Pisivky nejsou nebezpečné, jejich výskyt ovšem značí plíseň v bytě
Michaela Šilháčková
29. 7. 2022
Pisivky jsou řád drobného hmyzu, který zahrnuje kolem tří tisíc druhů. U nás se nejčastěji vyskytuje pisivka bledá, pisivka knižní a pisivka skleníková. Pisivky, které se objeví v domácnosti, jsou mnohdy zaměňovány se štěnicemi a dalšími druhy škůdců. Jak pisivky rozpoznat? Jsou pro člověka nebezpečné? Jak se pisivek zbavit a existuje vůbec nějaký způsob, jak jejich výskytu předcházet?
Co jsou pisivky a jak je poznat?
Pisivky jsou hmyz, který se vyskytuje ve vlhkém prostředí. Měří jen asi dva až tři milimetry a jsou poměrně nenápadné, proto je mnoho lidí zaznamená až při přemnožení.
Některé druhy mají ploché a dohněda zbarvené tělo, proto mohou na první pohled připomínat vši. Na rozdíl od nich se však pisivky neživí lidskou krví, nýbrž plísněmi. Ve vlasech je proto nenajdeme.
Často lze pisivky objevit například v novostavbách, ve kterých se drží vlhkost. Obvykle se do domu či bytu dostanou během stavby a už zde zůstanou. Postupem času se usídlí například v knihách, pod tapetami nebo ve štosech starých papírů. Člověka nijak neobtěžují, proto je mnoho lidí ani nezaznamená.
Některé druhy pisivek jsou okřídlené, jiné bezkřídlé. Hlava je v poměru k tělu poměrně velká a má tvar trojúhelníku. Většina druhů je zbarvená dohněda či žluta.
Zajímavostí je, že pisivky mohou vydávat klepavé zvuky slyšitelné pro člověka. Samičky se tak s největší pravděpodobností snaží nalákat samečky k páření.
Kde pisivky obvykle najdeme?
Pisivky se vyskytují tam, kde je vlhko. To znamená, že je najdeme například v bytech a domech se špatným odvětráváním, v koupelnách nebo ve sklenících. Ve vlhkém prostředí totiž vzniká plíseň, jíž se pisivky živí. Přítomnost pisivek v domácnosti tedy signalizuje také přítomnost plísní.
Jak již bylo řečeno, pisivky se mohou usídlit například ve starém navlhlém papíru či v koupelnách. Dobře se jim daří také ve sklepních prostorách, v kuchyních nebo ve spížích, kde se mohou zabydlet například v mouce či rýži.
Většině druhů pisivek vyhovují vlhká, teplá a tmavá místa. Vyskytují se nejen v lidských obydlích nebo skladech s potravinami, nýbrž i venku. V domácnostech a sklepích obvykle najdeme pisivku bledou či knižní, ve sklenících či například ve spadaném listí lze narazit například na pisivku skleníkovou.
Jsou pisivky nebezpečné?
Pro lidi pisivky nepředstavují žádné nebezpečí. Vzhledem k tomu, že člověka ani nijak neobtěžují, s námi často žijí bez povšimnutí.
Problém však představuje vysoká míra vlhkosti v domácnosti, která vede ke vzniku zdraví nebezpečných plísní. Pokud tedy pisivky objevíte, je namístě učinit jistá opatření. Především je potřeba začít dostatečně větrat, a to hlavně v koupelně a kuchyni, kde se vlhkost drží nejvíce.
Jakmile se míra vlhkosti v bytě sníží, pisivky uhynou. Radikálnější a rychlejší řešení případně představují různé postřiky, které lze koupit ve specializovaných obchodech.
Štěnice v bytě. Podle čeho je poznáte a jak se jich zbavíte?
Jak se pisivek zbavit?
Pisivek se lze zbavit snížením vlhkosti v bytě. Rychlejší řešení nabízí postřiky vhodné k použití v domácnostech.
Jak již bylo řečeno, pisivky se objevují tam, kde se vyskytuje plíseň. K odstranění plísně mohou pomoci odvlhčovače vzduchu a lepší odvětrávání. Všechny předměty či potraviny napadené plísní je případně nutné vyhodit. Pokud je plíseň rozšířená, nelze se obvykle obejít bez speciálních chemických postřiků.
Pisivky, nebo štěnice?
Kdybychom měli jmenovat nejobávanějšího domácího škůdce, byla by to pravděpodobně štěnice domácí. Štěnice se vyskytují po celém světě a živí se převážně lidskou krví. Jsou známé tím, že se zabydlují hlavně v postelích a v noci, když člověk spí, koušou a sají krev. Většinou jejich kousnutí není cítit, protože do těla vpraví látku se znecitlivujícími účinky. Díky tomu mohou nerušeně nasávat krev třeba i deset minut.
Štěnice má světle hnědé, ploché tělo o délce zhruba čtyři až pět centimetrů. Je tedy o něco větší než pisivky. Štěnice mají také menší hlavu v poměru k tělu.
Jak se zbavit brouků v mouce? 3 druhy vetřelců v naší kuchyni
Na rozdíl od štěnic se pisivky v posteli nevyskytují. Člověka nekoušou a v podstatě s ním nechtějí mít nic společného. Zabydlují se na tmavých, vlhkých a teplých místech bez ohledu na to, zda se v blízkosti nachází lidé. Neživí se krví, nýbrž plísní, méně často obilovinami, zbytky hmyzu apod.
Pokud tedy najdete brouky v posteli, o pisivky se téměř jistě nejedná. Špatnou zprávou však je, že jde s největší pravděpodobností o štěnice. Ty je nutné neprodleně začít hubit, jinak hrozí zamoření celého bytu, popřípadě i dalších pater domu.
Zdroje: royensoc.co.uk, bobvila.com, amentsoc.org, thespruce.com, bpca.org.uk