Zelenina je čím dál dražší a kvalita často neodpovídá ceně. Domácí zelenina je mnohem chutnější a zdravější, přece jen víme, čím ji hnojíme. Vypěstovat si vlastní zeleninu není nic těžkého a zároveň v zahradničení můžete najít zálibu a odpočinek.
Do čeho zasadit?
Pečlivě si promyslete, jakou nádobu zvolíte. Každá má svoje pro a proti. Plastové nádoby jsou levnější a jednodušší na údržbu, ale musíte dávat pozor na substrát, který bývá v těchto nádobách vlhký. Poté se můžou objevit plísně a rostliny musíte pomalu a jistě zlikvidovat.
Kamenné nádoby jsou těžší a dražší, ale většinou z nich bývá lepší úroda. Tyto nádoby neudržují vlhkost a teplotu, ať už nízkou nebo vysokou, tak jako plastové nádoby. Velké oblibě se též těší samozavlažovací truhlíky.
Zvolte ten správný substrát, který je vzdušný a bohatý na organické hmoty (rašelinu). Ideálním substrátem pro pěstování zeleniny je takový, který zaručí to, aby semínka a sazeničky nebyly spláchnuty.
Co takhle cherry rajčátka?
Cherry rajčátka jsou velmi populární. Pěkně kvetou, a pak dávají chutné plody, které mají neobyčejnou šťavnatou chuť. Velkou výhodou cherry rajčátek je také to, že stále rodí plody až do podzimu.
Rajčátka vypěstujete ze semen, která klíčí poměrně rychle. Proto se nemusíte bát, že když je zasadíte teď, že by vám nestihla vyrůst. Pokud si netroufáte a bojíte se, že se vám semínka neujmou, nezoufejte. Kupte si sazeničky.
V obchodech zjistíte, že lze pěstovat mnoho odrůd rajčat v různých barvách, ne jen ta červená, ale i oranžová nebo žlutá.
Rajčata umístěte na slunné kryté místo, kde se budou rajčátka vyhřívat.
Budou-li chráněna od deště, zabráníte problémům, které mohou nastat. Může se stát, že rostliny vystavované dešti budou chytat plíseň a uhnívat. Proto i když budete rajčata zalévat, tak moc nepolívejte listy, aby neměly plíseň. Také se může stát, že budou mít plody vodnatější planou chuť. Krytým místem omezíte i zlomení rostlin větrem.
Na balkonech vládnou nejen rajčata, ale i papriky
Společně s rajčaty patří papriky mezi nejoblíbenější zeleninu, kterou si lidé pěstují na svých balkonech.
Paprika se k nám dostala ze Střední Ameriky díky Kolumbovi, který ji dovezl na Pyrenejský poloostrov, odkud se pak šířila dál na východ. Jednalo se o pálivé papriky, dnešní sladké papriky se začaly objevovat až v 19. stol. Dnes narážíme na hybridní papriky, které jsou jak pálivé, tak i sladké a jsou odolnější.
Přesto pálivé papričky jsou oblíbené díky svým kladným účinkům – podporuje zažívání, snižuje hladinu cholesterolu v krvi a prokrvuje sliznici. Také podporují vylučování endorfinu „hormonu štěstí“.
Papriky nesnesou velkou vlhkost, proto musíte dávat velký pozor, aby nebyly přelité!
Stejně jako rajčata uvítají prostředí, které je kryté a kde svítí sluníčko – východní, jižní nebo západní strana, na severní vám neporostou tak, jak byste si přály.