Nohy jako konve, těsné boty a nepříjemný pocit, asi tak to vypadá, když vám otékají nohy. Nateklé nohy samy o sobě nebezpečné nejsou, ale mohou ukazovat na vážnější problém. Příčinou pak může být třeba i nesprávná strava.
Příčiny otékání nohou
Nohy nám mohou otékat třeba jen jednou za čas. Pak je na vině pravděpodobně některý z méně vážných důvodů. Mezi nimi třeba dlouhé stání či sezení, sauna nebo horké kouple, dlouhé slunění či příliš těsný oděv nebo vysoké podpadky.
Za oteklýma nohama může být ale i vážnější problém.
- Chronickou žilní chorobou trpí až 50 % populace, přičemž ženy jsou postiženy dvakrát častěji než muži. Pokud za otoky může právě tato nemoc, najdete na nohách navíc rozšířené žíly.
- Lymfatické otoky jsou chybou v lymfatickém systému a poznáte je tak, že kromě kotníků máte nateklé i prsty a nárty. Často se jedná o vrozenou vadu nebo poškození mízních cév například po operaci nebo prodělané infekci. Lymfedém poznáte tak, že když na něj zatlačíte, zůstane na místě důlek. Lékař vám pak doporučí vhodnou léčbu.
- Špatná funkce vnitřních orgánů se také může projevit oteklýma nohama. Pokud vám špatně fungují ledviny, hromadí se v těle tekutiny. Při problémech se srdcem otékají nohy od kotníků dolů, což je následkem zadržování solí. Když ale přestanou játra tvořit bílkovinu jménem albumin, začne unikat tekutina z cév do okolní tkáně a ty natékají.
Otékání nohou v těhotenství
Ženy, které už mají těhotenství za sebou vědí, že nateklé nohy hlavně v druhé polovině požehnaného stavu, jsou běžným doprovodným jevem. Tělo zadržuje větší množství vody a nohy jsou pak napuchlé a bolestivé. Přitom řešení není nijak komplikované. Stačí vyrazit aspoň jednou denně na svižnou procházku a nepodceňovat pitný režim.
Na vině je i životní styl
Také to jakým způsobem trávíte den se může projevit na oteklých nohou. Máte-li sedavé zaměstnání nebo jste naopak celý den na nohou, máte zaděláno na problém. Když se totiž nehýbete, svaly nohou nepohánějí žilní systém a krev zůstává v nohou, které pak otékají. Zkuste se proto občas i v práci protáhnout, chodit do schodů pěšky a dopřát si každý pohyb, který můžete.
Změňte jídelníček
Když vám otékají nohy, nestačí jen šetřit solí při přípavě jídel, to je asi první pravidlo, které každého napadne. Důležité je ale také přemýšlet o volbě vhodných potravin a vyhýbat se všemu, co sůl obsahuje už z výroby. Třeba uzeninám, některým sýrům, slaným tyčinkám, brambůrkům nebo konzervám. Hrozbou pro vás jsou i instantní jídla nebo průmyslově vyráběné saláty.
Do jídelníčku byste měli naopak zařadit potraviny bohaté na draslík. Ten pomáhá vodě dostat se do buněk, proto bychom měli volit velké množství zeleniny (třeba brokolici), ale také ovoce jako jsou banány, meruňky nebo pomeranče.
Ani bez vápníku se ale neobejdete. Vybírejte spíš jogurty, tvaroh, smetanové sýry nebo žervé.