Menu
WomanOnly
Psychologie

Osho byl sexuální guru, který ovlivnil celé generace. O jeho skutečné osvícenosti by se ale dalo pochybovat

Každý mystik má svou pravdu, o které je bezmezně přesvědčen na základě svých vizí a nadsmyslových zkušeností. Pokud se z něj ale stane guru, který za sebou táhne davy lidí jako špagety, nikdy to není dobře. Obzvláště, pokud by se o jeho duchovní čistotě a osvícenství dalo pochybovat. Je velmi těžké odhadovat zdravé hranice a držet se jich, když v určitém sektářském fanatismu žádné neexistují, anebo jsou jen úzce vymezeny sektářským vůdcem, který chce spíše manipulovat s lidmi. Takovým kontroverzním člověkem byl i duchovní guru Osho. Ovlivnil celé generace, ale mnozí lidé na něj nevzpomínají zrovna v dobrém.

Kdo byl Osho? Guru či manipulativní psychotik?

Osho, známý také pod vlastním jménem Rajneesh (1931–1990), byl považován za duchovního učitele, mystika a gurua. Pocházel z Indie, kde vystudoval filozofii a podle svých slov časem dosáhl osvícenství. Žádné náboženství se mu až tak úplně nelíbilo, tak si v rámci synkretismu vytvořil svoje vlastní, kdy pospojoval různé prvky, které se mu hodily. Je známý především jako velký zastánce a propagátor přirozené lidské sexuality navzdory a natruc omezením, která vyplývala z různých náboženství.

Otázkou je, zda to zase s tou sexualitou nepřeháněl. Osho totiž zbořil veškeré hranice a můžeme jej vlastně nazvat takovým hippie guruem, ostatně jeho působení spadá rovněž do éry hippie v 60tých a 70tých letech, kdy byl Osho na vrcholu svých vitálních a sexuálních sil. Jeho knihy hltají čtenáři po celém světě, hledající duchovní moudrost, radu, útěchu nebo cestu k osvícení. Na druhou stranu se o Oshovi nemluví nijak dobře ve smyslu jeho soukromí a toho, co se dělo uvnitř jeho sektářských společenství, jimž velel. Každopádně byl ale Oshův život plný dobrodružství a spousty dramat, v nichž hraje roli i jeho osobní sekretářka. Zkrátka a dobře to spíše vypadá na thriller než na pokojný život plný osvícených myšlenek, meditací a radostí.

Odkud pramení mesiášský komplex a jak nás potřeba pomáhat může ohrožovat?

Čím silnější stín, tím výraznější persona

Na stránkách psychologie.cz psychoterapeutka Eliška Dvořáková v článku Osho a jeho slabé místo z jungiánského pohledu vysvětluje:

„Ve struktuře osobnosti se mezi personou a stínem vytváří dynamický a kompenzační vztah. Čím více jednu kvalitu potlačuji, o to více se hlásím k té druhé, většinou idealizované stránce své identity, která je pro mě únosná. Guru může v případě masového nekritického obdivu svých následovníků ztrácet kontakt se svým stínem a propadnout pouze grandiózní personě. A žáci velikášského mistra nemají o svém stínu nejspíš ani zdání. On by měl být ale právě ten, který žákovi svůj stín ukáže a navede ho empatickým, ale jasným postojem k hledání uvnitř žákovy osobnosti.”

Jaké myšlenky sexuální guru Osho propagoval?

Mezi základní myšlenky, které Osho prosazoval, patřila přirozenost, autenticita sebevyjádření, takřka absolutní svoboda myšlení a jednání a hlavně také sexuální svoboda a nevázanost. Oshovi stoupenci v ašrámu v Puně, kterým se říkalo sanjásinové (sannjása = radost v bytí) kladli důraz na otevřenost v prožívání, cestu k dosažení vnitřní harmonie a svobody, tvořivost, hravost a důvěru ve vlastní tělo a jeho potřeby. Osho sám si užíval veškerých požitků včetně sexu, některých drog a valia.

Ve svém ašrámu v Puně založil takzvané místnosti Encounter Groups, kam zavíral lidi, kteří zde měli za úkol dělat spolu všechno to, co je napadne, s výjimkou vraždy. Jistě si všichni dovedeme představit, co všechno se mezi zfanatizovanými lidmi mohlo odehrávat. Cestou k osvícení mělo být přesycení se sexem a neřestmi, proto k tomu Osho své ovečky přímo ponoukal. V jeho komunitě tak nebylo výjimkou, že souložil každý s každým a předčasné sexualitě se nebránily ani děti, které mezi sebou bez korekce ze strany dospělých okusily první plody tělesné lásky.

Osho ale údajně nechtěl, aby se u sanjásinů rodily děti, takže některé sanjásinky podstupovaly interrupce, jiné se nechávaly sterilizovat. Volná láska měla být bez následků.

Vztahy podle ájurvédy. Které konstituční typy se k sobě hodí, a kde to bude skřípat?

Oranžové oblečení a sbírka 98 rolls-royceů

Osho rád nosil oranžové oblečení, které symbolizovalo volnou sexualitu a barvu druhé, tedy sexuální čakry. V tomto jej následovala řada jeho žáků a členů jeho sekty. Osho ale nosil i drahá zdobená roucha, zlaté knoflíky a hodinky. Pověstná je například i jeho sbírka třiadevadesáti aut značky Rolls-Royce, což napovídá o životě ve velkém přepychu, ačkoli o něm bylo známo, že ani neplatil daně. Nikoho asi nepřekvapí, že auta dostal od svých žáků a stoupenců darem. Když se ho lidé ptali, proč když je osvícený, raději takový majetek nedaroval chudým, odpověděl: „Každé náboženství na světě se stará o chudé, proč mě prostě nenechají postarat se o bohaté?“

Oshovy dynamické meditace

Vyhlášené jsou jeho dynamické meditace, které vyhledávali lidé na celém světě. Návody na to, jak dosáhnout vnitřního klidu, Osho také popisoval ve svých knihách, jež však skutečně pomohly mnoha lidem. Nedílnou součástí tohoto cvičení byla meditativní hudba a meditace probíhaly podle určitého schématu. Deset minut se dýchalo, deset minut křičelo, pak se skákalo a nakonec se odříkávala mantra hó hó hó. Patnáct minut ve stavu klidu, pak stejně dlouhý tanec a oslava života.

Mandragora pro plodnost a do nápoje lásky. Funguje ale jen ta z šibeničního vrchu

Tvrdá práce sanjásinů v Oregonu

V roce 1981 Osho přesídlil do USA, protože se dostal do sporu s indickou vládou a věděl, že v Indii mu už pšenka nepokvete. Když nastaly problémy v Oshově komunitě v Indii, kde například docházelo i k násilí a potížím s ostatními obyvateli oblasti, také šlo o nějaké soudní spory, Osho se svými stoupenci přesídlil do USA do Oregonu, kde si vybudoval své vlastní působiště. A jak už to tak bývá, on sám jen kázal, ale druzí pro něj tvrdě dřeli. Podařilo semu  vybudovat město se vším všudy, kde se i pěstovala zelenina v bio kvalitě. Stoupenců Osha byly celé tisíce, ten člověk táhl davy jako správný vůdce, který pro sebe těžil jen výhody. Religionista Tomáš Novotný, který o Oshovi napsal pár svých prací, se domníval, že si Osho byl vědom své moci, kterou získával záměrně manipulativním způsobem a svým stoupencům v podstatě vysmíval a dělal si z nich legraci.

Problémy se ale nevyhýbaly ani Oregonu, jak jinak samozřejmě. Oshova milenka a sekretářka Ma Anand Sheela neméně toužila po moci a rozhodla se kandidovat v oregonských volbách. Právě ona pomáhala Oshovi vybudovat ve státě Oregon celé město. V podstatě šlo o získání vlivu a ovládnutí celého města. A aby se jí to podařilo, motivovala jiné, aby otrávili vodovody v sousedních městech a posléze nechala šířit salmonelu do mnoha restaurací. Výsledkem bylo, že stovky obyvatel nemohly přijít k volbám.

Oshova smrt

Osho zemřel poměrně mladý, a to v osmapadesáti letech na srdeční selhání, ale spekuluje se o tom, že byl odstraněn proto, že nebyl někomu vhod, například americké vládě. Po roce 1985 musel z USA odejít, aby se vyhnul trestnímu stíhání kvůli potížím, do kterých se dostal. Hledal zemi, v níž by mohl zakotvit, ale nebylo to snadné, protože ho mnoho států jakožto hledaného imigranta a již odsouzeného trestance odmítlo. Vrátil se tedy do Indie, kde se rapidně začal zhoršovat jeho stav a on sám tvrdil, že byl otráven americkou vládou, což prohlašoval asi tři roky před svou smrtí.

Co po sobě Osho zanechal?

Osho napsal obrovskou spoustu knih, které byly překládány do mnoha světových jazyků včetně češtiny. Každopádně se postaral o to, aby na něj lidé nezapomněli. A také o něm, jeho učení a životě vznikala řada knih, dokumentů a filmů. Například společnost Netflix uvedla v roce 2018 o Oshovi šestidílný dokument nazvaný Wild wild Country, který se stal vysoce hodnoceným počinem stran recenzentů. Dokument jednoduše pojednává o negativním světle života v Oshově komunitě.

Aštar šeran frčel v devadesátkách. Co hlásala tato podivná sekta?

Jeho ášram v Pune je dnes známý jako Osho International Meditation Resort. Je to jedna z hlavních turistických atrakcí Indie a ročně ji navštíví přes 200 000 lidí z celého světa. Kromě negativní pověsti manipulátora a typického sektářského vůdce, kterému druzí ve všem podléhali a nechali se jím zneužívat, Osho přinesl světu i něco dobrého. Jeho knihy a učení, například zmíněné dynamické meditace představují psychoterapeutickou pomoc a jeho průlomové názory na ženy, jež Osho nepovažoval jen za nečisté a podřízené mužům, ukázaly nové revoluční myšlenky oproti tradičním názorům vyplývajícím z hinduistického náboženství.

Zdroje:

15 Unknown Interesting Facts About Osho Indian Guru, Prosouložte se k osvícení. Osho chtěl na každý den jeden rolls-royce na idnes.cz,
sugama2.cz, psychologie.cz  a článek Osho a jeho slabé místo, pre-rawat-bio.org, Growing up in the Wild Wild Country cult: ‘You heard people having sex all the time, like baboons’

Ohodnoťte tento článek:
3,3
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Osho byl sexuální guru, který ovlivnil celé generace. O jeho skutečné osvícenosti by se ale dalo pochybovat