Panenská blána a její protrhávání. Proč většina žen při prvním styku nekrvácí?
Martina Havlíčková
16. 8. 2021
Panenská blána – předmět zájmu tolik skloňovaný mezi adolescenty, preferovaná muži napříč kulturami, ale i jedna velká bublina tvořená mýtem. Co vlastně panenská blána je, nebo respektive není, a proč bychom mohli říci, že je předmětem kontroverzí? A nakonec, proč muž nepřichází s panictvím o svou čistotu a nevinnost, zatímco žena ano?
Panenská blána jako slizniční řasa hymen
Panenská blána se nachází v místě poševního vchodu – je to prstencová slizniční řasa, která je součástí stěn pochvy. Tato slizniční řasa je někdy také označovaná jako hymen. Většina žen má hymen s otvorem uprostřed, ale řasa není rovnoměrná ani hladká, jako spíše vrásčitá a se záhyby. Některé ženy mají otvory dva, další mají místo jednoho velký počet malých otvůrků. Jiné řasy mají vzhled střapců kolem poševních stěn. Vyskytují se sice případy, kdy je hymen tak silný, že zakrývá celý poševní otvor (to je způsobeno nadměrnou produkcí estrogenů), nicméně u takových žen je často nutná operace, aby mohla při první menstruaci odtékat krev pryč. Toto je ale spíš mimořádná varianta. Existují také případy, kdy slizniční řasa chybí zcela. Zkrátka hymen je velmi individuální a každá žena má svou specifickou slizniční řasu.
Panenská blána jako mýtus
Součástí mýtu jsou dvě zásadní mýlky. Jedna vychází přímo z popisu panenské blány, druhá mýlka je důsledkem té první. Jestliže je panenská blána popisována jako blanka překrývající poševní vchod, v představě to jednoduše znamená, že ženě je při prvním pohlavním styku protržena panenská blána, a proto krvácí. Tento mýtus také znamená, že panenská blána se jednou protrhne a jakmile se tak stane, již nikdy nebude celistvá jako před prvním vaginálním stykem. A to způsobuje ženám v mnoha kulturách – včetně té naší – mnohé problémy, v krajních případech i rozsudek smrti.
Panenská blána jako gumička
Nina Dølvik Brochmann a Ellen Støkken Dahl, které se ještě za studií medicíny rozhodly začít s osvětou ohledně panenské blány, reflektují v knize Zázrak tam dole vtipnou formou moderní lékařská fakta a odkrývají vše, co by měla znát dospívající dívka o svém těle.
Budoucí norské lékařky argumentují tím, že panenská blána není jako nějaká pečeť, kterou rozlomíte a porušíte tak její tajemství. Panenskou blánu přirovnávají k nařasené gumičce. Nejpodstatnější je, že slizniční řasa, která se považuje za panenskou blánu, je velmi pružná a zároveň se také jedná o nejužší místo v pochvě. Slizniční řasa po prvním pohlavním styku zůstává a nikdy nemizí, ani se ve většině případů nijak výrazně nemění její tvar. Pokud-li se přece jenom natrhne, její regenerace je tak rychlá, že během několika dnů získává původní podobu bez jakýchkoli jizviček a deformací.
Jak připravit dceru na první menstruaci. 11 věcí, které by o ní měla vědět
Mýtus krvácení jako důsledek protržení panenské blány
Přirovnání panenské blány ke gumičce není odvozeno pouze od jejího vzhledu, ale také od její funkce – je totiž stejně jako gumička velmi elastická a lze ji tedy roztáhnout. Z takového důvodu je pro většinu žen první pohlavní styk bez krvácení. Tedy za určitých podmínek jako je dostatečné uvolnění vaginy a stydkých pysků a dostatečné vaginální zvlhčení. První podmínkou je samozřejmě komfort v podobě nestresového chování – sexuální nezkušenost na obou stranách a strach z bolestivého protržení panenské blány takovému uvolnění rozhodně nepomáhají.
Druhá podmínka je, dá se říci, částečný následek té první. Při dostatečném uvolnění ženy, a jejím sexuálním vzrušení, pochva zvlhne. Pružná řasa hymen se roztahuje a vlhkost napomáhá hladkému průchodu penisu skrz panenskou blánu do vaginy. Žena tedy dostatečným vzrušením a zvlhčením nekrvácí.
Proč tedy občas dochází ke krvácení při prvním styku? Buď byla slizniční řasa lehce natržena, nebo krvácení může pocházet z malých trhlin v poševních stěnách. Další variantou je již zmíněné nedostatečné uvolnění a sevření svalů. Krvácení se však neomezuje na panny a může nastat při jakémkoliv sexu. Kromě toho se slizniční řasa může poškodit i při jiných činnostech – dochází k tomu například při jízdě na koni, gynekologickém vyšetření, masturbaci či zavádění tamponu.
Nejisté důkazy panenství
V mnoha kulturách je důkazem panenství panenská blána. Byť jsou v lékařství fakta o nevhodně pojmenované „panenské“ bláně známá již přes sto let, stále žijeme ve starých přesvědčeních, že panna = celistvá blána v poševním vchodu. Fakt, že nelze ve všech případech s jistotou prokázat panenství, zjistila již v roce 1906 norská lékařka Marie Jeancet. Vyšetřovala ženu středního věku a její genitálie byly podobné jako genitálie dospívající dívky, která byla pannou.
V moderní době byl proveden další výzkum, který se prováděl u 36 těhotných dospívajících dívek. Vyšetřující lékaři byli schopni pouze u dvou dívek z celkových třiceti šesti potvrdit, že proběhla penetrace při pohlavním styku. A nebudeme si snad nalhávat, že 34 těhotných dívek bylo těhotných z ducha svatého.
Jste dobrá v posteli? Odhalte, jaká jste milenka s naším sex testem
Kontrola panenství
Byť jsou důkazy panenství neprůkazné, kontroly se provádí v mnoha zemích. Mnohdy se provádí bez ženského souhlasu, nebo tomu předchází i násilí. Například v Indonésii či Indii se tak testují ženy, které chtějí vstoupit k policii či do armády. V Afghánistánu se ženy kontrolují z principu, a pokud se zjistí, že mají porušenou panenskou blánu, hrozí jim veřejné zostuzení, vězení či ukamenování. V některých oblastech světa se dokonce věří, že sex s pannou dokáže vyléčit AIDS. Lidé v těchto oblastech potřebují především vzdělání, aby se předcházelo podobným legendám.
Vaginismus a sex nejdou dohromady. Proč některé ženy nedokážou mít pohlavní styk?
Pokoření nevinnosti
Jak už je zvykem nejen v rozvojových zemích, k jakési cudnosti jsou vychovávány především dívky, než aby se sexuální zdrženlivosti učili také chlapci. Nejsou to totiž pouze země globálního jihu, které ponižujícím způsobem testují dívky na panenství. Například i ve vyspělém Norsku se na požádání vyšetřují mladé dívky, aby lékaři ujistili rodiče, že jejich dcery nejsou nějak poškozeny.
Představa, že sex s pannou je pokoření jakési nevinnosti, má důsledky především pro samotné ženy. Aby ženy naplnily představu o ženských blánách, uchylují se například k rekonstrukci panenské blány, aby si zaručily krvácení. Hymenoplastika z kosmetických důvodů je pak skvělým byznysem pro gynekologická centra. V chudých zemích se pak děje to, že je vylévána zvířecí krev na prostěradlo, aby se dostálo potvrzení o ztrátě panenství.
Kontrola ženského potěšení
Z reálného pohledu je fenomén panenské blány pouze nástroj, jak kontrolovat ženskou sexualitu. U samotného muže se něco jako panenství neřeší. Muž je panicem pouze psychicky. Žena je kvůli mýtu panenské blány pannou i fyzicky.
Jedno doporučení na závěr: hrajte si se svým tělem, objevujte jeho zákoutí, tím totiž začíná první podmínka detabuizace ženského těla a jeho potěšení.