Menu
WomanOnly
Domácnost

Péče o pokojové rostliny v zimě. Co musíme dělat jinak?

Péče o pokojové rostliny v zimě bývá často podceňována. Přitom stejně jako my, i pokojové rostliny potřebují speciální péči. Poradíme vám jak na ni!


Zalévání pokojových rostlin v zimě

Nedostatek zálivky? Problém bude nejspíš jinde

Naše péče o pokojové rostliny bývá často dobře myšlena, ale špatně prováděna, protože špatně pochopíme, co naše rostliny potřebují. Takové chřadnutí většinou vnímáme jako nedostatek zálivky, a tak je začneme zbytečně přelévat. Bohužel jim tím akorát více uškodíme. V chladnějších místnostech se totiž voda z květináčů odpařuje pomaleji. Kořeny proto začnou nahnívat, což poznáme podle hnědnutí a opadávání spodních listů. S takovou pokojovou rostlinou se můžeme téměř hned rozloučit.

Právě v zimě potřebují pokojové rostliny zálivky méně. Jsou-li ve vegetativním stavu, platí pro ně pravidlo, že čím méně světla mají, tím méně vody potřebují. Většina z nich sucho přečká bez obav, a tak je lepší zalévat je jen jednou týdně. Ještě lépe uděláte, pokud je budete místo zalévání rosit. Výjimku tvoří fialky, azalky a bramboříky, kde se péče o pokojové rostliny neliší po celý rok.

Brambořík. Pokojová rostlina vhodná do podzimních a zimních dnů. Jak na jeho pěstování?

Umístění pokojových rostlin

U okna ano, ale co nejdál od radiátoru

Pokud je vaše péče o pokojové rostliny řádná, ale stejně se jim nedaří, zamyslete se nad jejich umístěním. Nemáte je náhodou poblíž topení nebo dokonce na okenním parapetu? Pokud ano, problém může být pravděpodobně zde. Pěstování pokojové rostliny na okenním parapetu je pochopitelné. Rostlina má dostatek světla a tepla, a navíc tato kombinace zelených rostlin a jasných oken působí příjemně.

Jenže v zimě je třeba myslet více na speciální péči než na krásu interiéru. Pod okny bývají totiž umístěna topná tělesa, která vyzařují opravdu intenzivní teplo. Díky tomu se voda z květináče rychleji odpařuje. Častější zalévání ale problém nevyřeší – jak jsme již zmínili, kořeny začnou nahnívat. Jednoduchým řešením je pokojové rostliny přemístit dál od topení, ale současně je potřeba u toho myslet na dostatek světla.

Pokojové rostliny potřebují slunce

Kam tedy s pokojovkou ideálně zamířit? Samozřejmě k jinému oknu, ale bez topení, aby pokojová rostlina nepřišla o světlo. Toto okno ale po celou zimu neotvírejte. Průvan škodí nejen nám, ale hlavně pokojovým rostlinám, které mohou prochladnout. Do druhého dne je dokonale odrovná. Nepomůže ani kombinace teplé místnosti a otevřeného okna. Zemina je totiž vždy chladnější než vzduch v místnosti, a to zvláště pokud je vlhká. Chladná zemina zastavuje příjem výživy, takže květiny tím pádem přestanou růst.

Žloutnutí listů pokojových rostlin

Pokojové rostliny potřebují světlo

Jak poznáte, že pokojové rostliny nemají dostatek světla? Jednoduše. Řeknou vám to samy – zežloutnou jim listy. Právě žloutnutí listů pokojových rostlin je nejčastějším problémem, se kterým si jejich majitelé neví rady. Většinou jen odstřihnou odumřelé části rostlin a doufají, že je problém vyřešen. Žloutnutí listů u pokojových rostlin ale znamená, že mají nedostatek světla.

Prvním krokem je proto jejich přemístění do světlejší místnosti, ideálně na jižní stranu, nebo blíže k oknu. Není žádným tajemstvím, že rostliny přijímají světlo skrze listy. Proto by měla být dalším krokem výměna záclon za světlejší nebo krajkové, které propouští více světla. Máte-li rolety, nechte je alespoň kvůli pokojovkám přes den roztažené.

Nenáročné pokojové rostliny. Které čistí vzduch a udělají parádu?

Domácí lesk na listy je nejlepší pomocník

Posledním důležitým krokem je domácí lesk na listy. Ten pomáhá odpuzovat prach, a tak si ušetříte práci s otíráním listů. Zároveň je dobrý v tom, že obsahuje parafinový olej, který funguje jako ochrana proti škůdcům. Domácí lesk na listy má však dvě nevýhody.

Tou první je, že se nehodí pro všechny rostliny, například orchideje, palmy, kapradiny a rostliny s chlupatými listy. Druhou nevýhodou je zanechávání skvrn na nábytku, a tak je třeba při manipulaci s ním zacházet opatrně. Přesto je domácí lesk na listy tím nejlepším, pokud chcete pokojovým rostlinám skutečně pomoci.

Nezapomínejte na vyšší vlhkost vzduchu

Optimální vlhkost vzduchu pro pokojové rostliny je kolem 60 %. V místnostech, které jsou vytápěny ale takové hodnoty jen těžko dosáhnete. Vlhkost se sotva vyšplhá na 30–40 %. Zatímco v zimě si rádi přitopíme klidně i na 25–28 °C, rostlinám tím zatopíte akorát na pořádný malér. To se projeví nejen žloutnutím a zasycháním listů, ale hlavně tím vytváříte skvělé podmínky pro výskyt listových. Jaká je tedy ideální teplota pro pokojové rostliny? Kolem 15–20 °C.

Péče o kvetoucí pokojové rostliny v zimě

Za okny mrzne až praští, ale vás doma hřeje nejen neustálý přísun teplého čaje, ale hlavně přítomnost kvetoucích pokojovek. Jak této harmonie docílit? Samozřejmě specifickou péčí, za níž se vám kvetoucí pokojovky odvděčí nádhernými květy. Kvetoucí pokojové rostliny potřebují přísun živin po celý rok včetně zimy.

Hnojte je tedy tak, jak jste zvyklí. Vyhněte se také přítomnosti zrajícího ovoce. Jedna taková mísa s jablky či pomeranči poblíž kvetoucích pokojovek nebo řezaných květin vám odrovná rostliny do druhého dne. Zrající ovoce totiž vylučuje ethylen, který urychluje odkvétání. Mezi na ethylen nejcitlivější květiny patří brambořík, ale také řezané růže, gerbery či karafiáty.

Jak vyrobit přírodní hnojivo pro pokojové rostliny? Z banánové slupky!

Tipy na závěr

V zimě nechte pokojové rostliny odpočívat. S hnojením počkejte do jara (výjimku tvoří kvetoucí pokojové rostliny) a rozhodně je ani nepřesazujte. Jediné, co od vás pokojové rostliny v zimě potřebují je méně zálivky, více světla, nepřetopenou místnost a pravidelné odstraňování odumřelých listů a květů. Jak vidíte, péče o pokojové rostliny v zimě není nijak náročná. Pokud nezapomenete na tyto rady, máte jistotu, že vás vaše pokojové rostliny budou těšit i na jaře a po celý příští rok.

Ohodnoťte tento článek:
4,1
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Péče o pokojové rostliny v zimě. Co musíme dělat jinak?