžké probudit a většinou si po probuzení nic nepamatuje. I tyto noční děsy mohou trápit malé děti. Při nich je možné pozorovat i různé zvukové projevy snícího, které slyší druzí.
Tipy pro zdravý spánek a jak předcházet zlým snům
Pro zvládání nočních můr i děsů je důležitý pravidelný spánkový režim, správná životospráva, mít postel na dobrém místě a hlavně klid. Jakýkoli stres tyto můry a děsy jenom zhoršuje. O čem se lidem nejčastěji zdá? Obvykle s někým bojují, někoho zabijí a pak čelí následkům, mají strach z toho, co udělali, anebo prchají a schovávají se před nepřáteli, kterými mohou být i příšery, zombie, monstra nebo mimozemšťané. Někdy je pronásledovatel dostihne a připraví o život. Jindy se člověku ve snu zjevují zcela běžné předměty či události, ale bývají spojeny s děsivým strachem a s negativními pocity, anebo vnímá realitu jako zcela pokřivenou. Často se objevují takové výjevy, kterých se lidé nejvíce bojí. Jsou spojeny s bolestí, utrpením a smrtí.
Pro odhánění zlých snů mohou sloužit takzvané lapače snů. Nejde jen o pěknou dekoraci v ložnici, lapače snů mají i svou funkci. Je třeba však mít ze svého lapače dobrý pocit, ideálně si ho vyrobit sám a věřit mu. Vetknout si do něj pozitivní energii a nejvyšší možnou ochranu. Někomu pomáhají talismany a amulety pod polštářem, levandulový polštářek či pár kapek uklidňujícího esenciálního oleje na polštáři. Udělejte si své rituály pro dobrý spánek, které budou jen vaše. Takové rituály, kterým věříte.
Lidé si přece navzájem přejí dobrou noc a hezké sny. A takhle to i funguje. Popřejte tedy krásné sny sobě i druhým, nalaďte se před spaním pozitivně a usínejte s vírou ve šťastnou budoucnost. Někdy je to těžké, ale člověk by nikdy neměl ztrácet naději.