Pilous černý (Sitophilus granarius) je malý tmavý brouček s roztomilým „rypáčkem”… a jeho larvy vám vyžerou spíž. Jde o opravdu otravného škůdce a požírače obilovin, kterého si domů můžete přinést z tržiště i ze supermarketu. Otázka zní, jak se ho zbavit?
Jaký má pilous černý výskyt a jak ho poznáme?
Brouk pilous černý patří mezi nosatce – na hlavě má dlouhý výrůstek. Celé tělo tohoto brouka v dospělé podobě měří na délku zhruba 4 mm. Jeho dva příbuzní, pilous kukuřičný a rýžový, žijí v exotických krajích. Pilouse černého potkáte mimo jiné v subtropických i mírných končinách Eurasie, a tedy i ve střední Evropě. Zkušenost s ním není vždy právě příjemná.
U pilouse černého životní cyklus urychlují vyšší teploty
U pilouse černého larva prochází stadiem kukly, než se z ní stane dospělý brouk. Jde tedy o hmyz s proměnou dokonalou. Samice pilouse používá svůj nosec k vyhloubení otvoru v zrnku, do kterého pak naklade vajíčko a díru ucpe svými výměšky. Za svůj život celkem vyprodukuje až 300 vajíček. Pilous pozná, ve kterém zrnu už je vajíčko, a naklade další zase do nového zrna, aby se rozmnožil co nejvíce.
V každém zrnu se za týden nebo dva vylíhne larva, která začne požírat všechno okolo. Zakuklí se ještě uvnitř a ven z obalu se prokouše už jako hotový brouk. Celý cyklus v teple a vlhku proběhne i během měsíce, nezastaví ho však ani chladnější podmínky. Ve skladech potravin proto musí být opravdu zima.
Proč nechcete mít pilouse černého v bytě
Tak jako jiný škodlivý hmyz, pilous černý je nebezpečný pro úrodu. Jeho larvy i dospělci si totiž pochutnávají na zrní, a nejen na něm. Doma vám sežere obilniny a luštěniny i všemožné produkty z nich: těstoviny, pečivo, psí granule… Navíc se v nich zakuklí, rozmnoží a zanechá spoustu trusu.
A co hůř: je velice odolný. Naštěstí pilous nelétá, aby se šířil ještě rychleji, není jedovatý ani vám nemůže jinak ublížit. Znehodnocení potravin však jistě je celkem dobrý důvod proti pilousovi něco udělat.
Co dělat, aby se pilous černý v domácnosti neobjevil?
Zamoření je třeba předcházet. Důležitou součástí prevence je prohlížet donesené potraviny. Podezřelé je, když obal s obilným produktem zakoupeným v obchodě má v sobě nějaké otvory. Obzvlášť pokud nejde o rozklížený roh krabice, ale vyloženě o prokousanou díru. Donesené potraviny můžete preventivně přemrazit několik dní. Zrní se dá v mrazáku i skladovat.
Stejně jako u potravinových molů je důležité skladování. Veškeré sypké obilniny skladujte v uzavíratelných nádobách z pevného materiálu. Pilous se prokouše kartonem i plastovou fólií, používejte třeba keramické dózy. Nakupujte je v menších množstvích. V případě výskytu škůdců tak nepřijdete o tolik potravin a pro pilouse nebude tolik živné půdy. Ve spíži by mělo být méně než 15°C a sucho.
Jak poznám, že mám ve spíži pilouse?
Máte-li podezření, že se vám třeba do čočky, ovsa nebo krmné směsi pro křečky dostal pilous černý, můžete to ověřit prohlédnutím. Kromě samotných brouků a jejich trusu také uvidíte, že napadená zrna budou v sobě mít díry. Kdo tolik nedůvěřuje svému zraku, může trochu onoho zrní nebo luštěnin nasypat do vody. Zrno vyžrané pilousem se bude vznášet na hladině. Brouků a dutých zrnek si však člověk všimne, až když jich je větší množství.
Invaze pilouse černého: Hubení přírodní cestou nezabírá
U odolného brouka, jako je pilous černý, likvidaci je třeba svěřit do rukou odborníkům. V rámci prevence můžete zkoušet odpuzovat škůdce pepřem či jiným aromatickým kořením, případně utírat regály roztokem octa. Pokud však potřebujete brouky hubit, z domácích prostředků funguje jen mráz, mikrovlnka či oheň. Vypálit kuchyň na popel asi nechcete. Jídlo plné broučích bobků by vám nechutnalo ani po umrznutí pilousů v mrazničce. „Popcorn” plný broučích bobků také ne.
Takže je nutné sáhnout po chemických prostředcích. Lidé mají zkušenost s tím, že jim nepomohl ani Biolit a jiné spreje. Vyhoďte napadené potraviny, zmrazte to, co vypadá v pořádku, a potraviny v neporušených obalech dobře schovejte. Pilouse můžete zabíjet manuálně, ale je to časově náročné. Pokud se vám dostanou i do dalších surovin a produktů a znovu se rozmnoží, je nejúčinnější zavolat profesionály.