Menu
WomanOnly
Zdraví a výživa

Pelargonie nezdobí jen terasy a balkóny. Jakými účinky mohou překvapit?

Pelargonie všichni známe jako okrasné rostliny, které krášlí naše balkóny a terasy. Málokdo však ví, že pelargónie mají také léčivé účinky. Využívají se i v aromaterapii a voňavkářství či k barvení látek. Pojďme si tedy pelargonie blíže představit. Začněme třeba jejich jménem – říká se jim totiž muškáty. Mezi pelargoniemi a muškáty totiž není žádný rozdíl.

Pelargonie – druhy a odkud pochází

Pelargonií existuje opravdu velké množství různých druhů, je jich snad na tři sta. Původně pocházejí z tropických afrických oblastí. Oplývají mnoha pestrými barvami, jsou to trvalky a říká se jim také muškáty nebo čapí nos. Pod názvem muškáty je asi tak nějak známe všichni. Jednu dobu byly velkým hitem – muškáty v oknech patřily k něčemu naprosto samozřejmému.

Mezi nejpěstovanější druhy patří odrůdy pelargonie páskaté (Pelargonium zonale), ale třeba i pelargonie velkokvětá (Pelargonium grandiflorum) – známá jako anglický muškát a pelargonie štítnatá (Pelargonium peltatum), které se říká převislý muškát. Většinou opravdu tyto muškáty najdeme v truhlících na oknech či balkónech, v záhonu na zahrádce určitě ne, protože zimu u nás by nepřežily.

Pěstování pelargonií a jejich přezimování

Pelargonie jsou totiž velmi náchylné na teplotní změny a velké rozdíly teplot. Také bohužel velmi snadno podléhají různým chorobám a škůdcům. Mají rády slunná a světlá místa, ale nesnesou zase přílišné horko a přímé slunce, které by je mohlo spálit. Ideální je pro ně teplota okolo 20 °C.

Stejně tak je pro ně nevhodná velká zima a mráz, přezimovat mohou v chladnějších prostorách, ale v nichž nemrzne. Protože pelargonie nesnášejí prudké změny teploty, je vhodné nechávat je zvykat na rozdílná teplotní prostředí postupně. Ideální pro přezimování pelargonií je teplota okolo 12 – 15°C, u pelargonie velkokvěté je to lépe 10 °C. Postupně se také omezí zálivka a případné hnojení, a to už od konce srpna.

Pelargonie vonná – účinky

Některé druhy vonných pelargonií mají výraznou a specifickou vůni, proto se uplatňují v aromaterapii nebo se také přidávají do parfémů. Každá pelargonie voní jinak, dle toho, o jakou vypěstovanou odrůdu se jedná. Mezi odrůdy vonné pelargonie (Pelargonium graveolens) patří například Pelargonium graveolens x tomentosum (voní po růžích a mátě), Pelargonium radens (voní po citrusech), Pelargonium quercifolium (voní po jehličí a kadidle), Pelargonium fragrans (voní po muškátovém oříšku), Pelargonium odoratissimum (voní po zralých hruškách), Pelargonium capitatum (má nasládlou růžovou vůni).

Muškát v aromaterapii

Vonné pelargonie obsahují zejména geraniol, esenciální oleje z pelargonie pak můžeme sehnat pod názvy: geránie, geranium růžové, muškát vonný, muškát omamný. Působí proti stresu a přepracování, je velmi vhodný pro ženy, pomáhá s menstruačními problémy nebo ženám v klimakteriu. Široké využití má esenciální olej z muškátu i v kosmetice.

Využití vonných pelargonií

Listy vonných pelargonií se sbírají a suší jako potpourri, dávají se také do prádla jako ochrana proti molům. Můžete si z nich ale i připravit lahodný čaj či ovonět jimi zavařeniny. Další možností je přidat si je do koupele nebo si z nich vyrobit vonnou pleťovou vodu k vyčištění, osvěžení a regeneraci pleti. Pleťovou vodu připravíme jako studený macerát, nebo vychlazený odvar. Je lepší ji ale brzy spotřebovat a uchovávat v chladu, ideálně v ledničce po dobu dvou až tří dnů.

Muškát – léčivé účinky

Různé druhy muškátu se využívají různě a také obsah silic a léčebných látek se v nich liší. List a květ muškátu však má obvykle tyto účinky:

  • celkově uklidňuje, podporuje dobrý spánek, navozuje dobrou náladu
  • uvolňuje hleny z dýchacích cest a působí proti bakteriím a virům
  • pomáhá při revmatismu a autoimunitních zánětech
  • využívá se v aromaterapii, tedy léčí pomocí vdechování vonné silice
  • je vhodný pro žen všech věkových kategorií
  • využívá se v kosmetice pro zdravou pleť i vlasy

Pelargonie růžová na čaj

Výborný a lahodný čaj si můžete připravit také z pelargonie růžové, která se využívá rovněž jako léčivka – ve formě tinktury, která má podobné léčivé účinky jako ostatní druhy pelargonií.

Příprava čaje z pelargonie:

1 vrchovatou polévkovou lžíci umytých a nadrobno pokrájených čerstvých listů pelargonie pokrájejte přelijte cca 350 – 500 ml vroucí vody do velkého hrnku a nechte 15 minut louhovat, poté sceďte a popíjejte

Tinktura z pelargonie sidonské: Nejlepší přírodní antibiotikum!

Pelargonie sidonská pocházející z Jižní Afriky má široké léčebné využití už po celá staletí. K léčebným účelům se využívá kořen, a to u rostliny starší tří let. Kořen pelargonie obsahuje spoustu cenných látek, například fytosterolů, flavonoidů a mnoha dalších. A nejlepší využití tohoto léčivého kořene je ve formě lihové tinktury.

Tinktura z pelargonie sidonské má silný antibakteriální, antimykotický i antivirový účinek a používá se při léčbě zánětů dýchacích cest a viróz, například taky herpetických infekcí. Tyto účinky byly potvrzeny na základě řady prováděných studií. Pelargonii sidonskou EPs 7630 obsahuje také poměrně nový farmaceutický přípravek, který je určený k léčbě zánětu dýchacích cest.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Pelargonie nezdobí jen terasy a balkóny. Jakými účinky mohou překvapit?