Cítíte nepříjemné pálení, svědění, pnutí nebo bodání pod nosem nebo v jeho okolí? A při dotyku to bolí tak, až vám vyhrknou slzy? A v místě naskakují vodnaté puchýřky? Ano? Potom se zřejmě jedná o opar, který vám znepříjemní a zohyzdí vás dalších pár dnů. A opar pod nosem, ruku na srdce, žádnou parádu nedělá!
Auuuu! Opar pod nosem!
Opar se nejčastěji objevuje u lidí, kteří se v určitém období potýkají s oslabenou imunitou. Jde onemocnění virové a při oslabení nemocí, psychickém nebo fyzickém vyčerpání či dlouhém pobytu na slunci, nezván, nečekán a nevítán, se jednoduše objeví a nehodlá vám jen tak ustoupit z cesty.
Opar pod nosem nebo kdekoli jinde na těle, je vysoce infekční onemocnění, které je vyvoláno herpes simplex virem. Vir přetrvává v organismu po celý život a pouze čeká na svou příležitost, kdy znovu propukne. Typická je pro něj tvorba vodnatých puchýřků, přenáší se přímým kontaktem s nemocným, ale i používáním společných věcí denní potřeby, jako jsou ručníky nebo kuchyňské nádobí.
Léčba oparu je založena na přípravcích s protivirovým účinkem, jejichž působení je lokální. Doba hojení je 7-10 dnů, než dojde k postupnému vymizení infekce. Pro lidi s dlouhodobým snížením imunity představuje výrazně vyšší riziko, protože opar se může snadno rozšířit na další části těla.
Pásový opar pod nosem
Opar je sám o sobě pro svého nositele velmi nepříjemný, ale existuje ještě daleko nepříjemnější varianta a tou je pásový opar. Jde opět o vysoce infekční onemocnění, tentokrát však způsobené virem varicela zoster.
Primární infekce probíhá obdobně jako planých neštovic. U starších lidí, stejně jako u těch velmi oslabených, se může pásový opar objevit. Jakmile je jednou prodělána infekce planých neštovic, virus je trvale usazen ve vašem těle v nervových uzlících, které jsou kolem páteřní míchy. Jakmile se vaše obranyschopnost sníží, virus vycestuje podél nervových vláken a dochází k výsevu puchýřků v místě, kudy prochází.
Pásový opar se tedy opravdu může objevit i pod nosem nebo v jeho okolí, jeho léčba je výrazně delší a vyžaduje jednoznačně lékařskou pomoc, jen je dobré pamatovat si, že je způsoben jiným virem, než běžný opar. S největší pravděpodobností se objeví, alespoň u většiny lidí, jen jednou za život. Pouze jedinci s trvale oslabenou imunitou se s ním, bohužel, mohou potrápit vícekrát.
Léčba je založena na podávání virostatik, tedy léků, které urychlují průběh hojení a předcházejí dalším komplikacím. Podávají se většinou v tabletách. Léčba probíhá v domácím prostředí, pouze v případech, kdy jde o velká ložiska je pacient hospitalizován. Léčba většinou trvá 3 – 4 týdny. Bolestivost v místě výskytu pásového oparu přetrvává mnoho měsíců po vyléčení.
Vyrážka pod nosem a boláky v nose
Opar pod nosem se dovede hlásit mnoha způsoby. Někdy jde, hlavně v prvních hodinách, o nepříjemnou a palčivou bolest, někdy jde o pouhé pnutí kůže, jindy se objeví lehká vyrážka pod nosem či boláky v nose. Vyrážka pod nosem je okem patrná, rozrůstá se a postupně se z ní vytvoří vodnaté puchýřky. Pokud se jedná o boláky v nose, ty nejsou viditelné, nicméně se projevují bolestivostí tkáně při dotyku a mírným otokem nosního okolí.
Někdy však může jít i o projev jiného onemocnění, které se projevuje taktéž červenou vyrážkou pod nosem nebo jeho okolí, která se dále nerozvine ve vodnaté puchýřky oparu. Pak se jedná se o impetigo. Tady jde o onemocnění způsobené nikoli viry, ale bakteriemi dvojího druhu. Jednou z nich je bakterie streptococca a druhá stafylokoka. Do těla se dostává podrážděnou pokožkou nebo v důsledku jiných kožních, potíží (bodnutí hmyzem, ekzematická kůže, plané neštovice, popálení nebo řezné rány). Někdy se, z dosud nezjištěných příčin, může objevit i na zcela zdravé kůži.
Opar na rtu a jeho rychlá léčba!
Nekomplikovaný opar se zahojí do deseti dnů. Deset dnů, je někdy dlouhá doba a vy chcete opravdu něco, co vás zbaví všech nepříznivých projevů velmi rychle! Myslíte si, že, opravdu existuje rychlá léčba?
Zklamu vás, neexistuje! Opar prostě trvá 7-10 dnů a pokud nepodaří zachytit ho v prvních hodinách vzniku, můžete zahájit léčbu pomocí antivirotik, Ovšem i takto vynaložená snaha se může minout účinkem.
Jaká je vhodná léčba oparu?
Vhodná léčba oparu existuje! Doporučuje se zakoupení mastiček (Herpesin nebo Zovirax). Jejich účinnost je ovšem nejvyšší na samém začátku, kdy pouze cítíme pnutí, svědění a pálení. Prostě, ještě dříve, než se objeví typické puchýřky. Pokud je opar ve fázi, kdy už praskl nebo se vytvořil stroupek, jakákoli aplikace drahé masti léčbu neurychlí.
Opar na rtu a babské rady
Dívky a ženy říkají, že je dobré opar na rtu zamaskovat. Zkuste tedy nápadnou rtěnku. Nápad vypadá na první pohled nadějně, minimálně v prvních hodinách, kdy postižené místo více cítíme, než vidíme. Problém je v tom, že opar nebude dýchat a léčebný proces se zastaví.
Babičky si prý pomáhaly odvarem z tymiánu, který povařily, nechaly 15 minut odstát, potom přecedily a zamrazily do tvořítek na led. Kostičky tymiánového ledu, potom držely na rtu do rozpuštění. Údajně došlo ke zklidnění, zmírnění bolesti i otoku. Můžete vyzkoušet i propolisovou tinkturu nebo odvar z heřmánku či šalvěje, dále plátky cibule nebo česneku. Jindy se doporučuje lékořicový kořen, který obsahuje kyselinu glycyrhizinovou, která zabíjí virové buňky způsobující opar. A kdyby nic nezabralo, zkuste mírnit nepříznivé projevy kostkou ledu.
Nakažlivost a přenos oparu
Opar je vysoce nakažlivé onemocnění, kdy dochází k přenosu na jiné místo na těle nebo člověka velmi snadno. Je nezbytné dodržovat základní hygienické návyky, vyvarovat se blízkému kontaktu, nesahat na postižená místa a nepoužívat stejné nádobí nebo hygienické potřeby.
Vhodná prevence? A může vůbec pomoci?
Může, byť předcházet oparům, je velice těžké, zvláště pokud jednou víte, že virus máte trvale v těle. Zabránit, aby znovu vznikl, nelze, ale přesto existují preventivní opatření.
Pokuste se vyhýbat člověku, který opar má, dodržujte úzkostlivě hygienu, nesahejte na postižená místa, puchýřky nepropichujte ani nestrhávejte. Zkuste se vyhnout stresům, přímému slunění a posilujte svou obranyschopnost.