Pelyněk neboli Artemisia (podle řecké bohyně Artemis) je velmi hořká bylina, kterou najdeme u nás v okolí řek a cest. Je součástí známého absintu a bylinných směsí na trávení. Jeho užívání ale není úplně bezpečné, je totiž toxický. Pelyněk je však také považován za mocnou magickou bylinu. V čem nám může být prospěšný a na co bychom v souvislosti s jeho užíváním měli dávat pozor?
Kde najdeme pelyněk a k čemu se používá?
Pelyněk roste podél cest, na sušších místech kolem řek, na rumištích a okrajích polních cest. Sbírá se jeho kvetoucí nať, a to v průběhu celého léta, kdy pelyněk kvete. Poznáte jej podle stříbřitých listů i charakteristického aroma.
Pelyněk se odjakživa užíval jako důležitá přísada do různých likérů a alkoholických nápojů. Slouží i jako digestivum, tedy ke zmírnění trávicích potíží a na povzbuzení trávení. Známý je pelyněk jako absinth (zelená víla), sušený pelyněk se zase může také použít v menším množství jako koření k masu, neboť zvýrazní jeho chuť a pomůže nám k lepšímu trávení.
Jaké známe druhy pelyňku?
Pelyňků se vyskytuje více druhů. Jako léčivé rostliny slouží především pelyněk pravý (Artemisia absinthium), ale také pelyněk černobýl (Artemisia vulgaris), i když ten má již slabší účinky než pelyněk pravý. V minulosti, hlavně ve středověku, se k léčebným účelům využíval také pelyněk brotan (Artemisia abrotanum), kterému se říkalo boží dřevec a sloužil například k vyvolání potratu. Ostatní druhy pelyňku se pro léčebné účely příliš nehodí.
Co obsahuje pelyněk a jaké má léčivé účinky?
Pelyněk má přirozeně velmi hořkou chuť. Obsahuje třísloviny, flavonoidy, silice a toxický thujon. Ve velmi malých dávkách je pelyněk dobrý na trávení a při žlučníkových potížích, podporuje tvorbu žaludečních šťáv, tlumí křeče, vyvolává menstruaci. Může pomoci při otravě jídlem nebo k vyhánění vnitřních parazitů.
Používá se však spíše zevně, a to třeba proti blechám a jiným zevním parazitům u psů, stačí jen pořádnou kytici pelyňku položit do psího pelechu nebo do boudy. Obecně se ví, že pelyněk odpuzuje hmyz, parazity, vyhání cokoliv obtížného, traduje se, že údajně zaháněl i vodníky. Každopádně je zjevné, že v magickém léčitelství a při zaříkávání měl opravdu hojné využití.
Pelyněk a nežádoucí účinky
Vzhledem k obsahu jedovatého thujonu, který se nachází také v šalvěji a vratiči, je vhodné užívat pelyněk vnitřně pouze ve výjimečných případech a v malém množství. V žádném případě není vhodný pro děti, těhotné a kojící ženy. Má abortivní účinky, tedy způsobuje potrat či předčasný porod, čehož se využívalo hlavně v minulosti. V současné době umí jeho vůně podpořit porod, pokud se dítěti nechce na svět. Porodní báby byly například zvyklé vykuřovat pelyňkem místnost, v níž žena rodila, anebo se pelyněk dával rodičkám pro snazší vypuzení dítěte pod postel.
Otrava thujonem se projevuje jako silná nervová podrážděnost, halucinace, nevolnost, dávení a zvracení, celková slabost, křeče až epileptické záchvaty, silné bolesti hlavy, poškození vnitřních orgánů, při zevním kontaktu vyrážky, a dále již šokový stav, ochrnutí dýchacího centra a může nastat i smrt. Právě tato látka může způsobovat nežádoucí účinky po požití absintu, nicméně se uvádí, že dnes jsou psychotropní a toxické účinky absintu spíše přeceňovány a kdoví jaké látky se v absintu vyskytovaly dříve v minulosti.