Kdo by neznal chladivý závan mentolu, který najdeme v mnoha žvýkačkách a bonbónech! Olej z máty peprné je totiž vynikající jak při použití v aromaterapii, tak v některých případech také vnitřně. Záleží vždy na jeho koncentraci, což je zásadní z toho důvodu, abychom si při jeho užívání nepoleptali sliznici. K čemu všemu se peprmintový olej používá a jak jej můžeme využít hlavně v létě?
Peprmintový olej v aromaterapii
Máta peprná je hojně používaná léčivka, která je proslulá svým vysokým obsahem mentolu. Bez mátového čaje na dobré trávení si leckdo nemůže představit svůj den, máta se přidává do mnoha čajových směsí určených k léčbě trávicích potíží. Chladivý mentol obsažený v mátě je zase vhodný k masážím, uvolnění a tlumení bolestí namožených svalů a kloubů, ale třeba i ke kosmetickým účelům, například na akné či mastné vlasy se zvýšenou tvorbou lupů. Pojďme se zaměřit na mátový neboli peprmintový olej (mint oil), který se využívá hlavně v aromaterapii.
Mátový čaj nejen na žaludek. Proč je máta peprná vhodná hlavně v létě?
Koncentrovaný peprmintový olej se nabízí v malých lahvičkách jako 100 % esenciální mátový olej nebo olej z máty kadeřavé a podobně. Tento mátový olej je určen výhradně k aromaterapeutickému použití, nejčastěji k inhalaci nebo do aromalampy. Čistý neředěný olej se nesmí používat na pokožku, natožpak na sliznice, mohlo by dojít k poleptání. Tyto oleje zpravidla nejsou určeny ani po naředění k vnitřnímu použití.
Účinky mátového oleje
Po naředění s nosným olejem, například olivovým, mandlovým, rýžovým, hroznovým, kokosovým či bambuckým máslem je lze aplikovat pouze na pokožku. Jejich aromaterapeutický účinek je především osvěžující, uvolňující, stimulující duševní výkonnost a odstraňující nevolnost a závratě, například při nevolnosti v dopravních prostředcích (kinetóze) nebo při těhotenských nevolnostech. Působí též proti bolestem hlavy a migrénám nebo také k uvolnění dýchacích cest při nachlazení.
Peprmintový olej ale může být také například ve formě mátových kapek určen k vnitřnímu použití vyloženě na podporu trávení či proti žaludeční nevolnosti. Naředěný a ne příliš koncentrovaný peprmintový olej lze použít i při přípravě domácích cukrovinek nebo do míchaných nealko či alkoholických nápojů. A buď si ho můžeme vyrobit, anebo koupit. Stejně tak se dá připravit i peprmintový výluh v lihu, který se perfektně hodí rovněž na štípance od komárů a po bodnutí hmyzem. Pokud si ale například chceme vyrobit domácí repelent proti klíšťatům, je dobré třeba sáhnout po 100 % esenciálním bio oleji z máty, který je velmi silný.
Domácí výroba peprmintového oleje z máty
Nejprve se podíváme, jak si můžeme přímo z máty, která nám třeba roste na zahradě či v truhlíku, vyrobit domácí peprmintový olej. Natrhejte si čerstvou mátu, která vám roste na zahradě a kupte si kvalitní olivový olej, případně třeba také olej z hroznových jader, rýžový olej nebo mandlový olej. Mátové lístky a celou nať rozdrťte v hmoždíři , celou nadrcenou směs dejte čisté do zavařovací sklenice, zalijte olejem, pečlivě uzavřete a postavte na dva týdny na přímé slunce na okenní parapet nebo na terasu. Každý den se snažte směs protřepat. Poté sceďte hotový mátový olej do čisté sklenice, uzavřete a uchovávejte v chladu a temnu, ideálně v ledničce. Pokud jde o kvalitní panenský olivový olej, ten do lednice nedáváme, změnil by svou strukturu.
Existuje ale více jiných způsobů jak vyrobit peprmintový olej. Můžete předešlý postup opakovat, ale olej slít už po 24 hodinách, opět natrhat a nadrtit další čerstvou mátu, směs nechat louhovat den a noc a celý tento proces opakovat 5x po dobu pěti dní. Díky tomuto postupu bude olej koncentrovanější. Olivový olej můžete nechat v chladné místnosti nebo použít i ve výsledku láhev z tmavého skla, aby se k již hotovému oleji nedostalo slunce. Takto vyrobený olej určitě můžete používat libovolně ke všem účelům, jak v potravinářství, tak třeba v kosmetice, k výplachům úst a ke kloktání, k osvěžujícím masážím, na aknózní pokožku a podobně.
Repelent proti klíšťatům z mátového oleje
Další možností je vyrobit si účinný repelent proti klíšťatům. Připravte si 60% líh, destilovanou vodu a 100 % esenciální olej z máty, dále také rozprašovat ve skle. Nejprve si v malé uzavřené skleněné lahvičce nechte asi týden odstát trochu lihu, v němž rozmícháte pár kapek esenciálního oleje. Každý den lahvičku protřepejte. Pak tuto směs nalijte do rozprašovače a smíchejte s destilovanou vodou a můžete používat jako repelent proti klíšťatům. Sprej můžete uchovávat v ledničce, bude příjemným a chladivým osvěžením na pokožku celého vašeho těla v létě. Dávkujte například 3 až pět kapek 100 % esenciálního oleje, 5 ml lihu a 150 ml destilované vody.
Zdroje: ireceptar.cz, bozka.cz, aromaterapie, womanonly.cz