Orgánové hodiny nám mohou pomoci při hubnutí i uzdravení
Taťána Kročková
27. 9. 2019
Už jste slyšeli o orgánových hodinách? Každý náš orgán pracuje dle určitého rytmu. V některých fázích bývá aktivnější, jindy zase odpočívá. Už se vám třeba někdy stalo, že jste se několikrát probudili v noci vždycky ve stejnou hodinu? Možná je to dáno právě tím, že váš orgán odpovídající tomuto času není zcela úplně v pořádku.
Orgánové hodiny a hubnutí
Podle orgánových hodin se prý dá také hubnout. Podle tradiční čínské medicíny se energie v konkrétních orgánech střídá po dvou hodinách. Toho se dá snadno využít ve stylu životosprávy, spánkovém režimu i přijímání stravy. Pokud chceme být zdraví a fit, není nic jednoduššího, než pečlivě naslouchat potřebám svého těla. A jak to tedy vlastně funguje?
Určitě všichni víme, že nepravidelná strava i spánek nepřinášejí našemu tělu pohodu a fyzické zdraví. Tělo potřebuje mít svůj režim. Pokud si například zvykneme na to snídat či obědvat vždy ve stejnou dobu, naše tělo je na to již připravené, a tak nějak s tím počítá. Když mu přesně ve stanovenou dobu nedodáme energii, dostaví se přirozený pocit hladu, únavy a psychického rozladění. Organismu poklesne výkonnost a sahá si do rezerv.
Pokud se pak automaticky nacpeme v nevhodnou dobu a díky velkému pocitu hladu více než bychom měli, začneme přibírat.
Diagnóza astma aneb co všechno může způsobit astmatický záchvat
Jídlo podle orgánových hodin
Podle orgánových hodin je ideální čas na snídani mezi 7 – 9 hodinou, kdy začíná být aktivní žaludek, který může dobře strávit přijatou potravu. Pokud musíte vstávat dříve, je dobré vědět, že mezi 5 – 7 hodinou je nejaktivnější tlusté střevo. Proto většina lidí chodí pravidelně každé ráno na velkou stranu. Tento proces lze i podpořit, třeba tím, že si ráno vypijete bylinkový čaj nebo obilnou kávu.
Lehký oběd je vhodný v čase mezi 11 – 13 hodinou, později už raději ne. V době oběda bývá aktivní srdce, proto bychom jej neměli zatěžovat příliš tučnými a smaženými jídly, obzvláště si dejte pozor na polotovary a glutamát sodný. Dobrou volbou je vyvážený poměr živin a dostatek čerstvé zeleniny na talíři. U oběda je potřeba si odpočinout, neřešit žádné stresující pracovní záležitosti a neobědvat v poklusu.
Bohužel spousta pracujících nemá na klidný oběd žádný čas a pořádně se nají až večer, což organismu ani hubnutí v žádném případě nijak neprospívá. A protože se po obědě někdy dostavuje únava, spousta lidí si dopřává kávu. Ta ale nijak nesvědčí našemu srdíčku, které je až do 13 hodiny ve své nejaktivnější fázi.
Orgánové hodiny a tenké střevo
Mezi 13 – 15 hodinou je aktivní tenké střevo, které vstřebává živiny a podporuje celý proces trávení, proto je v této době už lepší být po obědě a odpočívat, případně pracovat v klidovějším režimu. Od 15 hodiny se nám zase zvyšuje energie a přichází i čas na malou svačinku. V čase od 15 do 17 hodin je ve své aktivní fázi močový měchýř, neměli bychom tedy zapomínat na dostatečný přísun vhodných tekutin.
V dalším dvouhodinovém intervalu následují ledviny, proto se navečer moc nedoporučuje holdovat alkoholu. Přesto právě večer po práci lidé nejčastěji alkohol popíjejí. Mezi 19 – 21 hodinou překvapivě stoupá energie a ještě i v této době lze namáhat mozek, smysluplně si povídat, učit se, číst, anebo třeba i cvičit jógu a meditovat. Někteří lidé v této době věnují svůj čas kultuře, umění a zábavě, což je výborná volba. Pak už by měl ale určitě následovat odpočinek.
Slezina. Co značí její bolest a jak poznáme, že je s ní něco v nepořádku?
Orgánové hodiny v noci – budí vás nemocný žlučník?
Pokud vás v době své největší aktivity budí žlučník, mezi 23 – 1 hodinou, nebo játra, 1 – 3 hodin v noci, svědčí to o jejich nedostatečné funkci či přetížení. Platí, že pozdě večer, anebo v noci, by se už nemělo jíst, natožpak pít alkohol. Jestliže do 1 hodiny v noci nemůžete usnout a chcete už spát, máte pravděpodobně potíže se žlučníkem. Na problémy se žlučníkem a játry poukazuje hlavně buzení se kolem třetí hodiny ráno, případně i v souvislosti s bolestí pod pravým žebrem.
Mezi 3 – 5 hodinou ranní jsou nejaktivnější vaše plíce. Právě v této době se spousta lidí probouzí, nemůže usnout, anebo třeba i mívá astmatický záchvat. Pokud jste kuřáci nebo jste propili a prokouřili noc, asi vám v tomto čase nebývá nejlépe a možná i trpíte kašlem. Obecně je toto období považováno za nejkrizovější a nejúzkostnější, neboť bez dechu není života.
Zkuste si schválně všimnout, ve kterou denní dobu se cítíte více unavení a kdy vás bere spaní, anebo kdy naopak nemůžete usnout. Býváte více aktivnější ráno, odpoledne anebo večer?
Tabulka nejvyšší aktivity orgánů
23 – 1: žlučník
1 – 3: játra
3 – 5: plíce
5 – 7: tlusté střevo
7 – 9: žaludek
9 – 11: slinivka a slezina
11 – 13: srdce
13 – 15: tenké střevo
15 – 17: močový měchýř
17 – 19: ledviny
19 – 21: obal srdce
21 – 23: činnost tří ohřívačů