Až čtyři z pěti pů starších tří let trpí onemocněním dásní, přitom až 90 % jejich majitelů je přesvědčeno, že jsou jejich miláčkové v naprostém pořádku. Neléčený zánět ale může vést až k vypadnutí zubů, není proto dobré ho ignorovat.
Onemocnění dásní patří k nejčastějším chorobám dospělých psů. Bakterie zubního plaku a následně vytvořený zubní kámen atakují dásně a způsobují jejich zánět. „Pro onemocnění dásní platí, že prevence je vhodnější než léčba. Jejím základem je odstraňování neviditelného bakteriálního povlaku na zubu, nazývaného zubní plak,“ konstatuje Zbyněk Lonský z České společnosti veterinárních stomatologů.
Začněte s čištěním hned
„Nikdy není pozdě začít s čištěním zubů u jakéhokoli domácího mazlíčka. Pro zodpovědného majitele by mělo být samozřejmostí nechat zkontrolovat stav chrupu svého psa při pravidelné veterinární prohlídce,“ myslí si Zbyněk Lonský. I když si váš pejsek nestěžuje, nemusí být všechno v pořádku.
Příznaky nemusí být hned jasné
První zjevnou známkou počínajícího onemocnění dásní u psů bývá trvalý zápach z tlamy. Hlavním příznakem onemocnění jsou také zarudlé, zduřelé, případně krvácející dásně. Bolestivost v dutině ústní se projevuje změnou chování psa jako apatií, nechutí ke hře, zvýšenou podrážděností až agresivitou.
„V ideálním případě by měli majitelé svému psovi čistit každý den zuby kartáčkem, a tak bránit hromadění plaku a zubního kamene, které vyvolává periodontální onemocnění,“ myslí si veterinář Tomáš Fichtel. Kromě kartáčků na psí zuby existují ještě další metody, jak odstranit plak a předejít vzniku zubního kamene. Nejvýznamnější z nich je samočištění zubů žvýkáním funkčních pamlsků.