Operace žlučníku přináší velkou úlevu. Jaká je následná životospráva?
Taťána Kročková
3. 3. 2024
Někteří lidé se domnívají, že je lepší žít bez žlučníku. Zbaví se tak neustálých nepříjemných potíží po takřka každém jídle v tom lepším případě, v tom horším případě se zbaví záchvatů kruté bolesti při žlučníkových kolikách způsobených žlučníkovými kameny. Jak taková operace žlučníku probíhá a jak se žije bezprostředně po ní?
Jak vypadá žlučníkový záchvat?
Jak poznat žlučníkový záchvat? Ten si s ničím jiným nespletete. Silné a intenzivní bolesti břicha mohou trvat i několik hodin. Začínají nejčastěji na pravé straně pod žebry, ale mohou i vystřelovat do zad a v podstatě do celého břicha. Bývají doprovázeny i průjmem nebo zvracením. Člověk má pocit, že se to nedá vydržet.
Potíže se žlučníkem se mohou projevovat též jako:
- píchání, napětí či pocit plnosti břicha
- nadýmání
- časté říhání
- průjmy
- nevolnost a zvracení
- poruchy stolice a průjmy
- zažloutlé oční bělmo
Příčiny žlučníkového záchvatu
Koliku může vyvolat tučné a těžce stravitelné jídlo, proto se případy žlučníkových záchvatů velmi často objevují o různých svátcích, nejčastěji o Vánocích. Aby organismus těžké jídlo strávil, je potřeba vyprodukovat větší množství žluče. Leckdy se dá i do pochodu usazený žlučníkový kámen, který pak může způsobit ucpání žlučovodů, podráždění slinivky nebo zánět žlučníku. Koliky se často v průběhu života vracejí a někdy mohou být i nebezpečné a život ohrožující. Proto se také při opakovaných potížích doporučuje úplně odstranění žlučníku.
Žlučník, nacházející se na pravé straně pod žebry, je totiž zásobárnou žluči tvořící se v játrech, která je potřebná k tomu, abychom dokázali strávit těžké jídlo procházející žaludkem a dvanácterníkem. Zajišťuje především správné trávení tuků.
Jak se diagnostikují potíže se žlučníkem
Při potížích se žlučníkem provede lékař ultrazvukové vyšetření, díky němuž lze odhalit žlučníkové kameny (cholelitiázu). Žlučníkové kameny se objevují častěji u žen a jejich vznik podněcuje i vyšší množství cholesterolu ve žluči. Za jejich vznikem ale mohou stát i genetické faktory, vyšší věk, obezita, vysoký cholesterol v krvi nebo cukrovka. Žlučníku neprospívají ani hladovění a různé diety s nevyváženým poměrem cukrů, tuků a bílkovin ve stravě. Pacient nemusí o svých žlučníkových kamenech ani vědět.
Problém však nastane, pokud se zaseknou ve žlučovodech a způsobí jejich ucpání. Žluč pak nemá kudy odcházet, hromadí se a může způsobit zánět žlučníku, jater nebo slinivky břišní. Na tyto komplikace často upozorní až prudká a vystřelující bolest, tedy žlučníková kolika. Pro lékaře není diagnóza potíží se žlučníkem nic obtížného.
Jak na podrážděný žlučník
Pokud se nám občas stane, že máme zhruba hodinu po jídle potíže, ještě to neznamená, že musíme hned na operaci žlučníku. Někdy stačí zklidnit trávení podáváním prostředků pro zvýšení vylučování žluči, mezi něž ale také patří různé bylinky. Podrážděný žlučník pomohou zklidnit i bylinné čaje z máty, heřmánku, měsíčku nebo kořene pampelišky. Pomoci může třeba i kurkuma nebo pojídání čekankových puků. Doporučují se obecně hořké byliny, které obsahují mnohé bylinkové směsi určené právě pro potíže se žlučníkem.
Jak probíhá operace žlučníku (cholecystektomie)
I když si někteří lidé myslí, že operace žlučníku se dnes již provádějí jako na běžícím pásu, jde o banální operaci a bez žlučníku se dá pohodlně žít, není to zase tak úplně pravda. Nejde o banální operaci, je to pořád operace, která má svá rizika a to, že se zbavíme žlučníku, vůbec neznamená, že nám bez něj bude líp. V případě výskytu mnoha žlučníkových kamenů a opakovaných potíží, je pak ale skutečně lepší k chirurgickému zákroku přistoupit. Konzervativní léčba, která probíhá například pomocí kyseliny ursodeoxycholové v tabletách s cílem rozpustit žlučníkové kameny do deseti milimetrů, může trvat celé roky a vůbec nemusí být úspěšná.
Operace žlučníku probíhá v celkové anestezii. Celková doba operačního výkonu je asi čtyřicet minut až jedna hodina. V případě srůstů nebo abnormalit se může operační doba prodloužit. Laparoskopická operace využívá jen malý řez a zavedení kamery, u klasické operace je řez větší. Pokud se objeví komplikace nebo nějaké anatomické abnormality žlučníku, lze laparoskopickou operaci převést na klasickou operaci žlučníku. V případě neprůchodnosti žlučovodu, se může provést i nástřih žlučových cest a zprůchodnění žlučovodu.
Pooperační komplikace u operace žlučníku
Po operaci žlučníku se může objevit pooperační krvácení, poranění žlučových cest, infekce operační rány nebo později také postcholecystektomický syndrom. Pacient je po operaci sledován, po třech hodinách už může vstát z lůžka. Postupně pacient začíná jíst, ale zpočátku je nutná žlučníková dieta. Do vytažení stehů, zhruba do týdne od operace, je potřeba se ještě šetřit a neprovádět žádné přehnané fyzické aktivity.
Co znamená postcholecystektomický syndrom?
Někdy se může po operaci žlučníku rozvinout takzvaný postcholecystektomický syndrom. V podstatě to znamená, že se u pacienta mohou objevit stejné příznaky a potíže, jaké měl před odebráním žlučníku. Může jít tedy o:
- nadýmání
- průjmy
- nevolnost a zvracení
- kolikovité bolesti břicha
Postcholecystektomický syndrom postihuje 15 až 40% operovaných pacientů a jen v malém procentu se jedná o příznaky jiných potíží, například onemocnění slinivky. Lékaři tento syndrom ale vysvětlují tak, že se nejedná o přímou souvislost s operací. Naopak uznávají, že tyto potíže má pacient nejspíše proto, že mu odebrání žlučníku vůbec nepomohlo a příčina jeho potíží byla zcela jiná.
Navíc se i po operaci žlučníku mohou znovu vinou nesprávné životosprávy ve žlučovodech tvořit usazeniny, proto se objevují nové potíže se žlučníkovými kameny, které mohou způsobit třeba podráždění a zánět slinivky.
Dieta po operaci žlučníku
Bezprostředně po zákroku je zapotřebí držet takzvanou žlučníkovou dietu, kterou drží i pacienti se žlučníkem, kteří mají své typické chronické potíže. Jde o to, že si tělo nejprve musí zvyknout na to, že žlučník nemá a může reagovat stejně, jako když jej mělo. Mezi jídla, která bychom rozhodně měli vynechat, patří:
- čerstvé pečivo, sladké i slané
- tučné, pečené, smažené a mastné potraviny
- tučná masa a uzeniny
- chipsy, smažené hranolky
- ořechy a semena
- káva
- perlivé nápoje
- tučnější smetanové omáčky
- luštěniny
- syrová nadýmavá zelenina
- ovoce a zelenina s tvrdšími slupkami nebo malými jadérky
- potraviny s obsahem majonézy, například bramborový salát
- alkohol
- kakao
- ostrá koření
Život bez žlučníku
I bez žlučníku se dá spokojeně žít. Po počátečním dodržování žlučníkové diety, která se doporučuje pár týdnů po operaci, dojde k uklidnění stavu a pacient může již bez obav začít jíst normální jídlo. I přesto někdy dochází k intoleranci některých potravin. V tomto případě je jednoduše stačí ze svého jídelníčku vyloučit. Žlučník slouží pouze jako zásobárna žluči, kterou jinak vytváří játra. Člověku tedy nijak nechybí.
Zdroje: vitalia.cz, surgalclinic.cz, euc.cz