I když většina z nás má slovo celulitida spojené zejména s nevzhlednou pomerančovou kůží na stehnech, jedná se i o odborné pojmenování pro zánět očnice. Co je to oční celulitida, jak vzniká a jak ji léčit?
Oční celulitida neboli zánět očnice
Oční celulitida, odborně orbitocelulitida, je označením pro zánět očnice, což kostěná část lebky, která je vyplněná zejména oční koulí, s níž jí spojuje tukové vazivo, dále pak slznou žlázou, slzovodem, okohybnými svaly, cévami a nervy. Oční celulitidu můžeme rozdělit na preseptální celulitidu, která postihuje pouze víčko, a rozsáhlejší orbitální či retroseptální celulitidu.
Oční celulitida – příznaky
I příznaky oční celulitidy se liší v závislosti na typu onemocnění, pro oba typy je však charakteristická bolest oka. Při preseptální oční celulitidě se objevují potíže s mrkáním a pacient má oko zavřené. Při pokusu otevřít víčko pomocí prstu se dostavuje bolest, okem je však možno hýbat bez větších problémů. Rovněž se neobjevují známky zarudnutí.
U orbitální celulitidy bývá oko zarudlé, citlivé na světlo a při pohybu s ním se objevuje bolest za okem. Může se dostavit hnisavý výtok z oka. V pozdější fázi nemoci má pacient oteklá víčka a z tohoto důvodu je pro něj obtížné otevřít oči.
Oční celulitida – příčiny
Příčinou oční celulitidy bývá u obou typů nejčastěji infekce, která je do očnice mnohdy přenesena z jiného orgánu. Často se tak vyskytuje spolu s některou z kožních infekcí, případně i s infekcí dýchacích cest. V tomto případě bývají původci infekce bakterie, které často vyvolávají infekce dýchacích cest, ať už se jedná o pneumokoky, stafylokoky či další.
Oční celulitidu může ovšem způsobit i plísňová infekce. Vzácně se pak vyskytují i neinfekční formy oční celulitidy, které se často pojí s jinými onemocněními, například sarkoidózou. Samostatně se oční celulitida může vyskytnout jakožto pseudotumor očnice.
Oční celulitida – léčba
Oční celulitida není žádnou chřipkou, která by sama odezněla, pokud tedy na sobě zpozorujete výše uvedené příznaky, neváhejte s návštěvou lékaře. Protože se až na vzácné případy jedná o infekční onemocnění, lékař vám předepíše antibiotika, které obvykle velmi rychle zaberou. V případě pokročilejšího stadia nemoci a u v případě hnisavého charakteru onemocnění je možné, že se na oku vytvořil absces, který pak nutné odstranit chirurgickou cestou.
Oční celulitida u dětí
Na příznaky oční celulitidy si dejte pozor zejména u dětí, u kterých se jedná o vůbec nejčastější onemocnění očnice. Pokud se v jejich případě onemocnění neléčí, může dojít k vážným trvalým následkům co se týče zrakových schopností. Preseptální oční celulitida se dokonce může rozvinout až v zánět mozkových blan (meningitidu), který patří ke smrtelným onemocněním.