Petúnie zkrášlí parapet i balkon. Jak se o ně starat, aby dlouho vydržely?
Michaela Šilháčková
25. 8. 2021
Petúnie jsou společně s pelargoniemi pravděpodobně nejoblíbenějšími balkonovými květinami. Prodávají se v různých barevných provedeních a s trochou péče budou skutečnou ozdobou terasy, balkonu i okenních parapetů. Co obnáší pěstování petúnií, jak se o ně starat v zimě a jaké choroby jim hrozí?
Pěstování převislých petúnií (surfínií)
Druhů petúnií existuje celá řada. Nejčastěji se na balkonech, oknech a v okrasných zahradách objevují převislé petúnie, označované také jako surfínie. Převislé petúnie jsou dostupné v mnoha variantách. Jejich květy mohou být žíhané, s bílým okrajem i očkem, velké i drobnější, a to v mnoha barevných provedeních od bílé až po fialovou. Vyžadují mírně kyselý substrát a pravidelnou zálivku a hnojení, vzhledem k vysoké náchylnosti k virovým nákazám se většinou nepřezimují.
Jarní květiny. Čím si udělat první radost v přírodě, na balkóně či zahradě?
Nákup a přepichování petúnií
Ideální dobou pro nákup sazeniček je duben. Jsou velmi citlivé na mrazy, proto je nutné počkat, aby se před výsadbou ven řádně vyvinuly. Koncem dubna či v květnu je již můžeme přesadit do květináčů nebo truhlíků a poté je umístit na slunečné místo s teplotou nad 15 °C. Musí být chráněné před deštěm, jinak s největší pravděpodobností dojde k poškození a hnilobě kořenů.
Vhodný substrát pro petúnie je neutrální nebo mírně kyselý. Měl by také obsahovat minerály jako železo, vápník, fosfor, dusík a draslík, bez nichž se petúnie nebudou správně vyvíjet. V případě, že hrozí přízemní mrazíky, je třeba rostliny přemístit do teplejšího prostředí.
Petúniím v květináči nebo truhlíku svědčí místa orientovaná na jih, jihovýchod či jihozápad, jelikož vyžadují slunce a teplo. Je však třeba zabránit tomu, aby na ně sluneční paprsky dopadaly přímo. Jak jsme již zmínili, petúnie musí být chráněné před deštěm, v opačném případě dochází k uhnívání kořenů.
Jak často petúnie zalévat?
Převislé petúnie v truhlíku nebo květináči nejsou příliš odolné vůči suchu, proto je třeba pamatovat na pravidelnou zálivku. Substrát by však neměl být dlouhodobě převlhčený, jelikož se mohou rozvinout houbové choroby.
Rostliny umístěné na slunečném stanovišti zaléváme jedenkrát denně, petúnie ve stínu či polostínu stačí zalévat obden.
Pěstování zeleniny na balkoně: Zkuste cherry rajčátka nebo papriku!
Jaké hnojivo je pro petúnie vhodné?
Hnojivo pro petúnie by mělo obsahovat vyšší množství minerálů, zejména železa a vápníku. Tyto látky zajistí optimální růst i kvetení. Hnojit je potřeba jednou za týden. Ideální je do substrátu přimíchat granulované hnojivo a poté přihnojovat hnojivem rozpustným.
Jak petúnie stříhat?
Suché nebo povadlé květy a lístky petúnií je potřeba pravidelně odstraňovat. Výhony, které jsou delší než přibližně 60 cm, je vhodné zkrátit, aby se rostlina mohla dále rozvětvovat a kvetla hojněji. Tzv. zaštipování je důležité zejména u mladých převislých petúnií, později to již není naprostou nutností.
Co s petúniemi v zimě?
Mnoho lidí je přesvědčeno, že petúnie představují pouze letničky, nicméně s trochou péče bez potíží vydrží i přes zimu. Nelze je však nechat venku, jelikož nejsou odolné vůči mrazu. Ještě před tím, než se objeví první mrazíky, bychom je proto měli přemístit do teplejšího prostředí, například do garáže či kůlny. Zároveň zkrátíme výhony petúnie na přibližně 15 cm. Dva měsíce po přemístění vyměníme horní 2 cm substrátu za novou, úrodnější půdu.
Pelargonie nezdobí jen terasy a balkóny. Jakými účinky mohou překvapit?
Choroby a škůdci petúnie
Petúnie jsou celosvětově oblíbenou okrasnou rostlinou. V důsledku mezinárodního obchodování se poměrně snadno šíří různé bakteriální i virové choroby, které se projevují například vadnutím listů, velikostními změnami květů, skvrnami na listech a podobně. Další hrozbou jsou houbové choroby, které způsobují odumírání kořenů.
Pokud jde o škůdce, mohou se na petúniích objevit mšice či ojediněle také třásněnka západní, která se živí květy i listy. Na listech se objevují bělavé skvrny s černými tečkami (trusem), poupata hnědnou a odumírají.
Vzhledem k tomu, že petúnie jsou na nejrůznější choroby náchylné, je důležité rostliny pravidelně prohlížet a v případě potřeby použít přípravek, který je na daný druh nákazy určený. Do jisté míry lze petúnie ochránit pomocí správné péče, tedy optimální zálivkou, pravidelným hnojením a odstraňováním odkvetlých květů a suchých částí.