Oční víčka jsou část těla, která je velmi funkčně aktivní. Naše oči jsou pořád v pohybu, pokud je zrovna nemáme zavřené a nespíme. Díky tomu je kůže na nich hodně namáhána a s přibývajícím věkem ztrácí na elasticitě.
V důsledku toho dochází jak k estetickým, tak zdravotním problémům, které lze snadno řešit plastickým zákrokem, odborně nazývaným „blefaroplastika“.
Je vám teprve kolem třiceti a myslíte si, že by vaše oči takový zákrok už potřebovaly? Ztráta elasticity kůže může být ovlivněna nejen projevy stárnutí, ale také např. dědičností, typem kůže nebo např. životosprávou. Kromě toho, že dochází k vytváření kožních nadbytků a váčků v oblasti očí, a jde tedy o problém estetický, mohou vás začít trápit i zdravotní problémy, jako je bolest očí, únava nebo zhoršené vidění.
Průběh operace. Po zákroku jdete domů
Oční víčka se operují podle potřeby – buď pouze horní, dolní, nebo obojí. V případě povislých horních víček se skalpelem nebo laserem odstraňuje přebytečná kůže, zatímco u dolních víček se vyjmou tukové váčky pod okem. Blefaroplastika se provádí ambulantně a v lokální anestezii, takže pokud zákrok proběhne v pořádku, odcházíte po něm domů.
Pozná někdo, že jsem tento zákrok podstoupila?
Pokud se rozhodnete jít na plastickou operaci horních víček, výsledná jizva bude schována v rýze, která kopíruje oko. U dolních víček bude zase těsně pod řasami. Odpověď je přesto ano – vaše okolí si jistě všimne změny k lepšímu a vy poznáte, že budete mít po estetickém či zdravotním problému.
Pooperační péče
Hlavní otoky a případné modřiny zmizí zhruba do sedmi dnů a týden po operaci se můžete začít i znovu líčit. Specialisté z oblasti plastické chirurgie doporučují nosit v průběhu prvních dvou týdnů tmavé brýle a několik dnů po operaci spát na zádech, aby se předešlo dalším otokům. Na oči je také nutné přikládat chladivé obklady a před odstraněním stehů dobře promastit.