Menu
WomanOnly
Nemoci a jejich příznaky

Osteoporóza začíná nenápadně. Koho ohrožuje a jak se jí bránit?

Osteoporóza neboli řídnutí kostí je onemocnění, které hrozí především ženám po menopauze. Může se však objevit u obou pohlaví, a to v jakémkoliv věku. Jaké jsou příčiny tohoto onemocnění a jakými způsoby mu lze předejít? Co je nejlepším lékem na osteoporózu a jak si můžeme pomoci sami? A na co by se měly připravit těhotné ženy, které osteoporózou trpí?

Příznaky osteoporózy

Osteoporóza představuje jedno z nejčastějších onemocnění kostí. Dochází při ní k řídnutí kostní hmoty a jejímu křehnutí, což má za následek zvýšené riziko zlomenin, a to i při lehkých úrazech či malé zátěži. Špatnou zprávou je, že řídnutí kostí zpravidla probíhá bez příznaků, proto se na něj přijde až po první zlomenině, při bolestech zad apod. Zlomeniny, ke kterým dochází ve spojitosti s tímto onemocněním, se nejčastěji vyskytují v oblasti zápěstí, předloktí, paže nebo páteře.

Moringa nejen pro ženy v přechodu. Pomůže s osteoporózou i vysokou hladinou cukru

Příčiny osteoporózy

Řídnutí kostí má celou řadu příčin. Platí, že nejvíce jsou osteoporózou ohrožené ženy po menopauze, což souvisí s nedostatkem pohlavních hormonů. Dále jsou k ní náchylnější například osoby s nízkou tělesnou hmotností a nižšího vzrůstu, kuřáci, konzumenti alkoholu, lidé s nesnášenlivostí laktózy, lidé s některými chronickými nemocemi či osoby z rodin, ve kterých se osteoporóza vyskytuje. Osteoporóza se také častěji objevuje u mužů, u kterých došlo k poklesu testosteronu vlivem andropauzy. Pojďme se teď na jednotlivé příčiny podívat blíže.

Nedostatek vápníku a vitaminu D

Pokud tělu nedodáváme dostatečné množství vápníku, začne si ho jednoduše brát z kostí. Důvodem deficitu vápníku je jeho nedostatek ve stravě nebo porucha jeho vstřebávání, která bývá zapříčiněna nedostatkem vitamínu D, popřípadě onemocněním střev či jater.

Nedostatek estrogenu a testosteronu

K řídnutí kostí jsou náchylnější ženy i muži, u nichž došlo ke snížení či zastavení tvorby pohlavních hormonů. U žen se jedná o hormon estrogen, jehož produkce klesá vlivem menopauzy, u mužů o testosteron, jehož úbytek je typický pro období tzv. andropauzy.

Udává se, že osteoporózou trpí až třetina žen mezi 50 až 60 lety.

Osteoporóza

Zdroj: Shutterstock

Kouření, káva, alkohol

Na rozvoji osteoporózy se významně podílí konzumace nadměrného množství alkoholu a kávy a také kouření. Alkohol podporuje úbytek kostní hmoty a snižuje schopnost organismu přijmout vápník, káva, respektive kofein může podporovat vylučování vápníku močí.

Muži by z tohoto důvodu měli konzumovat maximálně 3 dcl vína nebo 5 dcl piva denně, ženy poloviční množství. Pokud jde o kávu, je doporučováno pít nanejvýš tři šálky denně.

Některá chronická onemocnění

K rychlejšímu řídnutí kostí dochází i při různých chorobách, například při chronickém onemocnění štítné žlázy, střev nebo jater.

Sedavý způsob života

Také u lidí, kteří nemají dostatek pohybu, je riziko osteoporózy vyšší. Cvičení a fyzická aktivita kosti zpevňují, navíc podporují vytváření nové kostní hmoty. Pohyb je proto důležitou součástí jak prevence osteoporózy, tak její léčby.

Některé léky

S rozvojem osteoporózy souvisí především dlouhodobé užívání vysokých dávek glukokortikoidů, což jsou medikamenty tlumící zánětlivé procesy, antiepileptik a některých antacidů, které jsou předepisovány pacientům s žaludečními vředy. Teoreticky sem můžeme zařadit i léky, které přispívají k pádům a tím i vzniku zlomenin, například benzodiazepiny nebo léky snižující krevní tlak.

Je osteoporóza dědičná?

Výskyt osteoporózy v rodině je jedním z faktorů, které se na vzniku této nemoci mohou podílet. To znamená, že osteoporóza je dědičná (geneticky podložená), nicméně to ještě neznamená, že se stoprocentně objeví i u potomků. Významnou roli zde hraje životospráva, celkový zdravotní stav a další faktory, které jsme uvedli výše.

Pokud se ve vaší rodině osteoporóza vyskytuje, je určitě vhodné dbát na zdravý životní styl. A to i tehdy, když žádnými obtížemi netrpíte. Příznaky osteoporózy se totiž zpravidla objevují až v pokročilém stadiu onemocnění, jehož léčba je pochopitelně náročnější.

Proč by ženy s osteoporózou neměly jíst tavené sýry?

Jak probíhá vyšetření?

Diagnostika osteoporózy se provádí na specializovaném pracovišti, kam pacienta v případě potřeby pošle praktický lékař.

Samotné vyšetření sestává z více částí – lékař si s pacientem nejprve promluví o celkovém zdravotním stavu a poté provede fyzikální vyšetření pohledem, pohmatem, poklepech a poslechem. Následuje odběr krve, z níž se zjistí ukazatele, které pomohou posoudit stav kostí. Poté se zjišťuje hustota kostí, a to pomocí tzv. denzitometrického vyšetření (nenáročné vyšetření pomocí rentgenu). Pro stanovení diagnózy je dále nutné vyloučit jiné choroby kostí, což se provede pomocí laboratorního nebo dalšího rentgenového vyšetření.

Jak se osteoporóza léčí?

Nejlepším lékem na osteoporózu je prevence. Ostatně i v případě, že již k rozvoji onemocnění došlo, budou doporučena režimová opatření, tedy přestat kouřit a/nebo pít alkohol, dostatečně se hýbat, upravit jídelníček a doplňovat vápník a vitamin D.

Při osteoporóze je dobré konzumovat:

  • mléčné výrobky
  • sardinky
  • slunečnicová, konopná a sezamová semínka
  • lískové ořechy, mandle
  • kapustu, brokolici, květák
  • čočku, fazole
  • fíky, pomeranče, citrony

V některých případech může být nasazena léčba antiresorpčními léky, které řídnutí kostí zpomalí nebo úplně zastaví. S tím jde ruku v ruce také snížení rizika zlomenin a eliminace dalších příznaků osteoporózy. Léky je nutné brát dlouhodobě, většinou několik let.

Další možností je hormonální terapie, jejímž cílem je úprava ženských či mužských pohlavních hormonů. Jejich dostatečná hladina poté kostní tkáň ochrání před různými negativními vlivy.

Lordóza: Co dělat při nesprávném zakřivení páteře a jaké problémy nám může způsobit

Prevence osteoporózy

Nejlepší prevencí tohoto onemocnění je dostatečný přísun vápníku, vlákniny, zdravých tuků a (především rostlinných) bílkovin. Naopak omezit bychom měli cukry a sůl. Nezbytný je také pravidelný pohyb, přičemž nejlepší je cvičení s vlastní vahou (chůze, tenis, volejbal apod.), protože se při něm nepřetěžují kosti. Samozřejmostí je nekouřit a nepít alkohol, popřípadě ho pít střídmě. Nevhodná je také nadměrná konzumace kofeinu.

Pro vstřebávání vápníku ze stravy je nezbytný vitamin D, který získáme pobytem na slunci, potravou nebo z doplňků stravy. Mezi potraviny bohaté na vitamin D patří například mořské ryby, vejce, mléko a mléčné výrobky či hovězí játra.

Dělá testosteron z žen mužatky? Co způsobuje a v čem může ženám prospět

Osteoporóza a těhotenství

Osteoporóza v těhotenství nepředstavuje závažný problém, pro zachování co nejlepšího zdraví je však nutné zavést jistá opatření. Těhotenství je totiž zátěž z hlediska hormonální dysbalance, většího zatížení kostí a nároku plodu na minerály a vitaminy. Těhotná žena trpící osteoporózou musí dbát na dostatečný přísun vápníku a především svůj stav konzultovat s lékařem. Také je dobré počítat s tím, že lékař možná doporučí porod císařským řezem.

K rozvoji osteoporózy může rovněž dojít až během těhotenství. Nicméně v takovém případě se zpravidla vše vrátí do normálu poté, co žena porodí, případně když ukončí kojení.

Ohodnoťte tento článek:
0
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Osteoporóza začíná nenápadně. Koho ohrožuje a jak se jí bránit?