Menu
WomanOnly
Krása

Olej z dýňových semínek je poklad pro vaše vlasy a pleť. Jak pomáhá?

Redakce

Redakce

2. 6. 2016

Známé jsou účinky dýňových semínek pro zdraví, méně však i blahodárné účinky oleje z nich lisovaného. Dýňový olej  je oblíbený i v kosmetice. Prospěšný je také pro ruce a nehty při štěpení a lámavosti nehtů. Zklidňuje, zjemňuje a hydratuje pokožku. Je oblíbený pro masáže i do zábalů na posílení vlasů. Ze semínek si můžete vytvořit i pleťovou regenerační masku nebo koupel.

Blahodárné účinky dýňového oleje pro zdraví

Dýňový olej obsahuje velké množství nenasycených mastných kyselin (Omega 3, 6 a 9) i množství bílkovin, enzymy, karoteny, vitamín A, C, B1, B2, B3, E. Bohatý je i na minerály.

Pomáhá při regeneraci pleti, obnově energie a vyživuje i tělo. Z rostlinných olejů má nejvyšší obsah organicky vázaného zinku, je lehce stravitelný. Podporuje kvalitu zubů, pokožky, nehtů i vlasů a pozitivně ovlivňuje střeva trávení Má blahodárné hojivé účinky na pokožku tlumí popáleniny i ekzémy. Zamezuje i vypadávání vlasů, podporuje hojení ran a popálenin. Zlepšuje kvalitu nehtů (odstraňuje z nich bílé skvrny), růst vlasů a správnou stavbu kostí.

Dýňový olej je vhodným na masáže

Dýňový olej má blahodárné účinky při masážích. Masáž přispívá k regeneraci pokožky. Ze všech rostlinných olejů obsahuje nejvyšší množství vázaného zinku a řadu minerálů. Je mimořádně vhodný k péči o nehty a nehtová lůžka, pomáhá udržovat jejich zdravý vzhled. Podporuje pružnost kůže a přispívá k její regeneraci. Mírní její nežádoucí projevy problematické pleti. Je výborný jako základ vlasových zábalů proti lámavosti vlasů. Má utišující a revitalizační účinky.

Pro nastávající maminky působí příznivě během těhotenství při jemných kontrakcích a při křečích nohou způsobených nedostatkem hořčíku. Dodává potřebné minerály v přírodní dobře stravitelné podobě – především přírodní zinek, ale i draslík, hořčík, vápník a fosfor.

Olej z dýňových semínek na vlasy

Zdroj: Shutterstock.cm

Osvědčil se také u masáží dětí na bříšku, při křečích způsobených nadýmáním. Rozetřete v dlaních aby byly teplé a jemně přikládejte na bříško miminka. Jemnou masáží či hlazením vtírejte do pokožky. Jemné masáže lze aplikovat už od několika týdnů po narození.

Pro děti jsou vhodné přírodní rostlinné oleje lisované za studena bez konzervantů. Mají mnoho vitaminů a minerálů – A,E,D,F, zinek a vápník. (Pro masáže děti se používá kromě dýňového také olej mandlový, meruňkový, pupalkový nebo olivový.)

Posilující nápoj z dýňového oleje v období porodu

Ze semen dýně se dá připravit i posilující nápoj, který se doporučuje hlavně ženám těsně před a po porodu. Dvě lžíce semen lehce nasucho opražíme, přelijeme 0,5 litrem vroucí vody, vaříme 30 minut, poté scedíme. Pro maximální účinek by ho žena měla pít po dobu 7 dnů.

Dýňová semínka na masky i do koupele

Pleťová maska ze semen dýně: Působí velmi příznivě na mastnou a pórovitou pokožku. Dvě lžíce rozemletých dýňových semen s mícháme s 1 až 2 lžícemi smetany. Směs naneseme na očištěný obličej asi na půl hodiny. Pak obličej důkladně opláchneme.

Výživná pleťová maska: Hrst dýňových semínek rozmixujeme. Pak smícháme s čajovou lžičku mandlového oleje a  tekutého medu. Vzniklou směs nanášíme na obličej a dekolt a necháme asi 20 minut působit.

Regenerační olejová koupel: Smícháme dvě lžíce dýňového oleje a stejné množství smetany a přidáme do teplé lázně. Podporuje regeneraci pokožky.

Ohodnoťte tento článek:
3
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Olej z dýňových semínek je poklad pro vaše vlasy a pleť. Jak pomáhá?