Menu
WomanOnly
Krása

Plastika není jen krásná aneb proč bychom měli poslouchat názory chirurgů

Redakce

Redakce

31. 10. 2017

Estetická medicína je na vzestupu a na plastické chirurgy a odborníky na krásu se obrací čím dál více žen a v poslední době i mužů. Jsou však hranice, při jejichž překročení se stává pro okolí výsledek spíše úsměvný.

„Plastická chirurgie a estetická dermatologie pomohla po psychické stránce již mnoha ženám. Nic by se však nemělo přehánět a jako každý obor má invazivní i neinvazivní estetika své mantinely,“ popisuje plastický chirurg MUDr. Josef Kulhánek z Lékařského domu Praha 7. Klientům toužícím po vylepšení je podle něho třeba vysvětlit možné komplikace a nastínit reálné výsledky, kterých je možné dosáhnout. A u jakých procedur přicházejí nejčastěji klienti za odborníky s přemrštěnými představami, které jsou výsledkem spíše na škodu?

„Kočičí žena“

Celebrita Jocelyn Wildenstein je královnou extrémů. Za své plastické operace utratila přes čtyři miliony dolarů. A vypadá… přinejmenším zvláštně. Její bývalý manžel miloval velké kočky a Jocelyn se proto chtěla těmto šelmám díky plastickým operacím přiblížit. Extrémně zvětšené rty, lícní implantáty i modifikace očí z ní učinily asi největší oběť plastické chirurgie, ale rozhodně ne tygřici či lvici, jak si Jocelyn představovala.

 

Jocelyn Wildenstein

Jocelyn Wildenstein

„Přeplněné“ rty

Podle dermatologa MUDr. Miloše Kravciva přichází do ordinace čím dál více lidí s požadavkem zvětšit plnost rtů. Problém podle něho nastává ve chvíli, když ženy dochází až příliš často, nebo požadují aplikaci velkého množství výplňového materiálu.

„Tkáň rtů dokáže pojmout jen určité množství výplní, které zůstane ve rtech. Jakmile tuto hranici překročíte, dostává se vizuálně výplň přes linii rtů,“ vysvětluje dermatolog Miloš Kravciv. Výsledkem je podle něho potom typický „kachní vzhled“ horního rtu. Dobrá zpráva ovšem je, že pokud to s výplněmi rtů přeženete, efekt je možné korigovat, protože výplně lze rozpustit.

Zmizelá mimika obličeje kvůli botulotoxinu

Botulotoxin či „botox“ je injekčně aplikovaná látka, která svým působením relaxuje svaly. Dočasně přeruší nervové signály a sval se v důsledku toho přestává smršťovat a uvolňuje se. Dojde tak k vyhlazení mimických vrásek.

„Mnoho mladých žen nicméně botulotoxin využívá jako prevenci vzniku vrásek. Protože ale vypíná pouze již existující vrásky, je jeho preventivní aplikace zbytečná,“ upozorňuje MUDr. Kravciv z Lékařského domu Praha 7, podle něhož často vede tato nadměrná aplikace v mladém věku ke ztrátě mimiky a nepřirozenému vzhledu obličeje.

Ten bývá podle psychologických průzkumů hlavním měřítkem toho, jak na nás nahlíží okolí. Díky výrazům obličeje jsme schopni hodnotit emoce ostatních a podle posledních zkoumání může přehnaná aplikace botulotoxinu a s tím související nehybný obličej způsobit dokonce ztrátu empatie. Jak vysvětluje odbornice na krásu Martina Šmidrová, účinek botulotoxinu naštěstí není permanentní a po určitě době dojde k uvolnění znehybněného obličejového svalstva.

„Botoxem“ proti pocení

Botulotoxin dokáže i omezovat pocení. Injekčně se aplikuje do podpaží, na chodidla či do dlaní. Aplikace nicméně může být i poměrně bolestivá.

„Aplikace botulotoxinu má smysl až v momentě, kdy se jemné vrásky začínají tvořit. Pak je účinným prostředkem omlazení obličeje. Když se začne s aplikací botulotoxinu souběžně s tvorbou jemných vrásek, lze tak předejít vzniku výrazných, hlubokých vrásek v pozdějším věku,“ dodává Šmidrová.

Lepší prevencí vrásek je správná péče, která by měla sestávat z ochrany před ultrafialovým zářením a aplikace aktivních látek, které podporují obnovu kožních buněk a stimulují produkci kolagenu, elastinu a kyseliny hyaluronové v kůži, jako je retinol či topicky aplikovaný vitamín C.

Zadek jako Kim Kardashian

Pokud byla 90. léta dobou prsou à la Pamela Anderson, pak je současnost dobou zadečku jako Kim Kardashian. Modelace pozadí lze sice dosáhnout i cvičením, rychlejší, a tím pádem pro mnoho žen lákavější cestou je zvolit chirurgické zvětšení.

Kim Kardashian

Kim Kardashian

„Do oblasti hýždí se vkládají implantáty na bázi silikonu či vody. Jejich použití je ale rizikové, protože celá oblast je velmi namáhaná a zatěžovaná sezením. V důsledku složitější hygieny se může objevit i infekce,“ popisuje plastický chirurg Kulhánek důvod, proč má vůči tomuto zákroku spíše rezervovaný přístup.

Problematická liposukce

Ani tak oblíbený zákrok jako liposukce není vždy bez komplikací. Zejména liposukce vnitřní strany stehen s sebou nese riziko vzniku nerovností a hrbolků na kůži. Tento problém lze nicméně řešit výplněmi, nejvhodnějším materiálem je aplikace vlastního upraveného tuku pacienta, tzv. metoda lipofilling.

„Problematické je také hojení, kvůli zvýšené mechanické námaze jizvy většinou špatně srůstají a roztahují se. Protože trvá poměrně dlouho, než se zapouzdří, implantáty se často přetáčejí, a deformují tak vzhled hýždí,“ jmenuje chirurg další úskalí této estetické operace.

Příliš velké poprsí

Augmentace poprsí silikonovými implantáty je jedním z nejoblíbenějších a nejčastějších zákroků. Za poslední desetiletí se ale postupně zvětšuje objem používaných implantátů. Málokdy se využívají implantáty o objemu menším než 300 ml, časté jsou i ty s objemem 400 ml.

„Velikost použitých implantátů nezáleží pouze na přání pacientky, ačkoliv se jej samozřejmě snažíme respektovat. Je však důležité brát v potaz i další faktory jako tvar a pevnost prsů a anatomické poměry ženy jako je charakter tukové a svalové vrstvy či velikost a šíře prsou a hrudníku,“ popisuje plastický chirurg Kulhánek.

Které celebrity to přehání s plastikami?

  • Donatella Versace
  • Cher
  • Mickey Rourke
  • Courtney Love
  • Melanie Griffith
  • Pamela Anderson

Ženy se často doporučením lékaře nechtějí řídit a požadují použití velkých implantátů, které mohou přesahovat i objem 900 ml. „Příliš velké poprsí s sebou nese i závažná rizika. Když jsou implantáty příliš těžké, může dojít k povolení kůže a poklesu ňader, poprsí se může nadměrně rozšířit, objevit se může i asymetrie. Výjimkou nejsou ani bolesti zad či ramen,“ upozorňuje MUDr. Kulhánek.

Podle plastického chirurga přichází s problémy především pacientky ze zahraničí, jejichž extrémně velké implantáty o objemu až 1000 ml mají za následek výraznou deformaci a prověšení prsou. „U nich nezbývá nic jiného, než implantáty vyndat, prsa remodelovat, odstranit přebytečnou povolenou kůži a zavést implantáty menší, ovšem za cenu další operace,“ dodává.

Komplikací může být i hojení jizev

Úspěch či neúspěch zákroku záleží i na schopnosti pleti hojit se a regenerovat. Pokud máte například sklony ke tvorbě tvorbě keloidních jizev, je vhodné se plastické operace podle specialistů vyvarovat. Zkušenosti s neodborností rádoby odborníků na estetiku má také dermatolog Miloš Kravciv z Lékařského domu Praha 7.

Keloidní jizvy

Keloidní jizvy jsou zvláštním typem vystouplých jizev, kdy dochází k nadměrnému růstu jizevnaté tkáně v okolí rány. K růstu, který přesahuje rozměry původního zranění, dochází typicky až po zhojení jizvy.

„Jedna z našich pacientek si na nejmenované klinice nechala zvětšit poprsí silikonovými implantáty. Samo o sobě to není problém, nicméně žena již měla v dekoltu z mládí velkou keloidní jizvu, kterou plastický chirurg rozhodně při vstupním vyšetření nemohl přehlédnout. I přes to pacientce augmentaci poprsí provedl,“ vypráví dermatolog Kravciv. Následkem potom byly obrovské keloidy, které nejenom zcela zničily výsledný efekt, ale měly také neblahý vliv na psychiku klientky a způsobovaly značné fyzické nepohodlí.

„Pokud se chystáte na zákrok do vlastního těla je opravdu důležité pečlivě vybírat zařízení, kterému svěříte svoji důvěru. Je nutné si uvědomit, že se estetická medicína stala v posledních letech velkým byznysem a často samozvaní specialisté upřednostňují zisk před adekvátním výsledkem. Někdy dokonce ohrožují i zdraví pacienta, což je z lékařského hlediska nepřípustné,“ uzavírá MUDr. Kulhánek.

Ohodnoťte tento článek:
5
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Plastika není jen krásná aneb proč bychom měli poslouchat názory chirurgů