Po nymfomance, jakožto ženě, která je vždy svolná k pohlavnímu styku, touží spousta mužů. Některé ženy jim dokonce závidí. Je ale opravdu o co stát? Není to tak jednoduché, jak by se mohlo zdát.
Nymfomanka = Problémy ve vztazích
„Když to po vás chce minimálně 5x denně 7 dní v týdnu, tak vás to po čase omrzí, protože jste přesycený,“ říká Martin, jehož partnerka trpí nadměrnou chutí na sex. „Navíc se z toho vytrácí to kouzlo, máte všechno a ani se nemusíte snažit, protože iniciativa vychází hlavně od ní,“ přiznává. Momentálně se dokonce potýká s tím, že ho partnerka podvádí, což je častý problém lidí závislých na sexu. V honu za uspokojením sexuálního chtíče se dostávají do kolotoče promiskuity, kdy si často partnery nevybírají, ale berou každého, kdo se nabídne.
Samozřejmě to tak nemusí být, některé nymfomanky mají vysoké morální zábrany, a tak sexuální puzení řeší častou masturbací a zůstávají věrné svému partnerovi. I v takovém případě se ale vztah může rozpadnout, protože někteří muži nemusí ustát velký tlak na jejich výkon, mohou se cítit méněcenně a obávat se, že jednoho dne partnerce nebudou stačit. Proto se raději s partnerkou rozejdou dříve, než se jejich obavy naplní. Ideálním vztahem je pak ten, kdy se sejde muž s velkou chutí na sex a nymfomanka a vzájemně si vyhoví.
Co je vlastně nymfomanie?
Nymfy byly éterická stvoření řecké mytologie, podobající se našim vílám a rusalkám. Byly mladé, krásné a milé k lidem, jen mladí pohlední muži se jim vyhýbali, protože mohli přijít k újmě kvůli jejich touze po lásce. To o několik staletí později dalo pojmenování pro psychickou poruchu, nymfomanii. Nymfomanie, odborně hypersexualita u ženy, je onemocnění charakterizováno nadměrnou sexuální touhou. Žena je permanentně frustrována, protože nenachází uspokojení a je touhou hnána do dalších pohlavních styků. To může citelně zasáhnout její život, je znám případ ženy, která musela dostat invalidní důchod, protože nebyla kvůli nymfomanii schopna vykonávat své zaměstnání.
Léčba bývá většinou pomocí psychoterapie, vzácně farmakologicky, ale to jen pokud hypersexualita souvisí s jinými duševními onemocněními. Příčiny jsou různé, často neznámé. Hypersexualita může být vrozená, způsobená psychickými problémy či životními obtížemi (problémy v partnerském vztahu, kompenzace nízké sebedůvěry), jsou popsány i výjimečné případy, kdy se rozvinula po chirurgickém zásahu nebo hormonální léčbou.
Jednou málo, desetkrát moc
Velkým problémem bývá diagnóza. Kdo vlastně určuje, co už je nadměrná sexuální touha? Je pohlavní styk 5x za den „moc“? Kde existuje hranice? To je těžký úkol. Dá se říct, že každý to vnímá jinak. Některé páry si užívají každodenní sex, jiní ho mají obden a další jednou měsíčně. A všichni to své považují za normu. Odborníci se proto shodli, že nadměrná sexuální touha se za poruchu považuje až ve chvíli, kdy to jedinci narušuje partnerský nebo sociální život. V tu chvíli je dobré se nad tím zamyslet a zauvažovat nad vyhledáním odborné péče. Pokud žena dokáže své choutky kočírovat masturbací anebo jí nevadí časté střídání partnerů (které je bohužel spojeno s vyšším rizikem pohlavních chorob), není terapie třeba. Jedinec si sám musí určit, do kdy to ještě zvládá a kdy už to má negativní dopady na jeho každodenní život.
Klitoris je větší než byste čekali a proč byla ženám dříve odpírána rozkoš
Ženská sexualita
Nymfomanie je v posledních letech často skloňovaným pojmem. K jeho „popularitě“ přispěl například film Nymfomanka od Larse Von Triera nebo Deník nymfomanky od Christiana Molina. Díky odlišným normám každého člověka se pak žena může dočkat nálepky „nymfa“ či „nymfomanka“, ačkoliv je pro ní i jejího partnera její sexuální život v naprostém pořádku. Je to dáno především tím, že stále žijeme ve stereotypu, kdy je žena tou méně sexuální aktivní a u muže je nadbytek sexu a promiskuita normálním jevem.
70 % lidí má zkušenost se sexem na jednu noc. Třetina žen ho ale poté lituje
Člověk, dávající podobnou nálepku, se tak snaží vměstnat ostatní do svých norem, bez dostatečné sebereflexe, že je každý člověk jedinečný. Nenechte se tím proto rozladit a zbytečně se trápit. To samé platí i v případě, že jste podle někoho „frigida“. Pokud to vám i vašemu partnerovi vyhovuje a nenarušuje váš život, tak je vše v naprostém pořádku. Smysl nemá ani porovnávání se s kamarádkami. Ženská sexualita je natolik složitá a komplexní, že nelze zobecňovat.