Menu
WomanOnly
Zahrada

Orobinec (doutníky): Vlhkomilná rostlina, která se hodí k zahradnímu jezírku

Orobinec, známý také pod lidovým názvem doutníky, je dobře známá bylina, která se vyskytuje v blízkosti vodních ploch. Můžete ho pěstovat také na vlastní zahradě – tedy alespoň za předpokladu, že máte jezírko či bažinu. Jak tuto rostlinu, často nesprávně označovanou jako rákos, pěstovat a využít v domácnosti?

Orobinec lze pěstovat celoročně

Orobinec je rod vytrvalých rostlin, které rostou v blízkosti bažin a sladkovodních zdrojů. Je velmi rozšířený, našli bychom jej v podstatě ve všech oblastech mírného, subtropického a tropického pásu. Celkově je známo zhruba deset druhů, přičemž u nás rostou čtyři: orobinec širokolistý, orobinec úzkolistý, orobinec stříbrošedý a orobinec sítinovitý.

Jedná se o trvalky, které lze mít na zahradě celoročně. Vzhledem k tomu, že rostou v blízkosti vody či přímo ve vodě, je však nutné mít zahradní jezírko nebo bažinu. Dále je potřeba vědět, že orobince patří mezi invazivní rostliny, které se velmi rychle šíří. Pokud jejich růst nebudete regulovat, možná se budete brzy ptát, jak se orobince zbavit. Nejlepším způsobem, jak zabránit nekontrolovatelnému šíření orobince, je jeho pěstování v nádobách.

Rostlina se množí semeny, která se nacházejí v plodenství připomínající doutník. Po uzrání se semena rozšiřují pomocí větru do okolí.

Ostřice jsou okrasné trávy, které skvěle porostou na polostinném a vlhkém místě

Druhy orobince

V České republice lze při procházce přírodou narazit na celkem čtyři druhy orobince. Pátý zmíněný druh (orobinec nejmenší) u nás již vyhynul, nicméně v zahradnictvích je dostupný a lze jej proto stále pěstovat.

Orobinec širokolistý (Typha latifolia)

Orobinec širokolistý dosahuje výšky 1 až 2,5 metru a má tmavozelené, relativně široké listy. Během léta vytváří tzv. doutníky – podlouhlé hnědé palice, které této rostlině daly lidový název. Nejlépe se mu daří ve stojatých vodách hlubokých až půl metru.

Orobinec úzkolistý (Typha angustifolia)

Na rozdíl od výše zmíněného druhu je orobinec úzkolistý o něco nižší, obvykle dorůstá do výšky cca 1,5 metru. Má užší listy a od července do října rovněž nese dlouhé hnědé palice. Běžně se pěstuje v zahradách kolem jezírek.

Orobinec stříbrošedý (Typha shuttleworthii)

Orobinec stříbrošedý vyniká tím, že vytváří nikoliv hnědé, nýbrž šedé palice. Běžně dosahuje výšky 1 až 2 metrů a u nás byl ještě nedávno považován za vyhynulý druh. V posledních letech byl však v české přírodě opět nalezen.

Orobinec sítinovitý (Typha laxmanii)

Listy orobince sítinovitého mají našedlou barvu, palice jsou hnědé a kratší než například u orobince širokolistého a úzkolistého. Většinou dosahuje výšky 1 až 1,5 metru.

Orobinec nejmenší (Typha minima)

Tento druh orobince dorůstá pouze do výšky 50 centimetrů, proto jej lze vysadit i k malým jezírkům a jiným zahradním vodním plochám. Jeho listy jsou úzké a palice mají vejčitý tvar. V Česku se orobinec nejmenší v přírodě již nevyskytuje.

Jak pěstovat orobinec?

Na péči jsou orobince velmi nenáročné. Dokážou se přizpůsobit různým klimatickým i světelným podmínkám a typům prostředí, vždy však musí být umístěny v blízkosti jezírka, bažiny, mokřadu apod. Jedná se o vodní rostlinu, jež zakořeňuje v bahnitém podloží, popřípadě roste rovnou ve vodě.

Stanoviště

Nejlépe se orobinci daří na přímém slunci či v polostínu. Vyhovuje mu většina typů půdy, dává však přednost zemině bohaté na živiny a organické látky. Vzhledem k tomu, že jde o vlhkomilnou rostlinu, by půda neměla být dobře propustná.

Zálivka

Je nasnadě, že dostatek vláhy je pro orobince naprosto klíčový. Půda musí být stále vlhká, což nebývá při vysazení kolem jezírka nebo bažiny žádný problém. Mohou růst i ve stojaté vodě, jako optimální hloubka se udává 10 až 50 centimetrů.

Hnojení

Hnojení orobince není bezpodmínečně nutné, jednou za čas však rostlina nějaké živiny navíc jistě ocení. Hnojit můžete jednou ročně na jaře vyváženým tekutým hnojivem.

Prořezávání

Žloutnoucí listy a odkvetlé květy je třeba odstraňovat, aby se uvolnilo místo novým. Začátkem zimy je vhodné rostliny seříznout radikálněji, zhruba na výšku 2,5 až 5 centimetrů nad hladinou vody či úrovní země.

Využití orobince

Orobinec lze vysadit na zahradě kolem jezírka, nicméně to není jediný způsob, jak tuto na pohled podivnou rostlinu využít. Orobinec lze například také nasušit a posléze použít pro výrobu kytic, věnců či různých aranžmá.

V minulosti se orobinec využíval v léčitelství. Pozitivní účinky na zdraví jsou připisovány jak listům orobince, tak jeho oddenkům. Jednotlivé části rostliny sloužily například k čištění krve a hojení ran, vředů či popálenin. Orobinec má rovněž močopudné účinky a údajně dokáže pomoci při úplavici. Je jedlý, proto se jeho listy dříve využívaly také v kuchyni.

V neposlední řadě představoval důležitou užitkovou rostlinu, která nahrazovala jiné přírodní materiály, jako je například juta, vata či peří.

Jak zlikvidovat orobinec?

Jak jsme již zmínili, orobinec se velmi snadno rozšiřuje, proto může například výrazně zmenšit plochu zahradního jezírka. Pokud se tak stane, lze jednotlivé rostliny jednoduše odstranit mechanicky i s kořeny. V případě, že chcete šíření orobince do budoucna zabránit, zvažte jeho pěstování v nádobách.

Zdroje: wikipedia.org, zahradkarskaporadna.cz, bylinkyprovsechny.cz, gardenbeast.com, ceskestavby.cz, thespruce.com

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Orobinec (doutníky): Vlhkomilná rostlina, která se hodí k zahradnímu jezírku