Pecky z ovoce: které můžete jíst a které jsou jedovaté?
Šárka Jirchářová
10. 6. 2018
Někteří z nás pecky z ovoce nesnáší, jiní je bez problémů polykají. Věděli jste ale, že existují pecky zdraví prospěšné a pak takové, které jsou pro člověka dokonce jedovaté?
Enzymy i toxiny
Jadérka skrývající se v ovoci obsahují důležité enzymy a další živiny, díky kterým se může vyvinout klíček a rostlina je schopná plodit. V některých případech ale uvnitř číhají i zdraví škodlivé toxiny. Proto je dobré vědět, které pecky můžete bez obav jíst a kterým byste se měli obloukem vyhnout.
Pecky, které můžete spolknout
Citrusy
Pecky, které najdete v citrusech obsahují limonoidy, které mají antivirotické a protirakovinné účinky. Navíc mají schopnost snižovat hladinu cholesterolu v krvi. Až vám příště během odšťavňování spadne do skleničky i nějaká ta pecka, nechte ji tam a bez obav šťávu vypijte.
Granátové jablko
Pecičky z granátového jablka jsou zásobárnou vitaminu C a antioxidantů. Pouhé jedno granátové jablko vám dodá polovinu doporučené denní dávky céčka a jako bonus zažene chutě na sladké.
Hroznové víno
Pecky ukryté v kuličkách hroznového vína jsou přímo nadupané prospěšnými látkami. Obsahují vitamin E, kyselinu linolovou, flavonoidy a účinné antioxidanty. Výtažky z peciček hroznového vína se používají k výrobě různých potravinových doplňků, které tlumí negativní účinky volných radikálů.
Papája
Antioxidační účinky mají i pecky ukryté v papáje. Obsahují flavonoidy, fenoly a také enzym papain, který podporuje trávení a pomáhá při shazování nadbytečných kilogramů.
Vodní meloun
Jíte meloun i s peckami? Děláte dobře. Obsahují totiž zinek, železo a také trochu bílkovin. To vše může vašemu tělu velmi prospět.
Avokádo
Avokádo obsahuje zdravé tuky a další prospěšné živiny. Až si budete příště dělat quacamole, pecku do koše rozhodně nevyhazujte. Je totiž plná antioxidantů, zejména polyfenolů a také vlákniny, která upravuje trávení. V Jižní Americe pecku z avokáda používají k léčbě úplavice a k boji se zácpou, průjmem a žaludečními vředy. Prý dokáže dokonce snížit hladinu krevního cukru.
Kakaové boby
Pecky ukryté v plodech kakaovníku, neboli kakaové boby, mají příznivé zdravotní benefity. Působí blahodárně na srdce a cévní systém, mají protizánětlivé účinky a dokážou snížit krevní tlak.
Pozor na množství
I zdravé pecky mohou nadělat neplechu, a to v případě, že to s nimi přeženete. Pokud si dáte pár kuliček hroznové vína nebo v pomerančové šťávě vypijete např. 7 zatoulaných semínek, je to v pořádku. Ve větším množství však mohou způsobit zácpu. V horším případě hrozí, že se pecky zachytí v klcích trávicího traktu nebo v kličce slepého střeva a způsobí v něm zánět. Pokud chcete co nejlépe využít blahodárných účinků zdravých ovocných pecek, poohlédněte se po volně prodejných extraktech, které jsou v lékárnách běžně k dostání.
Pecky, které škodí
Broskve, meruňky, jablka, hrušky a třešně
Jádra těchto druhů ovoce obsahují amygdalin. Tato látka je neškodná ve chvíli, kdy zůstává uvnitř pecky. Jakmile však jadérko praskne, navlhne nebo ho rozžvýkáte, amygdalin se rázem promění v jed ve formě kyanidu. Pokud se ve větším množství dostane do lidského těla, hrozí akutní příznaky otravy, jako je zvracení, křeče a dýchací potíže. Kyanid může způsobit dokonce záchvat nebo kóma. Pokud však omylem sníte jedno dvě jadérka, žádná otrava vám nehrozí.
Hořké mandle
Hořké mandle, tedy plody mandloně obecné rovněž obsahují potencionálně nebezpečný amygdalin. Sladké mandle, které najdeme běžně v obchodech jsou však při maximální denní dávce 40 g zcela bezpečné.
Kešu
Kešu jsou semena plodů exotického stromu ledvinovníku západního a obsahují oxaláty. Při úměrné dávce poškození zdraví nehrozí, ale neměli byste se jimi přejídat. Pokud máte nemocné ledviny nebo žlučník, je rozumné se kešu oříškům raději vyhnout.