Menu
WomanOnly
Domácí zvířata

Papillon je veselý a společenský pes, se kterým se rozhodně nebudete nudit

Papillon se již dlouhou dobu chová jako společenské plemeno. Je aktivní, učenlivý, přátelský a vhodný do bytu. Pokud hledáte veselého chlupatého přítele, který vám bude dělat společnost pěknou řádku let, může být papillon tou správnou volbou. Jak se o papillona starat a kdo je jeho ideálním páníčkem?

Papillon – základní informace

Jedná se o malé plemeno pocházející z trpasličích španělů, kteří byli již ve středověku populární u šlechty, zejména ve Španělsku a Itálii. Postupně se rozšířili i do dalších zemí Evropy, například do Francie. Z děl slavných malířů je patrné, že papilloni byli po dlouhou dobu neodmyslitelnou součástí francouzského dvora.

Po francouzské revoluci docházelo k potlačování všeho, co nějakým způsobem souviselo se šlechtou, což se dotklo i papillonů. Plemeno by s největší pravděpodobností vymřelo, kdyby se francouzští a belgičtí chovatelé koncem 19. století nerozhodli pro jeho záchranu. K celosvětovému rozšíření papillonů však došlo až po druhé světové válce. U nás chov papillonů začal až v roce 1985, kdy sem ze Spojeného království dorazila první chovná fena.

Jedná se o plemeno sice malé, zato velmi energické. Papilloni patří mezi zvídavé a ostražité psy, se kterými se určitě nebudete nudit. Své páníčky jsou odhodlaní chránit, na druhou stranu nemají tendenci ničit vybavení domácnosti a poměrně snadno se učí povelům i trikům. Díky tomu se také skvěle hodí do bytu. Venku je koneckonců ani chovat nelze, jelikož jsou citliví na chlad.

Papilloni dorůstají do výšky 23 až 28 centimetrů v kohoutku a váží kolem 2,5 až 4,5 kilogramu. Jsou tedy poměrně drobní, a tak je v případě potřeby snadno přenesete z bodu A do bodu B.

Malá psí plemena. Jaké si vybrat, když si nemůžete dovolit velkého psa

Vzhled

Slovo papillon ve francouzštině znamená motýl. Pojmenování tohoto plemene odkazuje na vztyčená ouška, která svým tvarem připomínají rozevřená motýlí křídla. Srst je dlouhá, lesklá a nemá podsadu. Barva papillona je vždy bílá se skvrnami různých barev. Ocas je dlouhý, vysoko posazený, zatočený a pokrytý dlouhou srstí.

Povaha, chování, temperament

Z hlediska povahy jsou papilloni veselí, společenští, energičtí a hraví. Užívají si přítomnost lidí a dobře se učí novým povelům, proto se skvěle hodí na agility a další psí sporty. Obecně se jedná o poslušné psy, určitě to však neznamená, že by nebylo potřeba nastavit hranice. Papillony je stejně jako jiná plemena nutné vychovávat od štěněte, jinak se může stát, že svým páníčkům přerostou přes hlavu.

S jinými domácími mazlíčky včetně koček vychází velmi dobře, je však lepší je seznámit v nízkém věku. Z větších psů papilloni obvykle strach nemají a často jim dokonce šéfují.

Výborně se snáší také s dětmi, nicméně je nutné vzít na vědomí, že štěňata jsou velmi drobná a hodně malé děti jim mohou neopatrnou manipulací ublížit. Z tohoto důvodu je lepší nenechávat dítě se štěnětem o samotě.

Nejlínější psí plemena. Jakého psa vybrat, pokud nemáte rádi dlouhé procházky

Péče o papillona

Jedná se o bytového psa, který má rád vyvýšená místa. Proto se nedivte, když papillona občas najdete na stole nebo na kuchyňské lince. Dospělí jedinci potřebují zhruba tři půlhodinové procházky denně, u štěňat stačí přibližně desetiminutové venčení třikrát denně. Pokud si štěně či dospělý pes během procházky sedne, znamená to, že je unavený. Papilloni nemají podsadu, v chladných dnech je tedy vhodné psa obléknout.

Jak již bylo řečeno, štěňata papillonů jsou velmi drobná a křehká. Při seskakování z výšky si mohou snadno ublížit, proto je lepší je vždy snést nebo je pouštět pouze na místa, odkud se bezpečně dostanou sama. Ideální je mít velmi malá štěňata pod dohledem.

Srst nevyžaduje žádnou zvláštní péči, ačkoliv je dlouhá. Stačí ji jednou až dvakrát týdně pročesat, stříhání není potřeba. Koupání je doporučováno pouze v nezbytně nutných případech, aby nedocházelo k přílišnému odmašťování srsti. Alespoň dvakrát týdně byste psovi měli vyčistit zuby, abyste předešli paradentóze. Rovněž je nutné myslet na pravidelné zastřihování drápků.

Samotu papilloni snáší špatně, jelikož jde o společenské plemeno. Proto je potřeba je na samotu navykat postupně a již od štěněčího věku.

Zdraví a možná onemocnění

Papilloni jsou obecně zdraví, nicméně k některým potížím jsou náchylnější než jiná plemena. U malých psů se často objevuje luxace pately (vykloubení čéšky). Dalším možným problémem je hypoglykémie (nízká hladina cukru v krvi), progresivní retinální atrofie (degenerace oční sítnice) či kolaps průdušnice. Zároveň jde o plemeno, které hůře snáší anestezii, což je potřeba vědět v případě chirurgických zákroků.

Štěňata se rodí s otevřenou fontanelou. Později k jejímu uzavření může, ale nemusí dojít. V takovém případě je nutné zabránit úderům do hlavy, protože by je pes nemusel přežít.

Mnoha zdravotním problémům můžete předejít tím, že psa koupíte u renomovaného chovatele, který má přehled o genetických predispozicích štěňat.

Jack Russell teriér je psík, který překvapí. Pozor na jeho lovecké pudy

Je papillon tím pravým psem pro vás?

Papilloni jsou velmi dobře cvičitelní a obecně poslušní, proto je lze doporučit i začínajícím chovatelům. Hodí se mimo jiné i do rodin s dětmi a k lidem, kteří již nějaké domácí mazlíčky mají.

Počítejte s tím, že papillon je dlouhověké plemeno a společnost vám bude dělat klidně i 15 let. Nejspokojenější bude, když jej zapojíte do běžného života a věnujete mu dostatek svého času a pozornosti. Pokud hledáte veselého, energického, neagresivního a věrného přítele, je papillon vhodným plemenem pro vás.

Zdroje: spokojenypes.cz, wikipedia.org, dogtime.com, thekennelclub.org.uk

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Papillon je veselý a společenský pes, se kterým se rozhodně nebudete nudit