Opály jsou pozoruhodné kameny obestřeny tajemstvím a velkou magickou silou. Existuje jich spousta druhů, které se pyšní mnoha barvami. Jaké léčivé účinky mají opály a pro koho se nejvíce hodí?
Pozoruhodné vlastnosti opálu
Opál je minerál, který tvoří oxid křemíku s obsahem vody. Existuje mnoho odrůd a variant, které lidstvo odedávna fascinovaly svým vzhledem. Název opálu pochází ze staroindického slova upala znamenající kámen. Opál byl opěvován už od starověku a spojován s neobyčejnou magickou mocí. Vzniká z vychladlých postvulkanických roztoků vysrážením křemičité substance. Opál může obsahovat různé příměsi prvků, například manganu, železa, niklu nebo chromu, podle toho se také utváří jeho barevnost.
Opály jsou však velice citlivé. Mohou se snadno poškrábat či při pádu roztříštit nebo dokonce i vlivem změn vnějšího prostředí či působením lidského tepla změnit svou barvu. Praskají i ztrátou vody. Už proto v lidech odedávna vzbuzovaly respekt a působily tajemně a magicky.
Barvení opálů a jejich výskyt
V roce 1921 bylo náhodně objeveno umělé barvení opálů. Došlo k tomu tak, že se některé opály ležící na stole omylem zbarvily rozlitým inkoustem. Začalo se jim říkat chameleoni. Stalo se to francouzskému nájemci opálových dolů v Dubníku na Slovensku. Až do objevení Ameriky se totiž cenné opály nacházely na Slovensku. Po dobytí Mexika se do Evropy začaly dovážet přenádherné aztécké opály, zajímavé nálezy byly také v Austrálii. Austrálie je dnes nejznámějším místem výskytu cenných opálů. Jinak se opály nacházejí po celém světě a také u nás v České republice, například v Doupovských horách, v okolí Třebíče nebo u Křemže v Jižních Čechách.
Doly na Slovensku, kde se těžily opály, byly známé po celém světě už od konce 16. století. Je dokonce možné, že se v nich opál těžil již během římské doby. Slovenský opál si obzvláště oblíbila Napoleonova rodina. Jeho žena Josefína nosila nejslavnější opál „Oheň trojský“. Největší opál jménem „Harlekýn“ byl pak objeven v roce 1775. Jeho váha byla 594 g a byl ohodnocen na 700 tisíc nizozemských guldenů. Dnes se nachází v přírodovědném muzeu ve Vídni.
Pro koho se nejvíce hodí opál?
Opály se hodí takřka pro všechna znamení zvěrokruhu, a to zejména díky svým barevným odlišnostem. Světlé opály nejvíce zaujmou znamení Raka nebo Ryb, tmavší Štíra, Střelce či Kozoroha. Ohnivý opál může fascinovat Střelce, Berany, Lvy nebo také Kozorohy. Je vždy ale lepší volit kameny protikladně, aby nám dodávaly to, co nám chybí. Ohnivý opál se tedy bude spíše hodit pro uzavřeného a chladného Kozoroha než pro ohnivého Berana a podobně.
Nosí opály neštěstí?
O opálech se traduje, že nosí neštěstí. Tato pověra však nejspíš vznikla pozoruhodnými vlastnostmi opálů a tím, že se dovedou snadno roztříštit nebo změní barvu, čím v lidech vyvolávaly nadpřirozené vlastnosti, které v nich vzbuzovaly spíše respekt. Pravdou také je, že z ezoterického hlediska opály podtrhují negativní vlastnosti svého nositele a mohou se snadno propůjčit ke shromažďování negativní energie. Pokud je ale naopak nositel opálu dobrý a čistý člověk, opály mu mohou prokazovat dobrou službu a přinést štěstí. Dalo by se to shrnout tak: v nepovolaných rukou může opál působit negativně.
Magické a léčivé účinky opálu
Opály nám mohou pomoci takřka se všemi nemocemi a fungují skvěle jako talismany, amulety a magické kameny s nějakým záměrem. Je však třeba s opály zacházet s nejvyšší opatrností, svému nositeli totiž mohou nastavovat zrcadlo a zesilovat jeho skutečné emoční rozpoložení. Každý kámen pak ještě působí jinak podle druhu a svého zbarvení. Velmi silně do sebe natahují veškerou negativní energii a nečistoty svého nositele.
Druhy opálů
Ohnivý opál
Tento kámen podporuje plodnost a potenci, dodává energii a temperament. Hodí se spíše pro osoby, které nepodléhají snadno hněvu, protože by jen zesiloval jejich vášnivost, temperament a vznětlivost.
Hyalit
Tento opál je bezbarvý a čirý. Působí velmi čistě a nevinně. Pomáhá léčit oči a nemoci zraku, umí rozpoznat naše pravé já a povzbuzuje metabolismus i činnost ledvin. Celkově očišťuje a umožňuje nám prohlédnout, poznat pravdu.
Mléčný opál
Mléčně bílý opál působí podobně jako hyalit a pomáhá matkám s produkcí mateřského mléka.
Mechový nebo keříčkový opál
Tento kámen posiluje přirozenost a náš vztah s přírodou.
Drahý opál
Jedná se přímo o název druhu opálu, už proto, že je skutečně nejdražší a nejžádanější. Umí se blýskat všemi barvami duhy a už proto je velice oblíbený ve šperkařství. Tyto opály mají nejmocnější magické a léčebné účinky.
Modrý opál
Jedná se o vzácný průhledný opál, nazýván také andský opál podle svého naleziště. Někdy obsahuje černé dendrity.
Růžový opál
Jedná se o neprůhledný růžový opál, který bývá ve směsi s chalcedonem. Nachází se nejvíce v Peru. Směs chalcedonu a opálu se jinak nazývá kašolong a v účincích zjemňuje vlastnosti a schopnosti opálu. Kašolong mívá nejmenší obsah vody. Růžový kámen podporuje soucit, empatii, tiší neklid a podporuje rovnováhu a láskyplnou pozornost.
Prasopál a chloropál
Jedná se o zelené kameny díky příměsi chromu či niklu. Působí podobně jako růžový opál a má silné detoxikační účinky. Pomáhá člověku najít znovu ztracenou sílu a rovnováhu.
Medový nebo voskový opál
Tento opál má neprůhlednou žlutou barvu a pomáhá hlavně s trávicími problémy, dodává sebevědomí a mírní stres.
Černý opál
Tento mocný magický kámen pomáhá překonávat strach z temnoty. Jeho zbarvení způsobuje obsah manganu nebo jde o vzácnou odrůdu černého australského opálu.
Boulder opál
Jedná se o odrůdu drahého australského opálu, který se nachází v pískovcích s vysokým obsahem oxidu železa. Je to rovněž kámen s mocnými magickými účinky, pomáhá nám hledat příčiny veškerého protivenství, dodává klid, vyrovnanost, nadhled, hlubokou životní moudrost a pochopení souvislostí, umožňuje člověku na sobě pracovat a získávat zkušenosti. Posiluje krevní oběh a činnost srdce. Je to kámen inteligence a sebepoznání.
Čištění opálů
Opály se moc nesnesou se sluníčkem a ani s jinými kameny. Nabíjejte je proto samostatně a pouze krátce oplachujte pod proudem studené tekoucí vody. Ve vodě je dlouho nenechávejte, spíše je otírejte a leštěte olejem. I vlivem působení vody totiž mohou některé opály změnit svou barvu.
Zdroje: wikipedie, Skrytá moc drahých kamenů: J. P. Kreperát