Menu
WomanOnly
Bylinky

Plicník lékařský oceníte po covidu. Kdy kvete a jak rostlinu využít?

Jarní příroda nám nabízí spoustu bylinek, které můžeme ocenit při jarních virózách, nachlazení a kašli. Rozhodně mohou pomoci také na odhlenění a vyčištění dýchacích cest po covidu. Jednou z ceněných bylinek, která prospívá i astmatikům a se kterou se kdysi léčila tuberkulóza, je plicník lékařský. A jak již název napovídá, tato rostlinka prospívá především našim plicím.

Kde roste plicník lékařský

Plicník lékařský (Pulmonaria officinalis) je nádherná rostlina, která časně na jaře vyrůstá ze země a začíná kvést. Listy jsou tečkované, celá nať je ochmýřená, květy hrají růžovou, fialkovou a bledě modrou barvou. Patří do čeledi brutnákovitých a vyskytuje se po celé Evropě ve vlhkých lesích nebo i venkovských zahradách. Může dosahovat velikosti až 30 cm, ale většinou je nižší. Plicník začíná kvést už v březnu nebo dubnu, odkvétá během května.

Léčivé bylinky na kašel a virózu a tradiční recepty z nich

Plicník lékařský a sběr

Buď se sbírá ochmýřená kvetoucí nať, anebo listy. Právě podle listů dostal plicník svůj název, prý připomínají choré plíce. Už podle starých učenců bylo v přírodě možné najít lék na nejrůznější lidské neduhy právě díky vzhledu a tvaru konkrétní rostliny či plodu, které přesně analogicky odpovídaly vzhledu lidského orgánu, jehož bylo zapotřebí léčit.

Listy plicníku se také konzumují syrové, například v jarních salátech.

Co obsahuje plicník?

Plicník obsahuje kyselinu křemičitou, slizovité látky a saponiny podporující odkašlávání. Také třísloviny, vitamín C, flavonoidy, minerální látky, organické kyseliny a pyrolizidinové alkaloidy.

Jaké má plicník účinky?

Rostlina má mírně močopudné účinky, protizánětlivé účinky, mírní dráždění při kašli a podporuje vykašlávání hlenu, zvyšuje také srážlivost krve. To vše je velmi prospěšné u mnoha infekčních chorob dýchacích cest, kdy dochází ke dráždění a třeba i krvácení sliznic. Plicník tak může léčit záněty průdušek a plic, astma, ale také se s ním léčila tuberkulóza nebo černý kašel. Jeho protikrvácivé účinky se využívají i při hojení ran a léčbě hemoroidů. V těchto případech se plicník nepije jako čaj, ale připravuje se z něj odvar k zevnímu použití.

Plicník vnitřně pomáhá při regeneraci sliznic při poleptání, poranění nebo podráždění nejrůznějšími způsoby, například při požití koncentrovaného alkoholu. Týká se to třeba i žaludečních vředů, potíží s jícnem, nádorů a podobně. Plicník je také vhodný pro kuřáky.

Jaké bylinky sbírat v dubnu? Příroda nenabízí jen kopřivy a medvědí česnek

V dnešní době má skvělé předpoklady k tomu, aby mohl pomoci při virovém onemocnění covid-19, který napadá dýchací cesty. Minimálně můžete plicníkový čaj zkusit pít při dlouhotrvajícím kašli a následcích po covidu.

Jak připravit čaj z plicníku?

Plicníkový čaj si připravíte jednoduše. Spařte lžíci sušeného plicníku vroucí vodou ve větším hrnku, nechte čtvrt hodiny louhovat, sceďte a popíjejte.

Zdroj: Naše rostliny v lékařství, autoři Korbelář a Endris

Ohodnoťte tento článek:
3,7
Diskutovat

Úplňky

Právě čtete

Plicník lékařský oceníte po covidu. Kdy kvete a jak rostlinu využít?