Jedním z nejdůležitějších pravidel pro zachování zdraví je dostatečný pitný režim. Úplně ideální je dodržovat ho pomocí čisté obyčejné vody. Někdo pije ale třeba jen vodu perlivou. Nehrozí mu sice žádné velké zdravotní komplikace, ale pro organismus to není ani prospěšné.
Perlivou vodu pili už ve středověku
Prameny vod s vyšším obsahem oxidu uhličitého, které perlily malými bublinkami a měli nakyslou svěží chuť, vzbuzovali od nepaměti zájem i našich předků. Specifická chuť dala těmto vodám název kyselky, vedle toho měli ale i různá lidová pojmenování. Třeba vinné nebo pivní prameny, také medokyš něbo ščavica. Přírodní kyselky se už ve středověku stávaly oblíbenými nápoji zámožných vrstev.
Dříve ale kyselky nevzbuzovaly zdravotní obavy, protože se stále jednalo o nápoje, které lidé konzumovali jen občas, nikoli pravidelně. Dnes je však situace jiná, stále větší počet lidí pije jenom balené perlivé vody, což není nijak dobré.
Proč nepít kyselku pořád
Současné perlivé vody, včetně těch přírodních minerálních, obsahují oxid uhličitý v naprosté většině uměle dodávaný, a to v množství vyšším, než by odpovídalo přírodnímu obahu.
CO2 ale například způsobuje silnější prokrvení sliznice, zároveň ale snižuje citlivost chuťových receptorů, čehož někteří výrobci využívají k překrytí nepříjemné chuti některých vod.
CO2 je navíc přirozený odpadní produkt našeho organismu, který za normálních podmínek pouze z těla vylučujeme. Proto není jeho konzumace fyziologicky normální.
Perlivá voda také mírně zvětší vylučování žaludečních šťáv a zrychlí průchod potravy žadludkem a trávicím ústrojím. To není například vhodné pro lidi, kteří se snaží zhubnout, kteří naopak potřebují, aby strava procházela co nejpomaleji, aby jim pocit sytosti vydržel.
Nehrozí vám žádné velké riziko
Že není pití perlivé vody příliš prospěšné ještě neznamená, že může zdravého člověka nějak ohrozit. Organismus většinu diskutabilních efektů zvládne. V naprosté většině případů to zvládne i nemocný nebo starší člověk, otázkou ale je, zda to není zbytečná zátěž.