Menu
WomanOnly
Zdravá výživa a stravování

Papaya je bohatá na látky, které prospívají zdraví i kráse. Jak ji jíst a pěstovat?

Papaya je tropické ovoce se sladkou dužinou a semeny, která svou chutí připomínají pepř. Kromě toho, že skvěle chutná, má také mnoho pozitivních účinků na zdraví. Jaké důležité látky papaya obsahuje, jak ji využít v kuchyni a jak ji vypěstovat ze semínek?

Co je papaya a odkud pochází?

Papaya je plod teplomilné rostliny Carica papaya (papáji obecné), která s největší pravděpodobností pochází ze Střední Ameriky. Dnes se však pěstuje i v mnoha jiných částech světa, například v Indii, Brazílii, Indonésii, Nigérii či Thajsku. Nejedná se o strom, nýbrž o bylinu s mohutnou dutou lodyhou.

Na rozdíl od velkého množství jiných druhů tropického ovoce nebývá papaya běžně k dostání, protože je poměrně náchylná na otlaky a plísně. Přesto lze na papayu občas narazit. Prodává se jak zralá, tak nezralá papaya, která má mnohem jemnější chuť a hodí se například do zeleninových směsí, curry a podobně.

Karambola: Výborné ovoce, které však může i ublížit

Papaya a její vliv na zdraví

Vzhledem k obsahu různých zdraví prospěšných látek lze papayu označit za superpotravinu. Je zdrojem mnoha vitamínů, minerálů a antioxidantů, díky čemuž prospívá našemu srdci, trávicí soustavě, imunitnímu systému, pokožce i vlasům.

Zlepšuje trávení

Papaya obsahuje enzymy zvané papain a chymopapain, které napomáhají trávení. Papain je ostatně složkou některých doplňků stravy určených na trávicí obtíže. Kromě toho je papaya zdrojem vlákniny, jež je pro správné fungování trávicího traktu zcela nezbytná.

Podporuje zdraví srdce

Díky obsahu vitamínu A, vitamínu C a vitamínu E má papaya pozitivní účinky na zdraví srdce. Může snižovat riziko kardiovaskulárních onemocnění, k čemuž mimo jiné přispívá i vysoký obsah vlákniny. Jak známo, pomocí stravy bohaté na vlákninu lze předcházet vysoké hladině cholesterolu.

Kromě toho bychom v tomto ovoci našli také kyselinu listovou, která pomáhá snižovat hladinu homocysteinu, což je další rizikový faktor srdečních onemocnění.

Přispívá k léčbě zánětu

Papain, chymopapain a cholin (složka patřící do skupiny komplexu vitaminu B) pomáhají proti chronickým zánětům. Papaya, pokud se konzumuje pravidelně, díky tomu prospívá například lidem trpícím astmatem nebo artritidou.

Může snižovat riziko rakoviny

Podle studie z roku 2003 je jedním z faktorů, které mohou snižovat riziko rakoviny prostaty, látka zvaná betakaroten. Tu papaya obsahuje v poměrně velkém množství. Nutno však podotknout, že pozitivní vliv betakarotenu v této oblasti je třeba potvrdit dalšími výzkumy.

Exotické ovoce. Které stojí za vyzkoušení a v čem je prospěšné?

Podporuje hojení ran a zlepšuje stav pokožky

Rozmačkanou papayou lze potírat popáleniny či jinak poraněnou pokožku. Vedle toho, že urychluje hojení ran, také pomáhá předcházet případné infekci. Vědci se domnívají, že za těmito účinky stojí již zmíněné enzymy papain a chymopapain.

Prospívá vlasům

Papaya obsahuje vitamín A, který je nezbytný pro optimální tvorbu kožního mazu a růst vlasů. Pomáhá tedy udržovat vlasy hydratované, čímž předchází jejich třepení a lámání.

Jak jíst papayu?

Papaya je sladká a chuťově může připomínat mix broskve a melounu. Pokud je zralá, má oranžovou slupku, sytě oranžovou až červenou dužinu a na omak je měkká. Lze ji jíst samotnou, v jogurtu či například v ovocném salátu. Rovněž je skvělá pro přípravu džemu, pikantní salsy, smoothie či mléčných koktejlů.

Papayu stačí rozkrojit jako meloun, vydlabat semínka a snít dužinu, popřípadě lze oloupat slupku a dužinu nakrájet. Nelekejte se – enzym papain, který toto ovoce obsahuje, způsobuje mírný zápach. Na chuť to však nemá vliv.

Zelená, nezralá papaya se prodává také, je však chuťově nevýrazná a používá se spíše pro přípravu slaných jídel. Hodí se například do různých asijských zeleninových pokrmů či zeleninových salátů.

Kromě dužiny lze využít také semínka, která mají palčivou, ostrou chuť. Namletá či nadrcená poslouží jako koření všude tam, kam bychom za normálních okolností přidali černý pepř.

Kiwano je exotický plod, který můžete pěstovat i ve svém skleníku

Jak pěstovat papayu doma?

Papaya sice není typická pokojová rostlina, nicméně v domácnosti ji lze vcelku snadno pěstovat. Jen je počítat s tím, že papaya se v interiéru pěstuje spíše pro svůj zajímavý vzhled a ovoce s největší pravděpodobností plodit nebude.

Jak papayu vypěstovat? Jednoduše stačí koupit plod, vydlabat semínka a nechat je naklíčit. Vezměte raději více semínek a zasaďte je do květináče asi dva centimetry pod povrch půdy. Klíčení trvá jen jeden až dva týdny a během pár měsíců lze mít vzrostlou rostlinu. Do roka může papaya dorůst až do stropu – tomu je však možné zabránit pravidelným stříháním vrchních částí rostliny.

Papaya není náročná na péči a v podstatě potřebuje stejné podmínky jako doma pěstovaný banánovník. Důležité je zajistit dostatek světla, dostatečnou vlhkost vzduchu, teplo a pravidelný přísun vody a hnojiva. Rostlina se rozrůstá velmi rychle, proto si připravte dost velký květináč.

Substrát

Vhodný je dobře propustný organický substrát. Nedostatečná drenáž by mohla být příčinou hniloby kořenů. Každé dva až tři roky je také potřeba papayu přesadit do prostornější nádoby.

Světlo

Papaye se bude nejlépe dařit na přímém slunci, popřípadě v hodně prosvětlené místnosti. Jednou za čas květináč pootočte, abyste zabránili naklánění rostliny na jednu stranu. Pokud máte terasu nebo balkon, můžete papayu v létě umístit ven.

Znáte Yuzu? Exotické ovoce z Číny může dosahovat až velikosti grepu

Teplota a vlhkost ovzduší

Papaya je tropická rostlina, proto jí bude vyhovovat teplota až 27 °C. Během zimy je potřeba dbát na dostatečnou vlhkost vzduchu. Topení vzduch vysušuje, proto by papaya neměla stát v jeho blízkosti. Nezbytné je pravidelné rosení celé rostliny. Obecně platí, že teploty pod 18 °C jsou pro papayu nevhodné.

Zálivka a hnojení

Rostlina potřebuje vydatnou a pravidelnou zálivku. Ideální je zalévat každé tři až čtyři dny. Množství vody musí být dostatečné, nicméně voda by nikdy neměla stát na povrchu půdy. Papayu tedy raději zalévejte pomalu, abyste ji nepřelili.

Během vegetačního období (od konce února do konce září) je nutné papayu jednou za 14 dní přihnojit. Použít lze běžná kapalná hnojiva, přičemž nejvhodnější jsou hnojiva organická.

Zdroje: webmd.com, medicalnewstoday.com, wikipedia.org, thespruce.com, gardeningknowhow.com

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Papaya je bohatá na látky, které prospívají zdraví i kráse. Jak ji jíst a pěstovat?