„Dej si černý, po tom ti narostou!“ Kolikrát už každá z nás méně obdařených tuhle větu slyšela. Představa, že černé pivo podporuje růst ženských ňader, je v naší republice hluboce zakořeněná. Ale co je na téhle babské radě pravdy?
Půllitr vitamínů
Mírná konzumace alkoholických nápojů je v poslední době odborníky hojně doporučována. Patří sem i pivo: poklad a chlouba naší země. Podle různých rozborů se jedná o izotonický roztok plný prospěšných látek. Najdeme v něm minerály, vitamíny a nutrienty, zvláště cukry, které dodají energii. Třešničkou v lektvaru je nízký obsah alkoholu, díky kterému se při střídmé konzumaci dá předcházet kardiovaskulárním onemocněním.
Jednou ze složek piva jsou i fytoestrogeny, rostlinné hormony, které ocení především ženy v klimakteriu. Pomáhají totiž v boji proti nedostatku ženských hormonů a s tím spojenými obtížemi. Fytoestrogeny tedy působí podobně jako hormony ženě vlastní a stimulují mimo jiné i růst prsní žlázy a zpevňování a zvětšování ňader. Než se ale pustíte do pořádné pijatyky, zbystřete: pivo obsahuje fytoestrogenů tak málo, že vám při pravidelném popíjení spíše naroste něco jiného než prsa.
Po pivu rostou… spíše břicha
O tom, že pivo dělá „krásná“ těla se můžeme přesvědčit všude kolem sebe. Pěkně vypouklé bříško, na většinou jinak poměrně hubeném těle, vždyť to je typické znamení každého správného hospodského štamgasta. V České republice v roce 2015 byla spotřeba piva neuvěřitelných 143 litrů na obyvatele, v čemž držíme světový primát. To má za následek i vzrůstající ohrožení kardiovaskulárními chorobami.
Ačkoliv má pivo nízký obsah alkoholu, jedná se doslova o kalorickou bombu plnou cukrů. To však není jediná věc, která vede k rozvoji nebezpečného viscerálního tuku. Hořčiny v pivu podporují chuť k jídlu a hlad po tučných potravinách. Velký počet „kousků“, který jsou pivaři schopní na posezení spořádat, navíc způsobuje roztažení žaludku, a tím zvýšenou konzumaci. Riziko viscerálního tuku spočívá mimo jiné v rozvoji aterosklerózy, která dále může vést k infarktu nebo mrtvici. Zdravé množství piva se tak snadno může přehoupnout do nebezpečnější zóny.
Černé vs. světlé
Jak vidíte, prsa vám porostou spíše po hormonální antikoncepci než vysedáváním v hospodě. Hřebíčkem do rakve rozšířeného mýtu je i fakt, že černé pivo má dokonce ještě nižší obsah fytoestrogenů než pivo světlé, které se více „chmelí“. Černé pivo má zase více cukrů, takže se vám po něm spíše zakulatí postava celá než jenom prsa.
Nicméně není třeba pivo hned zatracovat. I tak se v malém množství jedná o zdravý prospěšný mok, který vám nemůže ublížit, když si budete hlídat jídelníček. Naopak, chmel je bylina hojně se užívající v léčivých přípravcích, kdy působí při léčbě stresu a nespavosti, podporuje trávení a stimuluje játra k většímu vylučování žluči a má silné antiseptické účinky. Tak si ho s čistým svědomím dejte.