Ovlivňuje příjmení naše povolání? Latinské rčení „nomen omen“ to potvrzuje
Taťána Kročková
7. 11. 2019
Nomen omen znamená, že ve jméně je znamení. Vyložit se to dá různě, ale všichni asi víme, jak je to myšleno. U nás se například říká, že někdo dělá čest svému jménu. Co je na tom vlastně pravdy a odkud toto pořekadlo pochází?
Význam příjmení v pohádkách a filmech
Latinské pořekadlo nomen omen známe už z antiky. Tehdy jej poprvé použil římský dramatik Titus Maccius Plautus (250 – 184 př. n. l.) ve své hře Peršan, a to ve znění nomen atque omen, což znamená název a zároveň znamení. Týkalo se to především postavy zištné prostitutky, která se jmenovala Lucris (lucrum = zisk). Od té doby se příjmení dle povahy či povolání jeho nositele objevuje v mnoha hrách, románech, filmech, seriálech a především pohádkách. A příkladů bychom mohli najít mnoho – například v Moliérově komedii Lakomec je hlavní postavou Harpagon (harpago = loupit) a podobně.
Zápornému hrdinovi asi těžko přisoudíme příjmení vyjadřující kladné povahové vlastnosti, morální hodnoty nebo libé pocity. A stejně tak to platí naopak. Ovšem nejde jenom o fikci a vymyšlené postavy v knihách a filmech. Nomen omen především platí také ve skutečnosti. Stačí se jen rozhlédnout trochu kolem sebe.
Vznik a původ příjmení
U nás původní příjmení pocházela od povolání a činností osob (Kovář, Krupař, Krejčí, Provazník, Tesař, Truhlář, Uhlář, Mysliveček, Hudec, Kantor, Bubeník, Písař, Pekař, Zlatník,…) případně se týkala bydliště a národnosti (Podhorský, Lukavský, Horák, Zápotocký, Stránský, Pražák, Čech, Němec, Slatina,…), povahy (Slabý, Hrdina, Zlý, Udatný, Veselý, Pospíšil,…)či společenského postavení (Sedlák, Chalupník, Král, Hrabě, …). Ničím neobvyklým nebyla ani příjmení podle zvířat, rostlin, barev nebo dokonce nadpřirozených bytostí (Vlk, Beran, Hruška, Stéblo, Ducháček, …). Příjmení mohou být také utvořená z křestních jmen (David, Vondra, Filipovský,…).
Dá se volbou jména předurčit osud?
Je pravdou, že mnohá příjmení přesně odpovídají povaze nebo profesi jejich nositele. Už Indiáni dávali svým dětem jména vyjadřující silné a pozitivní povahové vlastnosti, které jim měly dané přednosti prorokovat. A rozhodně tomu tak i bylo, že indiánský bojovník, šaman či krásná žena takto naplnili svůj osud.
Takto bychom mohli analyzovat mnohá příjmení slavných a známých osob, našich přátel nebo třeba i nás samotných. Jak si to vysvětlujeme? Jde o synchronicitu, která popisuje zdánlivě náhodné shody, jež přitahujeme do svého života? Dá se správnou volbou jména předurčit osud člověka? Numerologové a ezoterici o tom ví své.
Příjmení člověka může přímo souviset s činností, kterou vykonává, anebo povahovou vlastností, jakou sám má. Co se týká povahy, může třeba i ztvárňovat pravý opak. Například člověk s příjmením Zlý může být neskonalý dobrák a podobně. Také žena po sňatku se může se změnou svého příjmení změnit povahově, anebo se začít profesně věnovat něčemu jinému. Tohle se prostě stává a nikoho to už nepřekvapí.
Nominativní determinismus funguje
Takzvaný nominativní determinismus je pojem, který byl poprvé představen v roce 1994 v časopise New Scientist. Jedná se o jakousi předurčenost povolání danou jménem a příjmením jednotlivce. Studií na toto téma ale bylo postupně prováděno více. Zjistilo se, že velké množství příjmení vyjadřující konkrétní profesi skutečně dříve či později svého nositele k vykonávání této profese přivede. A zřejmě se nejedná o žádnou náhodu.
Ze známých osobností, které vždy dělaly čest svému jménu můžeme jmenovat mnohé. Například je to gynekolog – docent Karel Šuk, hlasatelka počasí Karla Mráčková, obezitolog Štěpán Svačina, náčelník Horské služby Rudolf Chlad, ornitolog Petr Orel, zubař Mikuláš Zoubek, kardiolog Srdjan Raspopovič, kardinál Vlk, kutil Přemek Podlaha, božský zpěvák Karel Gott, nejrychlejší muž světa Usain Bolt (bolt = blesk), bývalý závodník formule 1 Scott Speed (speed = rychlost), a mnozí další.
Vrána k vráně sedá
Jak se zdá, stejné přitahuje stejné, a vždy se to alespoň tvrdilo. Příkladem může být třeba to, že partneři si často volí partnery s podobným příjmením, anebo takovým, které začíná na první tři písmena. Jsou i případy, kdy se žena provdá za muže s naprosto totožným příjmením z jiného rodu, například Švrčková si vzala Svrčka – v tomto případě chybí ve jméně pouze háček.
Jiné studie ukazují další shody, třeba příjmení právníků často obsahuje kořen law (= zákon), lidé k sobě přitahují předměty, města, osoby či vlastnosti, které mají stejná písmena nebo čísla obsažená ve jméně či v datu narození. Z hlediska numerologie to rozhodně smysl dává, ale chápat to budou spíše zasvěcení. Určitě je ale dobré obklopovat se tím, co je nám blízké, vlastní, libé a sympatické.
Pokud budeme chtít pro své děti šťastný a úspěšný život, určitě bychom jim neměli předávat takzvanou špatnou karmu a negativní energii vyjádřenou ve jméně či příjmení. Jedná se třeba také o význam iniciál jména nebo přezdívek. Například Renata Ivanová Peclová bude mít iniciály R.I.P, což není asi úplně nejlepší výbava do života, stejně jako třeba přezdívka ze základní školy Zmar. Obklopte se tím, s čím souzníte, a o čem si myslíte, že vám může do života přinést něco pozitivního.