Menu
WomanOnly
Zahrada

Pěstování muškátů: Jak si zajistit bohatou záplavu květů od jara do podzimu?

Pelargonie, běžně známé jako muškáty, jsou okrasné trvalky, které se nejčastěji pěstují za okny. Pokud jim dopřejete adekvátní péči, odvděčí se vám kvetením trvajícím od jara až do podzimu. Jak se o muškáty starat a s jakými dalšími rostlinami je zkombinovat?

V našich podmínkách se obvykle pěstují kultivary pelargonie páskaté, jež vytváří bohatá dekorativní květenství. Oblíbené jsou také kultivary pelargonie velkokvěté, kterou lze znát též pod názvem anglický muškát, a pelargonie štítnaté, jíž se běžně říká převislý muškát. Některé muškáty začínají kvést brzy na jaře, jiné až v průběhu června. Prakticky všechny druhy však vydrží až do prvních mrazů. Existují také druhy, které kvetou celoročně.

Většina druhů muškátů pochází z jižní Afriky, s některými se lze ve volné přírodě setkat také ve východní Africe nebo jižní Austrálii. Do Evropy, konkrétně do Nizozemska, byl muškát poprvé dovezen v roce 1600.

Pěstování muškátů – jak se o ně starat, aby krásně kvetly?

Pelargonie se pěstují jako okrasné rostliny v truhlících, případně v závěsných nádobách, méně často také na záhonech. Jsou poměrně náchylné vůči různým škůdcům a nákazám, proto je potřeba jim věnovat dostatečnou péči a pravidelně je kontrolovat. Další nebezpečí představuje ostré slunce, které může spálit mladé rostliny, a minusové teploty, v důsledku nichž mohou muškáty namrzat. Z tohoto důvodu je nutné muškáty zazimovat.

Nejlépe se bude většině druhů muškátů dařit na slunečném nebo alespoň dostatečně světlém stanovišti, nicméně existují i zástupci, kterým přímé sluneční paprsky nesvědčí (např. Pelargonium grandiflorum). Na zimu je třeba muškáty přenést do světlé místnosti.

Aby muškáty bohatě kvetly, potřebují úrodnou, vlhkou, ale dostatečně propustnou půdu. V případě přemokření dochází k uhnívání kořenů a v krajních případech k úhynu celé rostliny. Kvetení podpoříte pravidelným hnojením a také pravidelným odstraňováním odkvetlých květů.

Kakost není plevel, ale okrasná květina s léčivými účinky

Jak často muškáty zalévat?

Muškáty jsou obecně odolné vůči suchu a většinou jim stačí jedna zálivka týdně, nicméně záleží na teplotních podmínkách. V období sucha může být potřeba o něco častější zalévání než na jaře a na podzim. Vždy dbejte na to, aby substrát nebyl přemokřený a muškáty nestály ve vodě.

Vždy zalévejte pouze substrát, nikoliv květy. Zalévání muškátů přes květy by mohlo vést k vyšší náchylnosti vůči škůdcům.

Čím hnojit muškáty?

Do zálivky můžete každých 14 dní přidat speciální hnojivo na muškáty nebo univerzální komplexní hnojivo. Na podzim je v rámci přípravy na zimu vhodné používat hnojiva obohacená o draslík, po zbytek roku je doporučováno užívat hnojiva s vyšším obsahem fosforu.

S čím muškáty kombinovat?

Muškáty se pěstují především ve venkovních květináčích a truhlících. Krásně vypadají jak samostatně, tak v kombinaci s jinými okrasnými rostlinami.

Květiny, které lze kombinovat s muškáty:

Jako jedna z možností se nabízí také kombinace různých barev muškátů. K dostání je široká paleta odstínů růžové, fialové, červené, bílé apod. Zajímavě může vypadat také kombinace muškátů převislých a vzpřímených.

Jak ostříhat odkvetlé muškáty?

Po odkvětu, tedy na podzim nebo na začátku zimy, je vhodné muškáty ostříhat. Zůstanou díky tomu zdravé, silné a na jaře opět pěkně vykvetou. Některé druhy muškátů je vhodné seříznout radikálně, jiné stačí zkrátit pouze mírně. U všech druhů je však potřeba odstranit suché nebo žluté listy a všechny uschlé nebo poškozené části. Po zastřihnutí jsou muškáty připravené na zazimování.

Pelargonie nezdobí jen terasy a balkóny. Jakými účinky mohou překvapit?

Zazimování muškátů

Již na přelomu léta a podzimu léta je vhodné začít muškáty na zazimování pomalu chystat. To znamená, že byste postupně měli omezovat zálivku a začít používat hnojiva s vyšším obsahem draslíku, popřípadě hnojiva zcela vysadit. Poté, co muškáty odkvetou, proveďte řez. Jak již bylo řečeno, zaměřit byste se měli především na uschlé, žluté či jinak poškozené části. Od věci není ani preventivní ošetření proti běžným škůdcům a houbovým chorobám.

Ještě před tím, než teploty klesnou k nule, muškáty přeneste na místo s teplotou mezi 5 a 10 °C. Při výběru vhodného místa myslete také na to, že i při přezimování muškáty potřebují hodně světla. Nelze je proto nechat například v garáží nebo tmavé chodbě.

Přes zimu můžete muškáty nechat ve stávající nádobě. Nezapomeňte je čas od času zkontrolovat a také zalít, mezi jednotlivými zálivkami však nechejte vyschnout substrát, abyste předešli přemokření. Pokud zaznamenáte, že některou z rostlin napadli škůdci nebo nějaká choroba, ihned ji zlikvidujte a ostatní ošetřete vhodným přípravkem.

S hnojením a častější zálivkou opět začněte až na jaře (nejlépe začátkem března). Pokud je to potřeba, zastřihněte muškáty do požadovaného tvaru. Jakmile pominou ranní mrazíky, můžete je přemístit ven.

Choroby a škůdci muškátů

Příčinou chorob muškátů bývá nesprávná péče, popřípadě nesprávně zvolené stanoviště. Při pěstování muškátů je třeba pamatovat především na dostatek světla, pravidelnou zálivku a dostatečně propustný substrát. Muškáty nemají rády přemokření a právě nadbytek vlhkosti může vést k různým houbovým onemocněním.

Nejčastější houbovou chorobu představuje rez, která se projevuje žlutými či světle hnědými skvrnami na listech. Rychle se šíří, proto je nutné postižený muškát odstranit z blízkosti ostatních rostlin a použít speciální postřik. Prevencí je střídmější zálivka a zalévání muškátu nikoliv přes květy, ale pouze na substrát.

Světlé, postupně hnědnoucí skvrny jsou projevem plísně šedé, která napadá listy i stonky. Opět platí, že je potřeba zamezit přemokření rostliny. Kromě přelívání může být na vině také nedostatek světla.

Muškáty mohou napadnout i další choroby virového nebo bakteriálního původu. Projevují se více či méně výraznými skvrnami na listech, pomalým růstem, popřípadě celkově špatným stavem rostliny.

Ze škůdců si na muškátech pochutnají především molice a červci. Zbavíte se jich pomocí běžně dostupných postřiků. S jejich hubením však začněte co možná nejdříve, jinak hrozí, že rostlinu úplně zlikvidují.

Zdroje: wikipedia.org, lovethegarden.com, gardeningknowhow.com, bhg.com

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Pěstování muškátů: Jak si zajistit bohatou záplavu květů od jara do podzimu?