Otužování pro silnou imunitu. Jak eliminovat nebezpečí prochladnutí?
Martina Havlíčková
26. 11. 2021
O otužování se mluví jako o něčem, co posiluje vůli a výdrž. Víte ale, jaké má zdravotní benefity a co udělá s vaší psychikou? Poskytujeme pár rad, jak na začátky otužování a jaké chyby přitom nedělat.
Nastartujte svou imunitu otužováním
Cílem pravidelného a důsledného otužování je zodpovědný přístup ke svému tělu. Prostřednictvím otužování má dojít k celkové silnější imunitě těla, zlepšení tělesné zdatnosti, psychickému zdraví a upevnění vůle.
Možná úplně nejtěžší jsou samotné začátky – existují však určité zásady, které vám je pomohou překonat. Důležité je sprchovat se každý den studenou vodou, absolvovat saunu minimálně jednou za týden, věnovat se sportování po celý rok a nakonec se i lehčeji se oblékat. Účinky správného otužování by se měly dostavit přibližně za měsíc.
Jaké benefity se pojí s otužováním
-
celkově si zlepšíte fyzické i psychické zdraví
-
podpoříte imunitu a obranyschopnost těla
-
nižší výskyt nemocí
-
rychlejší zotavení po nemoci
-
nízká pravděpodobnost prochladnutí
-
zmírníte své alergie
-
zmírňujete bolest kloubů a svalů
-
snižujete si vysoký krevní tlak
-
odbouráváte přebytečné tuky
-
lepší kvalita spánku
-
zlepšuje se pozornost
Pokud se však má tohle všechno stát skutečností, je nutné dodržovat několik zásad, aby otužování nebylo naopak kontraproduktivní, nebo dokonce zdraví škodlivé. Měli byste mít na mysli především tyto tři základní pravidla: postupnost, pravidelnost a bezpečnost.
Jak se zahřát v zimě? Rady ajurvédské terapeutky proti zimomřivosti
Jak se začít otužovat
Začínajícím otužilcům se doporučuje sprchovat se každé ráno studenou vodou. V rámci bezpečnosti je dobré začít vlažnou vodou a teplotu postupně snižovat podle svého uvážení. Není dobré na sebe v tomto ohledu tlačit a rozhodně nedělejte žádné extrémní výkony. I 30 sekund pod studenou sprchou je výborný výkon pro začátečníka.
Sprchujte se zásadně ráno, kdy má studená sprcha největší účinek pro proces otužování. Večerní studená sprcha je sice také žádoucí, nicméně nenahradí ranní sprchování. V létě by mělo trvat 3-5 minut, během zimy jen 1-3 minuty.
Během sprchování se doporučuje pohyb, neměli byste stát na jednom místě a být konsternovaní ze studené vody. Tělo totiž nedostane tak velký šok, pokud budou svaly alespoň v minimálním pohybu. Také správně a zhluboka dýcháme, čímž se řádně prokrví i koncové části těla a svaly se okysličí.
Dejte pozor, abyste si nenamočili vlasy a hlavu. Jakmile dokončíte sprchování, utřete se suchým ručníkem, oblečte se a krátce si zacvičte. Pokud se potřebujete dále zahřát, udělejte si teplý čaj.
Oblékat byste se měli střídmě a vhodný je také častější pobyt na chladném vzduchu. Vytápění místnosti je doporučováno maximálně na 20°C.
Po ranní sprše si zacvičte
Po ranní studené sprše je důležité tělo prokrvit a zahřát, proto se doporučuje si po otužování na pár minut zacvičit. Je celkem jedno, jaký druh cvičení budete provozovat, to záleží čistě na vás a na tom, co vám vyhovuje. Někdo upřednostní pilates před energickým běháním, jiný bude preferovat kardio cvičení a někdo třeba jógu.
Nejčastější chyby v otužování
Po otužování se za žádných okolností nekoupejte ve vodě, která má kolem 37°C, horká koupel totiž narušuje efekt otužování a dokonce v důsledku toho může dojít buď k hypertermii (přehřátí) či hypotermii (podchlazení). K přehřátí dochází tehdy, když se otužujete studenou vodou a následně se pro zahřátí osprchujete teplou vodou. K podchlazení dochází, když vaše tělo nadměrně ztrácí teplo, k čemuž dochází při delším koupání ve vodě, která má méně než 4°C. Opravdu je tedy důležitá míra.
Jakmile se osprchujete, nebo vylezete z rybníku, je důležité se rychle obléct.
Strava při otužování
Důležité také je, abyste během otužování doplňovali energii. Při ztrátách tepla totiž tělo spotřebovává velké množství energie, aby udrželo tělesnou teplotu (může to být až 400 kcal na 1 minutu). Jestliže dojde k podchlazení, tuky v těle se pomaleji odbourávají. Kvůli tomu se doporučuje nesnídat tučná jídla a všeobecně nepřijímat nadměrně tuky, aby se do těla neukládaly.
Co se děje s tělem
Při otužování se postupně zvyšuje hladina bílých krvinek (leukocytů) a proteinů, které jsou odpovědné za imunitní reakci (cytokiny). Otužování také podporuje vyplavování endorfinů a adrenalinu, což má za následek příjemné pocity, které se běžně spojují se sportováním.
Otužování kojenců a dětí. Kdy začít a jaké jsou nejosvědčenější postupy
A co děti a otužování?
S otužováním mohou začít děti již ve věku dvou až tří let. Zabrání to především častému onemocnění.
Stejně jako u dospělých se doporučuje začít s otužováním postupně – umývejte je vlažnou vodou a každým dnem teplotu vody snižujte. Za měsíc byste se měli dostat z 30 stupňů na dvacet, což je pro děti nejvhodnější teplota na otužování. Méně se ovšem nedoporučuje.